کوچینگ تحصیلی یعنی چی؟

کوچینگ تحصیلی یعنی چی؟

کوچینگ تحصیلی به یک مکالمه‌ای اشاره دارد که به صورت اختصاصی و بین دو نفر انجام می‌شود که یک نفر کوچ تحصیلی و دیگری دانش آموز و یا دانشجویی است که قصد دارد مهارت‌های خود را بهبود ببخشد تا در نهایت عملکرد بهتری در آینده داشته باشد.

با کمک گرفتن از کوچ تحصیلی می‌توانید زمان خود را به خوبی مدیریت کرده و اهداف بلند مدت و کوتاه مدتی را مشخص کنید علاوه بر موارد گفته شده با کمک کوچینگ آموزشی می‌توانید هوشمندانه‌تر مطالعه کرده و در نهایت برای آزمون خود به خوبی آماده شوید.

 

کوچینگ تحصیلی چیست؟
کوچینگ تحصیلی چیست؟
کوچینگ تحصیلی چیست؟

تفاوت کوچ و مشاور در چیست؟

شاید در وهله اول این طور به نظر برسد که کوچ و مشاور تحصیلی دارای وظایف یکسانی هستند اما در حقیقت این دو با هم متفاوت هستند. یک مشاور تحصیلی بر روی برنامه ریزی‌های درسی متمرکز است و این در حالی است که کوچ تحصیلی که به آن کوچینگ تحصیلی هم گفته می‌شود مباحث بسیار گسترده‌تری را شامل می‌شود.

به عنوان مثال می‌توان استراتژی‌های یادگیری، یادگیری مهارت‌های مهم در خصوص مدیریت تحصیلی، کسب نمرات عالی در تمامی آزمون‌ها و غیره را جزو مباحث مهم در یک کوچ تحصیلی عنوان کرد. اگر قصد دارید در زندگی به صورت کاملا اختصاصی و به شکلی منحصر به فرد برای تحصیل خود برنامه ریزی کنید و در یک مسیر درست حرکت کنید تا به اهداف‌تان برسید، همکاری با یک کوچ تحصیلی بهترین راهی است که می‌توانید انتخاب کنید.

در مقابل یک کوچ، مشاور تحصیلی می‌تواند به مانند یک استاد و معلم در زمینه‌ای خاص به راهنمایی شما بپردازد و راهکارها را در اختیار شما قرار دهد. در یک جمله می‌توان تفاوت مشاور و کوچینگ را این‌گونه بیان کرد که استاد به مانند الگوی فرد عمل می‌کند اما یک کوچینگ آموزشی دارای تخصص در فرایند کوچ است.

یادگیری مطالب با کمک مشاور بدین صورت است که استاد تمامی مطالب را می‌داند و می‌تواند به صورت قدم به قدم مطالب را پیش برده و در این بین اگر فرد دانش آموز سوالی را بپرسد وی می‌تواند پاسخ را به او بیان کند در حالی که یک کوچینگ اعتقاد دارد که با پرسیدن سوالات قوی از فرد دانش آموز می‌توان به گونه‌ای پاسخ را از درون وی بیرون کشید.

اهمیت استفاده از کوچینگ تحصیلی در چیست؟

فردی که از مشاوره و کوچینگ تحصیلی بهره‌مند می‌شود می‌تواند این اطمینان را به دست آورد که زمان همکاری وی با کوچینگ به احتمال زیاد کیفیت تحصیلی وی در زمینه‌ای که کوچینگ با وی همکاری می‌کند افزایش پیدا خواهد کرد.

یک کوچ تحصیلی در ابتدا بر روی وضعیت تحصیلی افراد تمرکز می‌کند و سپس سعی می‌کند به وی کمک کند تا خودش بتواند مسیر پیش رو را به بهترین شکل طی کند تا به مقصد مورد نظر خویش برسد. اینجا است که تفاوت بین مشاور تحصیلی و کوچینگ تحصیلی مشخص می‌شود.

مشاوران به تمامی افراد مشاوره می‌دهند و این مشاوره برای همگان یکسان است اما کار اصلی کوچینگ این است که با مشورت با افراد کاری کند که دانش آموزان بتوانند خودشان از قدرت تفکر و توانایی‌های ذهنی خود بهره‌مند شده و به طور معمول کاری می‌کنند که افراد خودشان بتوانند پاسخ مشکلات خود را پیدا کنند.

قطعا یک فردی که حامی دانش آموزان باشد و بتواند آنها را به سمت اهداف‌شان سوق دهد بسیار کارایی موثرتری دارد تا فردی که تنها یک سری صحبت‌های تکراری را برای تمامی افراد بازگو می‌کند. شاید از بین صحبت‎‌هایی که مشاورین با تمامی دانش آموزان داشته باشند تنها تعداد محدودی از آنها صحبت‌های مشاور را بپذیرند اما یک کوچینگ می‌تواند این باور را به فرد دهد که با شناخت خویش و آگاهی از عملکرد خود است که می‌توان راه درست را در زمینه تحصیل انتخاب کرد و به اهداف ارزشمند رسید.

کوچ تحصیلی
کوچ تحصیلی
کوچ تحصیلی

چرا با کمک کوچ به نتیجه بهتری دست پیدا می‌کنیم؟

فردی که در جلسات یک کوچ شرکت می‌کند می‌تواند با دیدگاه‌های نو، جدید و منحصر به فردی در خصوص فرصت‌های مختلف در زندگی و مشکلات فردی آشنا شده و پس از شناخت کامل این مباحث می‌تواند با مهارت‌های بیشتری که در زمینه تصمیم گیری و تفکرات انجام می‌دهد روابط بهتری را با دیگران داشته باشد.

این امر می‌تواند در زمینه نقش‌های مختلف وی در زندگی، تحصیل و حرفه شغلی بسیار موثر واقع شده و فرد تجربیات بسیاری را در این زمینه‌ها کسب خواهد کرد. این‌گونه از افراد می‌توانند با شرکت در جلسات کوچینگ، به بالا بردن کارایی‌های شخصی خود پرداخته و در این صورت نتایج بسیار درخشان و قابل تحسینی را در زمینه‌های مختلف و بسیار مهم همچون رضایت فردی از تحصیل، کار و زندگی و غیره را به دست آورند.

با توجه به تمامی تفاسیر گفته شده کوچینگ می‌تواند این فرصت را در شما به وجود آورد که بتوانید خودتان را بشناسید و به درجه‌ای از خودشناسی برسید که اهمیت چیزهای مهم زندگی خود را درک کنید و متوجه شوید که چه چیزی در زندگی شما مهم است و به این فکر کنید که به کجا می‌خواهید برسید تا بتوانید برای آن هدف نقشه‌ای بکشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. در یک جمله کوتاه می‌توان گفت همه چیز در درون خودتان وجود دارد و از خود شما شروع می‌شود.

احتمال موفقیت به خاطر داشتن کوچ چقدر است؟

یک کوچ تحصیلی به مانند یک مربی در رشته‌های مختلف عمل می‌کند که به دانش آموزان و دانشجویان کمک می‌کند تا به اهداف عالی تحصیلی خود دست پیدا کنند. منظور از کوچ تحصیلی این است که مربی بتواند شاگردان خود را به سمت اهداف‌شان یاری کند که این اهداف تحصیلی شامل ارتقای سطح علمی در افراد می‌شود و در نهایت به بالا بردن امکان قبولی در آزمون‌ها و امتحانات منجر شده و به طور کلی می‌تواند در کیفیت نمرات فرد تاثیر به سزایی گذارد.

در کوچینگ آموزشی مهم‌ترین موردی که می‌تواند منجر به شکست در دانش آموزان شود "پیگیری نکردن درست و منظم کارها" عنوان شده است. رسالت مهمی که یک کوچینگ تحصیلی بر عهده دارد این است که دانش آموز را به گونه‌ای وادار سازد که با پیگیری کردن منظم کارهای خویش آن هم به صورت عملیاتی در تمامی امتحانات دبیرستان و دانشگاه قبول شود.

کار یک کوچ تحصیلی به مانند یک معلم نیست زیرا در اکثر مواقع معلم یک ارتباط یک طرفه با دانش آموز برقرار کرده و مطالبی که می‌داند را در اختیار دانش آموز قرار داده و سپس امتحان خود را می‌گیرد اما یک کوچ تحصیلی خوب در وهله اول یک روان شناس خوب است و می‌تواند به گونه‌ای با دانش آموز ارتباط برقرار کند که او را به سمت هدف‌های بالاتر سوق دهد.

قطعا فردی که از راهنمایی‌های کوچ تحصیلی برخوردار شود می‌تواند موفقیت‌های طلایی بسیاری را پشت سر گذارد و احتمال موفقیت فرد به خاطر داشتن کوچ تحصیلی به مراتب بالاتر از فردی است که تنها از راهنمایی‌های معلم و یا مشاور خود بهره‌مند می‌شود. یک کوچ تحصیلی در هیچ مقطعی به شاگرد خود دروغ نمی‌گوید و وی را با واقعیت‌ها روبرو می‌کند تا فرد بتواند بهتر موقعیت‌های تحصیلی خود را بشناسد و در این صورت عملکرد بهتری را از خود نشان خواهد داد.

چرا بهره‌گیری از کوچ تحصیلی نسبت به مشاوره کارسازتر است؟

همه ما در طول زندگی از بایدها و نبایدها خسته می‌شویم و از اینکه یک نفر بخواهد به ما بگوید که چه کاری باید انجام بدهیم و چه کارهایی نباید انجام بدهیم به گونه‌ای خوشمان نمی‌آید و همیشه می‌گوییم ما خودمان عقل داریم و می‌توانیم برای خودمان تصمیم بگیریم. دقیقا در خصوص کوچینگ تحصیلی نیز همین امر صدق می‌کند.

زمانی که یک دانش آموز با کوچ تحصیلی صحبت می‌کند، هیچ وقت کوچ به طور مستقیم به او نمی‌گوید که باید چه کاری انجام دهد و چه کاری انجام ندهد بلکه با صحبت، ابزارهایی را مشخص می‌کند که به مانند روشی جهت مقابله با تنبلی در خواندن درس و مشکلات تحصیلی عمل کرده و به گونه‌ای تلاش می‌کند تا فرد خودش بتواند راهکارهای لازم را برای رسیدن به موفقیت تحصیلی پیدا کرده و راه درست را در پیش گیرد.

مهم‌ترین چیزی که در این بین وجود دارد این است که کوچ می‌تواند شاگرد خویش را راهنمایی کند که از قوه تفکر و ذهن خود بیشتر بهره‌مند شده و خود بتواند راهکارهای لازم برای رسیدن به اهداف خویش را با کمک تفکرات خود به دست آورد نه اینکه خود به طور مستقیم یک راه را برای او در نظر بگیرد و فرد نیز در این بین تنها دستورعمل‌های گفته شده را اجرا کند.

فرایندی که در این بین وجود دارد ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد و دلیل آن نیز عملیاتی است که فرد باید با توانایی‌های فکری خود به آن دست پیدا کند. فرد با تفکر در خصوص تحصیل می‌تواند به نقاط قوت و نقاط ضعف خود پی برده و در این بین در صورتی که تصمیم خود را گرفته باشد با توجه به توانایی‌ها و مهارت‌هایی که در سر دارد می‌تواند در جهت تقویت نقاط ضعف خود بر آید و در این بین کوچ افراد را راغب به پیدا کردن پاسخ پرسش‌های خود آن هم در درون خود می‌سازد تا افراد خودشان بتوانند به پرسش‌های خود پاسخ دهند.

یک کوچ تحصیلی خوب چه کاری انجام می‌دهد؟

وظیفه یک کوچ آموزشی این است که در ابتدا موقعیت و وضعیت فعلی که دانش آموز در آن قرار دارد را مشخص کند و در این بین هیچ دروغی به شاگرد خویش نگوید بلکه سعی کند با گفتن حقیقت موقعیت تحصیلی وی را به صورت دقیق‌تر مشخص کند تا فرد از جایگاه خود مطلع شود.

در بخش بعد کوچ از شاگرد می‌خواهد تا مشخص کند که دقیقا قرار است چه هدفی را دنبال کند و در واقع هدفش چیست. در این بین ممکن است یک دانش آموز فقط تصمیم داشته باشد که بر روی یکی از درس‌های خود تمرکز لازم را پیدا کند و برخی دیگر می‌خواهند در تمامی دروس خود موفقیت داشته باشند بنابراین این بخش برای شاگرد و کوچینگ بسیار مهم است.

دو بخش اشاره شده از جمله مهم‌ترین بخش‌های یک کوچینگ تحصیلی به شمار می‌رود زیرا پس از آن شاگرد احساس می‌کند و به این موضوع پی می‌برد که بین دو جایگاه مشخص شده فاصله‌ای قرار گرفته است و حال برای پر کردن این فاصله باید نهایت تلاش خود را به کار گیرد تا از نقطه آغازین به نقطه دوم برسد.

آشنایی با وظایف یک کوچینگ تحصیلی خوب

در بخش‌های قبل در خصوص وظایف کوچینگ تحصیلی توضیحاتی خدمت شما ارائه شد اما در زیر به معرفی بیشتر آنها خواهیم پرداخت:

· قرار دادن امکانات در اختیار دانش آموزان برای استفاده در جهت بهبود کیفیت تحصیلی

· آشنایی دانش آموزان با فرایند حل مسئله به جای آنکه خود مسائل را برای دانش آموزان حل کنند.

· کمک به افراد در جهت ارتقای عملکرد تحصیلی خود

· کمک به دانش آموزان در خصوص پیدا کردن راه رسیدن به موفقیت تحصیلی با سرعت بیشتر

· تقویت فعالیت‌های ذهنی دانش آموزان و ایجاد ایده‌های جدید در دانش آموزان و بهره‌گیری از آنها

· پرورش توانایی‌های استدلال منطقی و فکر کردن به شیوه‌های منطقی

· بهره‌گیری از فرایندی انعطاف پذیر و متناسب با نیازمندی دانش آموزان

· بهره‌مند شدن از روش‌های بسیار کاربردی در مقابل مشاوره‌های تحصیلی یکسان

· بهره‌گیری از راه‌های فعال ذهنی و پرورش تفکر دانش آموزان

· افزایش اعتماد به نفس در دانش آموزان به دلیل توانایی‌های تصمیم گیری و ذهنی

· برقراری یک ارتباط صمیمانه با دانش آموزان برای بیان راحت‌تر موضوعات موجود در ذهن و تصمیم گیری‌های انجام شده در دانش آموز

· حمایت‌های ایجاد شده توسط کوچ و تشویق آنها برای رسیدن دانش آموزان به اهداف بالاتر

· توانایی پیدا کردن استعداد در دانش آموز و شکوفا کردن توانایی‌ها و استعدادهای موجود در فرد

· آموزش برنامه ریزی‌های لازم برای رسیدن گام به گام به اهداف بزرگ‌تر

· ایجاد نظم و انضباط در جهت انجام کارهای مستمر

· بودن در کنار دانش آموز از ابتدا تا انتها و انگیزه دادن به افراد در راه رسیدن به اهداف‌شان

· مشاوره دادن در زمان‌های لازم و زمان‌هایی که فرد از هدف اصلی منحرف شده باشد

· شناخت توانایی فرد و سوق دادن وی به سمت توانایی و علاقه‌مندی در زمینه تحصیلی(البته بدون ایجاد مزاحمت در تصمیم گیری‌های فردی دانش آموز)

اهمیت کوچینگ برای داوطلبان کنکور چیست؟

کنکور یکی از بخش‌های مهم در زندگی هر دانش آموز به شمار می‌رود و موفقیت در آن منجر به حضور در دانشگاه و تحصیل در رشته‌های تحصیلی دلخواه شده و در صورت موفق نشدن نیز منجر به مطالعات بیشتر تا زمان قبولی در کنکور خواهد بود، درست است؟

از جمله بزرگ‌ترین مشکلاتی که منجر به نرسیدن افراد به اهداف خود خواهد شد، نداشتن اطلاعات دقیق در زمینه مورد نظر و نبود تجربه یا کم تجربگی فرد است. تمامی افراد همیشه از درون به مشکلات و مسائل موجود نگاه می‌کنند اما اگر از برون به این مشکل توجه داشته باشند حل آن بسیار راحت‌تر خواهد بود.

بهترین راه برای این امر بهره‌گیری از افراد موفق در زمینه کوچینگ تحصیلی است که می‌تواند تجربیات و مهارت‌های خود را در اختیار افراد قرار دهد. اهمیت کوچینگ برای داوطلبان کنکور نیز از جمله مواردی است که بسیاری از داوطلبان کنکور به آن فکر می‌کنند.

یک کوچینگ با تجربه و ماهر می‌تواند یک برنامه اصولی را برای دسترسی به نتایج دلخواه برای شما به همراه آورد. برنامه ریزی صحیح می‌تواند یادگیری‌های تحصیلی شما را متحول سازد و با مشاوره‌های لازم از یک دانش آموز متوسط به یک دانش آموز ممتاز و نابغه تبدیل کند که می‌تواند با تصمیم گیری‌ها و برنامه ریزی‌های درست به اهداف خود برسد.

برنامه ریزی در تمامی مراحل زندگی به خصوص پیش از کنکور بسیار لازم است و در این مدت زمان نیز اهمیت بالاتری پیدا می‌کند. فردی که به صورت کاملا اصولی و با برنامه ریزی درس خوانده باشد نسبت به فردی که ماه‌ها درس خوانده هم می‌تواند نتایج بهتری را کسب کند و تنها چیزی که در این بین وجود دارد اهمیت کوچینگ برای داوطلبان کنکور است که می‌تواند موفقیت‌های بزرگ را برای فرد به همراه داشته باشد.

چرا بهره‌گیری از مشاوره و کوچینگ تحصیلی می‌تواند ما را به اهداف خویش برساند؟

مشاوره و کوچینگ تحصیلی می‌تواند نقش به سزایی در زندگی تحصیلی هر فرد داشته باشد و فرقی ندارد که فرد در کدام یک از مقاطع تحصیلی قرار دارد. با بهره گیری از کوچینگ تحصیلی می‌توان هدف گذاری کرده و بر روی آن متمرکز شد، حس مسئولیت پذیری را در خود تقویت کرد، اقدامات و راه کارهای لازم را به سادگی طی کرد و در نهایت تمامی مراحل را برای خود شفاف سازی کرد.

با رعایت تمامی موارد اشاره شده می‌توان گفت وجود مشاوره و کوچینگ تحصیلی در زندگی یک فرد محصل بسیار موثر واقع خواهد شد. هدف گذاری اولین چیزی است که در تمامی مراحل زندگی می‌تواند فرد را به سمت خود بکشد اما در صورتی که فرد تمرکز لازم بر روی هدف خود را نداشته باشد نمی‌تواند به آن موفقیت دست پیدا کند برای همین وجود مشاوره و کوچینگ تحصیلی می‌تواند در تعیین و متمرکز ساختن اهداف توسط دانش آموز موثر باشد.

یکی دیگر از موارد اشاره شده عدم مسئولیتی است که برخی اوقات همراه ما خواهد بود. زمانی که اهمال در پیش گیریم و یا انجام یک کار را به تعویق اندازیم به احتمال زیاد از هدف خود دور می‌شویم ولی راهنمایی‌های یک کوچینگ آموزشی می‌تواند ما را مسئولیت پذیر ساخته و به ما در جهت رسیدن به هدف بسیار کمک کند.

پیش‌تر هم اشاره شد که یک کوچینگ آموزشی می‌تواند قدرت خلاقیت و تفکر افراد را افزایش دهد که در این صورت راه حل‌ها ساده‌تر شده و می‌توان اقدامات مناسب‌تری را برای رسیدن به اهداف پیدا کرد. در نهایت نیز شفاف سازی می‌تواند مشکلات موجود در زندگی را از بین ببرد. زمانی که ما شناخت کافی از خود، فرصت‌ها، تهدیدها، ضعف‌ها و غیره داشته باشید می‌توانیم به سرعت بیشتری به اهداف و آرزوهای خود دست پیدا کنیم.

محمد رضا نادرلو (کوچ حرفه‌ای آموزشی و تحصیلی)