کلاس کنکور برم؟

یکی از سوالات متداول دانش‌آموزان این است که آیا کلاس کنکور بروم یا خودم به صورت خودخوان درس بخوانم؟

جواب به این سوال به عواملی بستگی دارد که در این مقاله درباره آن توضیح می‌دهیم.

عامل یک) سطح علمی شما چقدر است؟

اگر از نظر علمی در سطح خوبی هستید و خودتان می‌توانید دروس را با مطالعه کردن یاد بگیرید می‌توانید خودتان به صورت خودخوان جلو بروید ولی اگر سطحتان از متوسط پایین‌تر است حتما در کلاس آموزشی یک معلم شرکت کنید. اگر بخواهیم یک مقدار دقیقتر بگوییم پیشنهاد من این است که در درسهای تخصصی اگر نمره درسی کمتر از 18 یا 18/5 است در کلاس کنکور شرکت کنید.

عامل دو) دسترسی شما به کلاسهای آموزشی چقدر است؟

بعضی از دانش‌آموزان در مناطقی هستند که فاصله زیادی تا کلاس آموزشی دارد و رفت‌و‌آمد به کلاس کنکور برای آنها کلی زمانبر است. واقعیت این است که اگر همچنین شرایطی دارید نهایتا در دو یا سه درس کلاس کنکور بروید و بقیه دروس را سعی کنید خودتان بخوانید. من دانش‌آموزانی را دیدم که 3 تا 4 ساعت زمان خودشان را در راه رفت‌و‌آمد هستند و کلی از زمان خودشان را از دست می‌دهند. شاید در اوایل خیلی انرژی زیادی داشته باشید و احساس کنید که این کار خیلی راحته ولی وقتی جلو می‌روید می‌بینید که شرایط به همین سادگی‌ها هم نیست.

عامل سه) جو گیر شدن

خیلی از دانش‌آموزان در اوایل کار فکر می‌کنند این کار خیلی راحته و می‌بینید 5 روز در هفته کلاس می‌روند. ولی به مرور خستگی به سمتشان می‌آید و انرژی اولیه را دیگر ندارند. در ابتدا به شما پیشنهاد می‌کنم یک برگه داشته باشید و لیست ماتریس (SWOT) نقاط قوت،ضعف، فرصت و تهدید را بنویسید و مطمئن شوید که بهترین راه را انتخاب کرده‌اید.

عامل چهار) دانش‌آموز هستید یا فارغ‌التحصیل؟

اگر دانش‌آموز هستید و زمان زیادی را در کلاسهای مدرسه می‌گذرانید به شما پیشنهاد می‌دهم کلاس کنکور خارج سیستم مدرسه خیلی کم داشته باشید. چون شما زمان زیادی را در کلاس مدرسه هستید و اگر بخواهید مدت زمان زیادی را هم در کلاسهای کنکور شرکت کنید عملا زمان خاصی برای مطالعه خودتان نخواهید داشت و عملا یک زمانی به خودتان نگاه می‌کنید و می‌بینید که همه زمانتان در کلاس هستید.

اگر فارغ‌التحصیل هستید می‌توانید در کلاس کنکور بیشتری حضور داشته باشید. فقط حواستان باشد که کلاس زده نشوید و نخواهید هر کلاسی را امتحان کنید.

کلاس کنکور برم؟
کلاس کنکور برم؟
کلاس کنکور برم؟

عامل پنج) احساس عدم توانایی

دانش‌آموزان اکثرا احساس می‌کنند که توانایی رسیدن به نتیجه عالی را به تنهایی ندارند و به همین دلیل سراغ کلاسهای آموزشی مختلف می‌روند و سعی می‌کنند در همه کلاسها ثبت نام کنند. این یکی از ایرادهایی است که معمولا از عدم اعتماد به نفس می‌آید. شما خودتان می‌توانید به بهترین نتایج برسید به شرطی که آن را باور کنید و خودتان برای آن تلاش لازم را انجام دهید. یادتان باشد همین الان شما فوق‌العاده هستید و می‌توانید به بهترین نتایج برسید.

عامل شش) دریافت اطلاعات زیاد از دیگران

خیلی از دانش‌آموزان از بقیه دوستان و ... درباره کلاس کنکور می‌پرسند و هر کدام از آنها نظر شخصی خودشان را دارند و ممکنه این نظر شخصی بر شما هم اثر بگذارد و شما احساس کنید فقط در صورتی به نتیجه می‌رسید که در فلان کلاس هم شرکت کنید و همین موضوع باعث می‌شود همیشه احساس کمبود کنید. چقدر از دانش‌آموزان هستند چند منبع کمک آموزشی، چند کلاس کنکور در یک درس می‌روند و اگر شما هم دچار این مشکل هستید احتمالا اطلاعات دریافتی شما از دیگران زیاد است و همین موضوع باعث می‌شود تمرکزتان را از دسست بدهید و به نتیجه مطلوب نرسید.

عامل هفت) فقط یکی را انتخاب کنید

دانش‌آموزانی هستند که علاوه بر اینکه در یک درس خاص کلاس کنکور می‌روند برای همان درس فیلم آموزشی هم گرفتند و احساس می‌کنند باید همه را ببینند. ولی اگر این مدلی درس می‌خوانید احتمال اینکه نتوانید به نتیجه برسید خیلی زیاد است. به شما پیشنهاد می‌کنم یا در کلاس کنکور شرکت کنید یا فیلم آموزشی ببینید و فقط یکی از این دو را انتخاب کنید.