بهترین مکان برای مطالعه کجاست؟

طرح مساله

محیط و مکان مطالعه یکی از مهمترین آیتمهایی است که در مطالعه اهمیت دارد. چند تا از آیتمهای مکان مطالعه از اهمیت فراوانی برخوردار است:

آیتمهایی مثل : محل کلی مطالعه(اتاق مطالعه خودتان، کتابخانه و ...)، میزان نور محل مطالعه، میزان دمای محل مطالعه، میز و صندلی محل نشستن، تهویه هوای اتاق، میزان سروصدای موجود در اتاق، شلوغی مکان مطالعه

محل کلی مطالعه(اتاق مطالعه خودتان یا کتابخانه):

انتخاب بین اتاق خودتان یا کتابخانه بستگی به این دارد که شرایط کدام برای شما بهتر است. تجربه خود من نسبت به کتابخانه عمومی عالی نیست. من در یک کتابخانه عمومی یک مدتی درس می‌خوندم و خیلی کتابخانه بزرگی بود. باعث میشد که افراد زیادی به آنجا مراجعه کنند و معمولا حاشیه زیادی داشت. اولویت اول قطعا مطالعه در اتاق خودتان است ولی اگر شرایط خانه شلوغ بود(مثلا خواهر یا برادر کوچکی داشتید که نمی‌توانستید جلوی شلوغی او را بگیرید) می‌توانید به کتابخانه به عنوان یک گزینه فکر کنید.اگر کتابخانه را می‌خواستید انتخاب کنید، سعی کنید سراغ کتابخانه‌های کوچک بروید چون در این مکانها راحت‌تر می‌توانید تمرکز داشته باشید.

میز مناسب مطالعه
میز مناسب مطالعه
میز مناسب  مطالعه

 

 

میزان نور محل مطالعه:

برای درک بهترین مواردی که باید در یک چراغ مطالعه جست و جو کنید، باید در مورد دو مفهوم زیر اطلاعات داشته باشید.

دمای رنگ: به جای لامپ های رشته ای ازLED استفاده شود. میزان کلوین (K) در آن اندازه گیری می‌شود و با رنگ درخشش یک قطعه فولاد در هنگام گرم شدن مقایسه می شود.

شدت روشنایی: با لومن (lm) اندازه گیری می شود، که قدرت نور را به شما می گویند. LED های کم مصرف قادر خواهند بود با استفاده از انرژی کم تر، نور روشن تری منتشر کنند، بنابراین لومن های بیش تری در هر وات خواهند داشت. یک لامپ LED حدود 450 لومن، 6 تا 9 وات، یک روشنایی همه جانبه و خوب است.

خرید یک چراغ مطالعه مناسب بهتر از یافتن چراغ مطالعه مورد علاقه شماست. به خصوص اگر می خواهید بهترین چراغ مطالعه را برای خود پیدا کنید، باید روی خرید چراغی که نور آن در محدوده 4000 K تا 6500 K است و می تواند کم نور شود تمرکز کنید.

میزان دمای محل مطالعه:

دمای مناسب بین 20 تا 24 درجه سانتیگراد است. دمای اتاق مطالعه نباید خیلی سرد یا خیلی گرم باشد. اگر زیاد گرم باشد احساس خواب آلودگی به شما دست می‌دهد و اگر خیلی سرد باشد باز هم میزان تمرکزتان را کاهش می‌دهد.

میز و صندلی محل نشستن:

میز شما باید تا حدی بزرگ باشد که بتوانید به راحتی دفتر و کتاب خودتان را در آن قرار دهید. همچنین میز اگر از طرفین بسته نباشد خیلی بهتر است چون نور بیشتری دریافت می‌کنید.

صندلی شما باید راحت باشد ولی صندلی چرخدار و گردان مناسب مطالعه نیست. چون تمرکزتان را کاهش می‌دهد.

سعی کنید میزتان را تا حد ممکن خلوت نگه دارید و هیچ وسیله اضافی روی آن قرار ندهید.

تهویه هوای اتاق:

یکی از موارد مهم تهویه مناسب هوای اتاق است. اتاق شما باید پنجره داشته باشد و هر 2 ساعت یکبار سعی کنید پنجره اتاقتان را باز کنید تا هوای اتاق کامل عوض شود و این کار به تازه شدن احساس شما کمک خیلی زیادی می‌کند.

توصیه و راهکار اجرایی

- در اتاق اگر کامپیوتر، تلویزیون دارید سعی کنید از اتاق بیرون بگذارید تا بتوانید با تمام تمرکزتان مطالعه داشته باشید.

- موبایل خودتان را در حالت سایلنت قرار دهید تا با هر زنگی تمام حواستان پرت نشود.

- اگر در مدرسه کتابخانه هست‌، می‌توانید روزخوانی خودتان را در آنجا انجام دهید و بعد از آن به خانه بروید.

- مطالعه یک عادت است که به مرور زمان حجم آن افزایش می‌یابد و به مرور کیفیت مطالعه شما هم افزایش می‌یابد. اگر می‌خواهید در مطالعه حرفه‌ای شوید نیاز دارید زمان کافی برای آن بگذارید تا به نتیجه مطلوب برسید.

- استفاده از کرنومتر می‌تواند در افزایش بهره‌وری شما موثر باشد.

- بازه زمانی که سر میز مطالعه هستید حداقل 75 دقیقه باشد و بعد از این زمان در حدود 10 تا 15 دقیقه استراحت داشته باشید و سپس دوباره به سر میزتان برگردید. دانش‌آموزانی که در کتابخانه مطالعه دارند، مدیریت زمان در این قسمت از اهمیت زیادی برخوردار است.

جمعبندی

انتخاب اول دانش‌آموزان مطالعه در منزل است. اگر واقعا امکان مطالعه در منزل فراهم نبود می‌توانید به کتابخانه فکر کنید. کتابخانه‌ای که برای مطالعه انتخاب می‌کنید شرایط زیر را داشته باشد:

- نزدیک به منزل باشد تا زمان زیادی صرف رفت و آمد نکنید.

- کتابخانه خیلی شلوغی نباشد.

- شاید کتابخانه‌های خصوصی بهتر از کتابخانه‌های عمومی باشند.

یادتان باشد تمام موارد بالا برای این است که بهره‌وری شما افزایش پیدا کند و اگر این اتفاق نمی‌افتد حتما راهکار مناسبی را برای افزایش بهره‌وری پیدا کنید.