آموزش سئوی تصاویر

چگونه تصاویر را سئو کنیم؟
در این نوشته در مورد اهمیت سئوی تصاویر و تاثیر بهینه کردن تصویر در رتبه گیری سایت را بیان می کنیم.
یکی از مهمترین بخش پست و نوشته، عکس می باشد. عکس همانند متن و فیلم و یا پادکست محتوا محسوب می شود. تصویری که در نوشته خود می گذاریم از لحاظ کیفیت مناسب باشد و حجم عکس حتی الامکان پایین باشد.

حال چگونه تصاویر سایت را سئو کنیم؟

1. ارتباط (Relevency) تصویر با محتوای متنی

اولین نکته در سئوی تصاویر در یک مقاله یا در صفحات محصول و کتگوری ارتباط معنایی عکس ها با محتوای مقاله یا به عبارتی مفهوم Relevency است. گوگل با استفاده از هوش مصنوعی محتوای عکس را درک می کند.

2. توجه به لایسنس و حقوق کپی رایت

مورد بعدی در مورد کپی کردن عکس از سایر سایتها است در صورتی که دارای لایسنس است و حق کپی کردن داده نشده اگر از آن عکس در سایت خود استفاده کنیم گوگل آن را متوجه شده و در سئوی سایت اثر منفی می گذارد.

۳. انتخاب عنوان عکس
مورد بعدی نام عکس است که بهتر است در مورد محتوای خود عکس باشد.

۴. نکات مربوط به نوشتن تگ آلت برای تصاویر

نکته بعدی در سئوی تصاویر استفاده از تگ alt  می باشد. در تگ alt  عکس نباید کلمه کلیدی اگزکت قرار داده شود بهتر است توضیحی از محتوای عکس به همراه کلمه کلیدی باشد. بین alt عکس و پاراگراف قبل و بعد باید ارتباط معنایی وجود داشته باشد.

عنوان عکس را در alt کپی نکنید. زیرا تکرار محتوا محسوب می شود. چون در صورت عدم بارگذاری عکس، توضیحی که در alt عکس نوشته بودید بیانگر مفهوم عکس است.

5. بهینه کردن Width و حجم مربوط به هر تصویر

روش دیگر در سئوی تصاویر بهینه کردن سایز تصاویر است. با توجه به رزولوشن عکس در هر دستگاهی عکس را ادیت کرده برای مثال با استفاده از فوتوشاپ در نوار بالا گزینه image size  برای انتخاب سایز مورد نظر برای تصویر است. روش دیگر به غیر از نرم افراز های ادیت سایت های کاهش حجم تصاویر می باشد. معروفترین این سایت tiny png  می باشد.

6. توجه به Lazy Load عکسهای سایت

گذاشتن قابلیت لود تنبل یکی دیگر از بهینه سازی تصاویر است.

با سئوی تصاویر شانس رتبه گرفتن تصاویر در بخش google image بالاتر می رود و رتبه صفحات سایت بهتر می شود.

در سالهای اخیر توصیه گوگل برای فرمت تصاویر webp است که قبل، بهترین فرمت jpeg بود.

در این مقاله سعی شده که بهینه سازی تصاویر یا سئوی تصاویر بیان شود. برای آموزش سئوی تصاویر می توانید به سایت خانوم سین مراجعه کنید. آدرس سایت خانم سین www.khanomsin.ir می باشد.