اهمیت کوچینگ در تحصیل

طرح مساله

یکی از دغدغه‌هایی که معمولا دانش‌آموزان با آن درگیر هستند بحث انتخاب رشته است. انتخاب رشته در سال نهم و بعد از کنکور از مهمترین دغدغه‌ای است که دانش‌آموزان با آن درگیر هستند.

یکی از افرادی که در انتخاب رشته می‌تواند خیلی موثر باشد و اثرگذار باشد کوچ آموزشی و تحصیلی است.

سوالی که خیلی از دانش‌آموزان میپرسند این است که آیا مشاور آموزشی همان کار کوچ آموزشی و تحصیلی را انجام نمی‌دهد؟

خیر، کوچ آموزشی معمولا سراغ تحلیل شخصیتی افراد می‌رود و سعی می‌کند نقاط قوت و ضعف دانش‌آموز را بررسی و تجزیه تحلیل کند تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کند. همچنین سراغ لایه‌های زیرین دانش‌آموزان می‌رود تا بتواند به بهترین نتیجه دست پیدا کند.

مشاور آموزشی معمولا فقط سراغ مباحث و مطالب آموزشی می‌رود و دانش‌آموز را از طریق مطالب درسی بررسی می‌کند و این نوع مطالب برایش اهمیت دارد.

سالانه چقدر فارغ‌التحصیل در مقاطع لیسانس و فوق‌لیسانس حتی دکتری!!! می‌بینم که می‌خواهند دوباره در کنکور شرکت کنند تا رشته خودشان را تغییر بدهند.

کوچ آموزشی به دانش‌آموز کمک می‌کند تا چندین سال از عمرشان را ذخیره کنند و بهترین سالهای زندگی‌شان را هدر نرود.

کوچینگ تحصیلی
کوچینگ تحصیلی
کوچینگ تحصیلی

کوچینگ تحصیلی

توصیه و راهکار اجرایی

- به شما پیشنهاد می‌دهم اگر تا حالا از کوچ آموزشی استفاده نکردی حتما از یک کوچ تحصیلی استفاده کن تا بتواند به تو کمک کند به نتیجه برسی.

- همه قهرمانها مربی دارند. اگر دنبال این هستید که به یک قهرمان تبدیل شوید باید کوچ تحصیلی و آموزشی داشته باشید تا به شما کمک کند.

- بیرون گود وایستاده میگه لنگش کن. این ضرب‌المثل را معمولا به عنوان یک ضرب‌المثل اشتباه در نظر می‌گیریم ولی این کاملا درست هست. فردی که بیرون از گود هست میتونه راحت‌ نقاط کور را ببیند و راهنمایی درستی داشته باشد.

- سراغ افراد حرفه‌ای بروید. افراد حرفه‌ای به شما کمک می‌کنند در زمان کوتاه به بزرگترین نتایج برسید و همچنین راه غلطی را مجدد طی نکنید. پس از قانون اهرم استفاده کنید. قانون اهرم می‌گوید شما باید از قانون اهرم استفاده کنید تا بتوانید سریع به نتیجه برسید. قانون اهرم میگه:" باید هزینه کنید تا بتوانید زمان خودتان را ذخیره کنید و آن را هدر ندهید."

- مقوله کوچینگ تحصیلی را به هیچ عنوان با مشاور تحصیلی یکی ندانید. در کوچینگ ما به دنبال افزایش عملکرد هستیم. یعنی اینکه در زمان کمتر بتوانید نتیجه بهتری به دست بیاورید.

- در کوچینگ ما 3 مرحله را مشخص می‌کنیم:1- نقطه‌ای که در آن حضور دارید. 2- نقطه یا هدفی که قرار است به آن برسید.3- روش رسیدن به آن نقطه.

در طی این فرآیند هر فردی می‌تواند به نقطه مطلوب خودش برسد.

جمعبندی

- دنبال این نباشید که راه غلط را امتحان کنید. اگر از نتایج فعلی خودتان راضی نیستید باید 2 کار انجام دهید:

1- کار متفاوتی انجام دهید.

2- کار را به شیوه متفاوتی انجام دهید. ببینید اگر نتایج عالی نیست حتما یکی از 2 کار بالا را انجام دهید.