چرا هر چقدر بیشتر مطالعه می‌کنم، کمتر نتیجه می‌گیرم؟؟

طرح مساله

خیلی از دانش‌آموزها از من می‌پرسند " من بیشتر درس می‌خونم ولی چرا نتیجه بدتری می‌گیرم؟"

اگر برای شما همین مشکل پیش آمده، این مقاله برای خود شماست.

اگر این اتفاق برای شما هم می‌افتد احتمالا یکی از موارد زیر است:

- پایه ضعیفی دارید ولی برای جبران آن کاری نمی‌کنید و بیشتر زمان خودتان را صرف تست زدن می‌کنید. واقعیت این است که اگر پایه درسی شما ضعیف است باید سراغ یادگیری مطالب در کلاس درس، فیلم آموزشی، کلاس آنلاین و آفلاین بروید.

- فقط بر روی حجم مطالعه تمرکز می‌کنید ولی ایراد از افزایش بهره‌وری است. افرادی نتیجه می‌گیرند که بتوانند با کار کمتر نتیجه بهتر بگیرند و برای این کار می‌توانید از هدایت یک کوچ استفاده کنید.

 

توصیه و راهکار اجرایی

- خودتان را گول نزنید. اگر در جایی احساس مشکل کردید حتما از یک مشاور یا کوچ بخواهید به شما کمک کند تا بتوانید سریعا مشکل را شناسایی کنید.

- کیفیت مطالعه خیلی مهم است و برای اینکه به کیفیت بالا برسیم باید روی کمیت بیشتر کار کنیم. کار نکو از پر کردن است. یعنب هرچقدر تمرین بیشتری انجام دهیم احتمال موفقیت ما بیشتر می‌شود.

- زیر ساخت را آماده کنید. هر چیزی که برای افزایش سرعت مطالعه نیاز دارید از قبل آماده کنید. اگر به منابع کمک آموزشی، سیستم کوچینگ و مشاوره، کلاس و ... نیاز دارید آنها را آماده کنید. سعی کنید کتاب مناسب هم سطح خودتان باشد تا به بالاترین سطح برسید.

- مرحله یادگیری اولیه و تمرین و تسلط با یکدیگر متفاوت است. برای رسیدن به مرحله چهارم یادگیری(ناآگاهی- شایستگی) نیاز به تکرار دارید.(من در جلسه دوم از دوره کامل قهرمانی درباره انواع مراحل یادگیری توضیح دادم)

- یادگیری درست یک فرآیند هست که نیاز به تکرار و تمرین دارد. حتما هر مطلبی را که می‌خوانید چندین بار تکرار کنید تا وارد حافظه بلند مدت شما شود.

- الان خودتان را با الان بقیه مقایسه نکنید. اگر هنوز به جایگاهی که میخواهی نرسیدی نباید خودت را با دیگران مقایسه کنی. چون این کار باعث ناامیدی تو می‌شود. بهترین راه این است که برای خودت پلکان موفقیت تعریف کنی و سعی کنی این پلکان را قدم به قدم بالا بری.

- روش موفقیت خودتان را بسازید. هر آدمی برای موفقیت نیاز به ساختن روش خودش دارد. این روش باید شخصی‌سازی شود و هر دفعه آن را بهبود دهید.

نتیجه بیشتر
نتیجه بیشتر
نتیجه بیشتر

 

جمعبندی

- یک شبه انتظار معجزه نداشته باشید و به خودتان زمان بدهید تا به نتیجه دلخواهتان برسید.

- اگر تا الان نتیجه خوبی نمی‌گرفتید، یا باید کار متفاوتی انجام دهید یا باید کار قبلی را به شیوه متفاوتی انجام دهید.

- شما با انجام کارهای قبلی همان نتایجی را به دست می‌آورید که تا الان به دست آوردید.

- سعی کنید سطح خودتان را بالاتر ببرید. اگر می‌خواهید رشد کنید باید در کنار افرادی قرار بگیرید که از شما بالاتر هستند. پس افراد کنار دست خودتان را طوری انتخاب کنید که باعث رشد شما شوند.