برای چی درس بخونم؟

طرح مساله

سوالی که خیلی از بچه‌ها و دانش‌آموزان با آن درگیر هستند این است که اصلا چرا باید درس بخونم؟

جواب به این سوال از دو دیدگاه اهمیت دارد.

دیدگاه اول: اولین مورد این است که اگر جواب به این سوال را ندانیم عملا درس خواندن برای ما خسته کننده می‌شود و بعد از شروع احساس بدی پیدا می‌کنیم. چون که فکر می‌کنیم کار بیهوده‌ای انجام می‌دهیم و این کار در نتایج ما تاثیری ندارد.

دیدگاه دوم: دیدگاه دیگر این است که ما باید چرایی انجام هر کاری را بدانیم. اگر تا به حال به نتیجه خوبی نرسیدید و فکر می‌کنید نمی‌توانید خودتان را برای درس خواندن آماده کنید و نتیجه بگیرید احتمال دلیل(چرایی) قوی ندارید.

گوته می‌گوید:" اگر چرایی را بدانید با هر چگونگی خواهید ساخت."

پس قبل از انجام هر کاری دلیل یا چرایی انجام کار را بدانید و بعد از آن سراغ نتیجه بروید.

چرا درس بخونم
چرا درس بخونم
چرا درس بخونم

چرایی انجام هر کاری مهم است

 

توصیه و راهکار اجرایی

در این قسمت چند راهکار عملی برای پیدا کردن چرایی انجام کار به شما می‌گویم که می‌تواند تاثیر فراوانی بر نتیجه شما داشته باشد.

- یک برگه کاغذ A4 بردارید و سعی کنید به سوال " من چرا درس می‌خوانم" جواب دهید.

- این جوابها مربوط به این است که واقعا چرا آن را می‌خواهید و ربطی به چگونه انجام دادن آن ندارد.

- فکر کنید الان به آن چیزی که می‌خواهید رسیدید. مثلا اگر به دنبال قبولی در رشته پزشکی هستید، فکر کنید همین الان در رشته پزشکی درس خواندید و فارغ‌التحصیل شدید و مدرک آن در دستتان است. الان چه احساسی دارید؟ آیا از این وضعیت فارغ‌التحصیلی رضایت دارید و از آن لذت می‌برید؟

- موانع رسیدن به آن هدفتان را یادداشت کنید و ببینید آیا رسیدن به آن هدف برایتان ارزشمند است و می‌توانید از این موانع گذر کنید تا به نتیجه مطلوب برسید؟

- روش رسیدن به این اهداف را بنویسید و سعی کنید سریعترین آن را انتخاب کنید و همین امروز برای آن کاری انجام دهید.

- خوشبینی به تنهایی شما را به جایی نمی‌رساند. وقتی ما احساس می‌کنیم که همه چیز خیلی عالی است عملا قدرت انجام دادن کار برای ما کم می‌شود. برای اینکه دچار سندروم تنبلی حوشبینی نشوید نیاز دارید که با انجام میکرواکشن( انجام کارهای کوچک در مسیر هدف) خودتان را به نتایج نزدیک کنید و از این طریق به نتیجه برسید.

- درس خواندن قسمتی از فرآیند است و خودش عملا هدف نیست بلکه قسمتی از رسیدن به هدف است. اگر این دیدگاه را داشته باشید می‌توانید راحت‌تر دلیل و چرایی درس‌خواندن خودتان را پیدا کنید.

- تمرکزتان بر روی نتیجه نهایی باشد. یعنی خودتان را در حالت رسیدن به هدف ببینید و از خودتان بپرسید " خوب که چی؟".این سوال باعث می‌شود دلیل واقعی درس‌خواندن خودتان را پیدا کنید.

جمعبندی

- پیشنهاد من به شما این است تا زمانی که "چرایی؟" درس خواندن خودتان را پیدا نکردید به هیچ عنوان سراغ درس خواندن نروید. چون یک کار فرسایشی و بدون تاثیر می‌شود.

- از تکنیک اهرم رنج و لذت استفاده کنید. در یک برگه بنویسید که اگر به هدفتان برسید چه لذتی برای شما دارد و اگر به آن نرسید چه رنجی برای شما دارد؟ این تکنیک یکی از قدرتمندترین تکنیکهایی است که باعث می‌شود خیلی سریع به نتیجه برسید.

- خواندن کتاب " با چرا شروع کنید." به قلم "سایمون سینک، پیتر داکر، دیوید مید" می‌توانید در این مسیر به شما کمک کند.

کتاب با چرا شروع کنیم
کتاب با چرا شروع کنیم
کتاب با چرا شروع کنیم