آلومینیوم زیباترین فلز دنیا را بیشتر بشناسید...

اینکه با زیباترین فلز دنیا شروع کردیم دلیل خاصی دارد که در ادامه این مطلب به آن خواهیم پرداخت اما در همین ابتدا بدانید آلومینیوم پرکاربردترین فلز دنیاست که در موارد مصرف بسیار متنوعی استفاده میشود. اگر آهن پرمصرف ترین فلز دنیا باشد قطعا آلومینیوم پرکاربردترین فلز دنیاست و البته یک مقام دومی هم در مصرف دارد که بعد از آهن پرمصرف ترین فلز دنیاست. 

 

آلومینیوم
آلومینیوم
آلومینیوم 

اگر بخواهیم در مورد تنوع مصرف آلومینیوم صحبت کنیم همین کافی است که بگوییم آلومینیوم از دارو تا جواهرات مورد استفاده قرار میگیرد و یه شکل های بسیار متنوعی مورد استفاده قرار میگیرد. 

زیبایی آلومینیوم نیز یه همین تنوع شکل های مورد استفاده آن برمیگردد که این فلز دوست داشتنی تنها فلزی است که اینقدر ابعاد استفاده و شکل های مختلف استفاده را برای بشر دارد. حالا چرا زیبا؟! همراه من باشید تا در مورد زیبایی آلومینیوم صحبت کنیم.

 

معادن بوکسیت
معادن بوکسیت
معادن بوکسیت

آلومینیوم به صورت خالص و فلزی که ما آن را میشناسیم در طبیعت به ندرت یافت میشود و بهتر است بگوییم نسبت به تولید و مصرف آن شکل خالص آن در طبیعت نزدیک به صفر است. اما چیزی که در نهایت تبدیل به آلومینیوم و دیگر شکل های آن میشود اکسید آلومینیوم یا همان آلومین یا آلومینا است که برای استخراج و تولید آلومینیوم، سنگ معدن آلومینیوم که بوکسیت نام دارد را استخراج و آلومین آن را در فرایندهای پیچیده شیمیایی تبدیل به آلومینیوم میکنند. 

 

نمونه ایی از سنگ بوکسیت
نمونه ایی از سنگ بوکسیت
نمونه ایی از سنگ بوکسیت

بوکسیت نام سنگی است که آلومینیوم از آن استخراج میشود و در طبیعت به شکل ها، رنگ ها و دانه بندی های بسیار متفاوتی وجود دارد. بوکسیت سنگی شبیه به موزائیک با دانه بندی های رنگی با شکل های جالب است که به همین دلیل از این سنگ استفاده های زینتی نیز می شود و سنگ  بسیار جذابی است. 

 

سنگ بوکسیت
سنگ بوکسیت
سنگ بوکسیت

البته بوکسیت ماده اولیه استخراج آلومینیوم است و مصرف تزئینی آن به اندازه استفاده صنعتی آن برای تولید آلومینیوم قابل ذکر نیست ولی آشنایی با این سنگ جالب است. همانطور که گفته شد از بوکسیت برای استخراج آلومین یا همان اکسید آلومینیوم استفاده میشود و میزان وجود آلومینا (آلومین) در این سنگ، میزان مرغوبیت آن را مشخص می کند. وجود همین میزان متغیر آلومینا، هم باعث پدید آمدن طرح ها و شکل های مختلف و متفاوتی در بوکسیت می شود، هم باعث میشود یک معدن از نظر اقتصادی امکان بهره بردای را داشته باشد یا خیر؛ اما بوکسیت نیست که نقش کلیدی دارد این آلومینا یا اکسید آلومینیوم است که می تواند به شکل ها و موارد مختلف مورد استفاده قرار گیرد و اصولا ساختار و خواص آلومینا دست کمی از خود آلومینیوم ندارد. 

نمونه تراشیده شده بوکسیت برای استفاده های زینتی
نمونه تراشیده شده بوکسیت برای استفاده های زینتی
نمونه تراشیده شده بوکسیت برای استفاده های زینتی

اگر اکسید آلومینیوم در طبیعت در موقعیتی قرار بگیرد که تحت فشار و حرارت بسیار بالا در مدت زمان طولانی باشد تبدیل به کریستالی زیبا به نام یاقوت میشود. بله یاقوت در واقع همان اکسید آلومینیوم تغییر شکل یافته است. در واقع آلومینیومی بوده که در تماس با اکسیژن هوا تبدیل به اکسید آلومینیوم یا همان آلومین شده است و تحت فشار و حرارت زمین به یاقوت بدل شده. 

یاقوت طبیعی تراش نخورده
یاقوت طبیعی تراش نخورده
یاقوت طبیعی تراش نخورده

یاقوت بعد از الماس دومین ماده سخت در روی زمین است و سختی آن بر حسب جدول سختی موس در رده 9 قرار دارد و تمام رنگ های آن از همین سختی برخوردار هستند. یاقوت سرخ با نام لاتین Ruby و یاقوت کبود با نام Sapphire نامیده میشوند. 

یاقوت کبود
یاقوت کبود
یاقوت کبود 

یاقوت سرخ شکل تغییر یافته آلومین است که به آن کروندوم نیز گفته میشود که در ادامه به کاربردهای کروندوم (کرندوم) هم اشاره خواهیم نمود و در اصل این محتوا به موارد کاربرد های صنعتی آلومینیوم میپردازد ولی جا دارد از شکل های مختلف این فلز زیبا نیز نام ببریم. 

یاقوت سرخ
یاقوت سرخ
یاقوت سرخ

جنس و عنصر تشکیل دهنده یاقوت سرخ یا روبی با یاقوت کبود یا سافیر آلومین یا همان کروندوم است که با مقادیر ناچیزی اکسید آهن و کروم در یاقوت سرخ و ترکیب اکسید آهن و تیتانیوم در سافیر یا یاقوت کبود ترکیب شده است که این رنگ های زیبا و دلربا را در این جواهر گران قیمت مشاهده میکنیم. 

انگشتر زیبا از یاقوت سرخ
انگشتر زیبا از یاقوت سرخ
انگشتر زیبا از یاقوت سرخ
حلقه ایی زیبا با الماس و یاقوت کبود
حلقه ایی زیبا با الماس و یاقوت کبود
حلقه ایی زیبا با الماس و یاقوت کبود

اما برسیم به آلومینیوم و آلیاژ های آن، مقاطع آن و کاربردهای متنوع آن

استخراج آلومینیوم از اکسید آلومینیوم مانند آهن یا فلزات دیگر نیست که همان فرایند اکسیداسیون را برعکس کنند و بتوانند فلز خالص را استخراج نمایند؛ فرایند تولید آلومینیوم از آلومینا یک فرایند پیچیده شیمیایی است که از حوصله این بحث خارج است و در مقاله ایی جداگانه به آن خواهیم پرداخت. اما یکی از دلایل بالا بودن قیمت آلومینوم همین تولید هزینه بر و پیچیده آن است. 

پس از تولید آلومینیوم آن را به مقاطع نیمه آماده ایی مانند انواع شمش آلومینوم ، ورق آلومینیوم و بیلت آلومینیوم به صنایع تبدیلی و مصرف کننده این مقاطع عرضه میکنند که در موارد مختلفی از آنها استفاده میشود. 

شمش آلومینیوم علاوه بر ابعاد و حجم های مختلف، آلیاژهای مختلفی نیز دارد که پس از توضیح انواع شمش آلومینیوم، به انواع آلیاژهای آن هم اشاره خواهیم نمود. 

انواع شمش آلومینوم 

شمش آلومینیوم هم بر اساس وزن هم بر اساس حجم آن دسته بندی میشود. در اینجا نمی خواهم با توضیحات فنی و غیر قابل فهم از جذابیت مقاله کم کنم و فقط صرفا به نام انواع شمش آلومینیوم و دیگر مقاطع آن بسنده میکنم و بیشتر در مورد جذابیت های آلومینیوم صحبت خواهم کرد.