بهترین آزمون آزمایشی چیه؟

سوال خیلی متداولی که از من می‌پرسند این است که من در چه آزمون آزمایشی باید شرکت کنم تا برای من مفید باشد؟

در این مقاله راهکارهایی به شما ارائه می‌دهم که بتوانید آزمون متناسب با خودتان را پیدا کنید و بر اساس آن جلو بروید.

Image for post
Image for post

بهترین آزمون آزمایشی

 

قبل از اینکه به شما بگویم چه آزمونی بهتر است، باید ببینیم برای یک آموزش خوب چه مواردی نیازی دارید؟

شما برای موفقیت به 5 آیتم نیاز داری:

  • دریافت محتوای آموزشی(کلاس درس حضوری یا خصوصی، کلاس آنلاین، فیلم آموزشی)
  • منابع کمک آموزشی(کتاب تست و تمرین)
  • کوچ تحصیلی و آموزشی
  • مشاور تحصیلی و آموزشی
  • آزمون آزمایشی

این 5 مورد به ترتیب اهمیت است. یعنی اگر شما محتوای آموزشی دریافت نمی‌کنید نباید سراغ آزمون آزمایشی بروید. اهمیت این پنج مورد دقیقا بر همین اساسی که برای شما نوشتم است و همین روال را باید اجرا کنید تا به نتیجه برسید.

حالا متوجه شدید که چه زمانی باید در آزمون آزمایشی شرکت کنید.

ببینیم آزمون آزمایشی چه المانهایی باید داشته باشد و بالاخره کدام آزمون برای ما بهتر است؟

برای انتخاب هر آزمون آزمایشی 5 آیتم زیر را در نظر بگیرید:

سوال اول) آزمون هر چند وقت برگزار می‌شود؟

سوال دوم) سرفصل آزمونها استاندارد است و شما به آن می‌رسید؟

سوال سوم) سطح سوالات در چه سطحی است؟

سوال چهارم) تعداد شرکت کننده در آن آزمون چقدر است؟

سوال پنجم) چند سال هست که این آزمون برگزار می‌شود؟

جواب سوال اول) اگر دانش آموزی هستید که مدرسه می‌روید و سال کنکور شما هست به شما پیشنهاد می‌کنم در آزمونهای سه هفته یکبار شرکت کنید. اگر دانش آموز پایه دهم یا یازدهم هستید و سطح خوبی دارید سراغ آزمون دو هفته یکبار بروید ولی اگر سطح خودتان پایین یا متوسط است آزمون سه هفته یکبار را انتخاب کنید. دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل هم می‌توانند سراغ آزمون دو هفته یکبار بروند.

جواب سوال دوم) سرفصل آزمون باید طوری باشد که بتوانید به آن برسید. مثلا آزمونهای مثل سنجش سرفصل آزمون آنقدر زیاد است که معمولا نمی‌توان به آن رسید. پس آزمون سنجش را برای ارزیابی مستمر به شما پیشنهاد نمی‌دهم.

جواب سوال سوم) سطح سوالات آزمون باید در سطح خوبی باشد. یعنی نه خیلی ساده باشد و نه خیلی سخت باشد. آزمون استاندارد قسمتی از هر نوع از سوالات را دارد. پس به دنبال سوالات خیلی سخت برای آزمون آزمایشی نباشید و سوال استاندارد از اهمیت زیادی برخوردار است.

جواب سوال چهارم) تعداد شرکت کنندگان آزمون باید متناسب باشد. خصوصا دانش‌آموزان سال دوازدهم و کنکور باید به این نکته خیلی توجه کنند. چون سنجش آنها بر اساس رتبه و ترازی است که به آنها داده می‌شود و این دو به تعداد شرکت کنندگان آزمون بستگی دارد.

جواب سوال پنجم) قدمت یک آزمون اهمیت دارد. چون معمولا اشکالاتی که بقیه آزمونها ممکن است داشته باشند را دیگر ندارند. در این قسمت حتما از نظر یک کوچ تحصیلی یا مشاور تحصیلی استفاده کنید.

سخن پایانی اینکه آزمونی که معمولا با تمام آیتمهای شما سازگار باشد به ندرت وجود دارد ولی شما باید بهترین و نزدیکترین آزمون به آیتمهای خودتان را انتخاب کنید.

تذکر جدی: به هیچ عنوان در 2 آزمون آزمایشی شرکت نکنید و تمرکزتان را فقط بر همان یک آزمون قرار بدهید تا به نتیجه عالی برسید.