ضرورت استفاده از دوربین شلنگی آندوسکوپی خودرو

دوربین شلنگی و آندوسکوپی
دوربین شلنگی و آندوسکوپی
دوربین شلنگی و آندوسکوپی

بروسکوپ ‌های انعطاف‌پذیر و مفصلی که به آن‌ها آندوسکوپ‌های صنعتی، ویدئوسکوپ، دوربین‌های ویدئویی یا حتی دوربین‌های بازرسی نیز گفته می‌شود، در بخش خودرو برای نظارت، تصویربرداری و بازرسی فضاهای مشکل العبور است.

دوربین شلنگی خودرو به طور گسترده در صنعت خودرو به عنوان ابزاری برای کمک به تکنسین‌ها، مکانیک‌ها و مهندسان در بازرسی مؤثر خودرو در زمینه‌هایی مانند تعمیر، نگهداری، خدمات گارانتی، خدمات نمایندگی، کارخانه‌های خودروسازی، خطوط مونتاژ، OEM، بخش تحقیق و توسعه، بخش VQ (کیفیت خودرو) و غیره استفاده می‌شود.

آندوسکوپ های صنعتی سخت و انعطاف پذیر خودرو یک راه عالی برای بازرسی بصری موتورها بدون نیاز به جدا کردن بلوک موتور هستند. زیرا به شما امکان می‌دهند مکان‌های تاریک، کوچک و سخت برای عبور را، از راه دور کنترل کنید. بازرسی بصری موتورها و سایر مکان‌هایی که به سختی قابل تجسم هستند، بخش مهمی از نگهداری مداوم خودرو می‌باشند.

دوربین 10 متری شلنگی
دوربین 10 متری شلنگی
دوربین 10 متری شلنگی

چرا باید در تعمیر از بروسکوپ خودرو استفاده کنیم؟

بوروسکوپ‌های خودرو به تکنسین یا مکانیک کمک می‌کنند تا RVI (بازرسی بصری از راه دور) قطعات خودرو را انجام دهد که معمولاً دسترسی به آن‌ها دشوار است و بدون بهره‌گیری از آن‌ها مستلزم جداسازی قطعات خودرو بوده که هم پرهزینه و هم زمان‌بر می‌باشد.

معمولاً بازرسی با دوربین مانیتور دار شلنگی شما را قادر می‌سازد تا نقاط مشکل‌دار را شناسایی کرده و یا قبل از ایجاد مشکل، قطعات را تعویض یا تعمیر کنید. همچنین، از این دستگاه‌های انعطاف پذیر می‌توان برای ردیابی اجزای سیال یا برای یافتن نشتی و یا گرفتگی در شیلنگ‌ها استفاده کرد.

با این دستگاه در خودرو، سوپاپ‌ها را می‌توان از نظر خوردگی، یکپارچگی آب بندی‌ها و سایش و پارگی به طور منظم بررسی کرد. پیستون‌ها و رینگ‌های پیستون را می‌توان از نظر سایش و نشتی مورد ارزیابی قرار داد. جوش‌ها، ریخته گری ها و هر نوع مهر و موم دیگر را می‌توان از راه دور کنترل نمود. علاوه بر این، داخل پانل‌های راکر و بدنه را نیز می‌توان از راه دور از نظر زنگ زدگی و آسیب تحت کنترل گرفت. به خطوط سوخت، مخازن گاز، و خطوط اگزوز نیز می‌توان از راه دور با بروسکوپ خودرو دسترسی داشت.

مفصل‌بندی آندوسکوپی صنعتی انعطاف‌پذیر خودرو ممکن است به مکانیک کمک کند تا قسمت‌های خودرو، مانند داخل موتور (خودرو، دیزل و غیره)، سیستم‌های ترمز، لوله‌های مبدل کاتالیزوری، سیستم‌های AC، پشت پانل ابزار، پشت وزیر داشبورد و پانل‌های بدنه، پایه‌های موتور، خطوط و مخازن، سایر قسمت‌های کلیدی یا عیوب مانند تجمع کربن، ناهماهنگی، خط و خش، نشتی، و سایش و غیره را بررسی کند.

همچنین بروسکوپ ‌های ویدئویی خودرو می‌توانند به مکانیک در بازرسی قطعات فنی خودرو، مانند میل بادامک، بلوک‌های سیلندر، شیشه‌های برقی، سوپاپ‌های ورودی، صندلی سوپاپ‌ها، نازل‌های سوخت، پانل‌های درب، اجزای هیدرولیک، جعبه دنده‌ها، انژکتورهای دیزل، شمع برقی، پورت‌ها، و غیره کمک کند. زیرا ویدئوسکوپ ها نیازی به جدا کردن یا پاره شدن خودرو ندارند. دوربین‌ های شلنگی  به دلیل انعطاف پذیری و اندازه کوچک می‌توانند به راحتی این قطعات را بررسی کنند. بنابراین دوربین‌های خودرو کیفیت کلی بازرسی را بهبود می‌بخشد و هزینه‌ها و زمان مصرف را کاهش می‌دهد و آنها را به ابزاری ایده آل برای صنعت خودرو تبدیل می‌کند.

دوربین‌ های مانیتور دار شلنگی به شما این امکان را می‌دهند که بازرسی را در زمان واقعی روی یک مانیتور داخلی، رایانه یا صفحه تلویزیون مشاهده کنید و می‌توانند تصاویر ثابت و فیلم ارزیابی را برای نشان دادن به مشتریان یا برای سوابق ضبط کنند. علاوه بر این، می‌توانید داده‌های گرفته شده را با مشتریان و همکاران خود برای درک بهتر تعمیرات یا اقدامات اصلاحی مورد نیاز در نگهداری وسیله نقلیه خود به اشتراک بگذارند.

معایب رایج وسایل نقلیه خودرویی

عیوب و ایرادات رایج در خودرو که با بازرسی بروسکوپ خودرو تشخیص داده می‌شود به صورت زیر است:

  • عیوب داخل قطعات خودرو: خوردگی و سایش
  • عیوب اساسی ریخته گری: شن و ماسه هسته و سایر عیوب سطح
  • بدنه دریچه‌های انتقال: سوراخ‌ها و زباله‌ها، رسوبات دریچه‌ها
  • سر و صدای خودرو و علت اصلی آن
  • عدم کیفیت مونتاژ خودرو
  • عدم کیفیت در یکپارچگی باندهای چسب و درزهای جوش داده شده
  • عدم کیفیت در یکپارچگی قطعات ضروری خودرو و موتور خودرو: سیستم اگزوز، پیستون، آستر، سرسیلندر
  • سایر موارد کلیدی عیوب: سایش، نشت، خوردگی، خراش، تجمع کربن، ناهماهنگی و غیره.

برای مشاهده ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

منبع: مینی دی وی پرو | دوربین شلنگی