چطوری سرعت مطالعه خودتان را تا سه برابر افزایش بدهید؟

دانش‌آموزان زیادی هستند که سرعت مطالعه‌شان کم است و این سرعت کم به مرور زمان بهبود پبدا نمی‌کند.

در این مقاله علل این سرعت کم رو برای شما می‌گوییم و راهکارهای افزایش سرعت مطالعه را به شما نشان می‌دهیم.

افزایش سه برابری سرعت مطالعه
افزایش سه برابری سرعت مطالعه
افزایش سه برابری سرعت مطالعه
 • ا صدای بلند خواندن: وقتی با صدای بلند مطالعه می‌کنیم چند تا اتفاق می‌افتد. یکی اینکه باید یکبار انرژی صرف کنید و آن کلمات را بگوید و دیگری آنکه باید آن را دوباره با گوشتان بشنوید. این مدل برای هر فردی باعث می‌شود انرژی زیادی مصرف کند و بازدهی کم می‌شود.
 • با زبان خواندن: سرعت مطالعه در ذهن خیلی بیشتر از مطالعه با زبان است. چون در این روش نیاز نداریم که عضله زبان را تکان دهیم و فقط نیاز به حرکت سریع چشم داریم و این خیلی راحت‌تر اتفاق می‌افتد. پس از این به بعد با چشمتان فقط مطالعه کنید.
 • مدل ذهنی اشتباه: معمولا با این دیدگاه شروع به مطالعه می‌کنیم که مثلا در یک ساعت بیشتر از پنج صفحه نمی‌توان مطالعه کرد. این اشتباه از اینجا آمده که ما قبول کردیم حداقل مطالعه را داریم. برای اینکه بتوانیم بر این غلبه کنیم می‌توانید از همین امروز تعداد صفحات مطالعه خودتان را دو برابر کنید و مطمئن باشید در همان ساعت مطالعه می‌توانید آن را به اتمام برسانید.
 • عادت غلط: گاهی اوقات عادت کردیم که یک کاری را اشتباه انجام دهیم و همان را هم ادامه می‌دهیم. باید یکبار عادت مطالعه خودمان را اصلاح کنیم و برای اصلاح این عادت اول قبول کردن آن و سپس اصلاح آن است. پس همین امروز از خودتان بپرسید که آیا روش مطالعه شما درست است؟
 • استفاده از تکینیک ساعت معکوس: می‌توانید یک کرنومتر را به صورت معکوس کوک کنید. یعنی به جای اینکه از صفر تا شصت دقیقه را برای شما بشمارد، از شصت دقیقه شروع به شمارش کند و به سمت صفر برود.
 • قانون پارکینسون: قانون پارکینسون مفهومی رایج در مدیریت است و مضمون آن این است که «هر کار به اندازه زمانی که برای آن تخصیص داده شده طول می‌کشد.». همین موضوع سبب شده است که کارها را خیلی بیشتر از حالت عادی آن ادامه بدهیم و فکر کنیم چون زمان زیادی صرف آن کردیم پس خیلی عالی است ولی در واقع ما همان کار را مدت زمان کمتری هم می‌توانستیم انجام بدهیم ولی فقط دچار قانون پارکینسون شدیم. از این به بعد هر مقداری را که می‌خواهید مطالعه کنید زمانش را حداقل 20 تا 30 درصد کاهش دهید.
 • دام کیفیت بالا: یکی از اشتباهاتی که افراد به صورت اشتباه انجام می‌دهند این است که فکر می‌کنند اگر قرار هست با کیفیت بالاتری درس بخوانند حتما باید سرعت مطالعه آنها کم باشد تا به نتیجه برسند. ولی داستان اینجاست که سرعت مطالعه کم باعث کاهش کیفیت هم می‌شود.
  سرعت مطالعه و کیفیت مطالعه با یکدیگر رابطه میستقیم دارند.
 • مشخص نکردن مقصد نهایی: خیلی اوقات وقتی شروع به مطالعه می‌کنیم مقصد نهایی(صفحه آخری که قرار است بخوانیم) را مشخص نمی‌کنیم. از این به بعد دقیقا باید مشخص کنید که قرار هست در چه زمانی و تا کجا مطالعه انجام دهید.
 • وسواس در مطالعه: اگر بعد از خواندن یک یا چند خط یا پاراگراف برمی‌گردید و دوباره همان مطلب را مطالعه می‌کنید احتمالا دچار وسواس در مطالعه هستید. این وسواس سرعت مطالعه شما را به شدت کاهش می‌دهد و نکته مهم اینکه بازگشت به خطوط اولیه هیچ تاثیری در میزان یادگیری شما ندارد. از این به بعد سعی کنید ه مطلبی را در همان بار اول بخوانید و آن را به اتمام برسانید و اصلا نگران این نباشید که مطلب را یاد نگرفتید. اگر پس از اتمام هنوز فکر می‌کنید که یک قسمتی را متوجه نشدید می‌توانید برگردید و یک نگاه کوتاه به آن بیندازید.
 • به کار بگیرید: احتمالا قبلا هم مطالبی درباره تندخوانی خوانده‌اید ولی به نتیجه مطلوب نرسیدید. نکته مهم این است که باید این مطالب را در دنیای واقعی پیاده کنید و اگر هزار تا مقاله دیگر هم در این حوزه بخوانید به شما کمکی نمیکند. بهترین کار این است که مطالب را به کار ببندید.