NLP چیست و چه کاربردهایی دارد؟
 

nlp
nlp
nlp

NLP چیست و چه کاربردهایی دارد؟ چگونه از تکنیک های NLP برای ایجاد عادات مثبت در زندگی خود استفاده کنیم؟ کاربردهای علم و فناوری NLP در زمینه بازگشت به عشق چیست؟ تفاوت بین NLP و قانون جذب چیست؟ چگونه برای دوره دکتری آموزش NLP اقدام کنیم؟ بهترین کتاب های برنامه نویسی عصبی زبان چیست؟ چگونه ماموریت زندگی شخصی خود را کشف کنم؟ در ادامه به تحلیل مشکلات فوق می پردازیم.
پردازش زبان طبیعی چیست؟
اگر می‌خواهید کاربرد روش‌های NLP را به راحتی توضیح دهید، باید به سراغ مثال‌های ذکر شده در کتاب کار NLP بروید. یک روز پسری از مادرش پرسید: مادر NLP چیست؟ ماد گفت: قبل از اینکه به سوالت جواب بدم میخوام از پدربزرگت بپرسی که درد پا و مفاصلش چطوره؟ وقتی بچه این سوال را از پدربزرگ پرسید، او شروع کرد به شکایت از حشرات جسی و درد مفاصل و غیره. در این صورت مادر از کودک خواست که دوباره نزد او برود و از او درباره خاطره تولدش بپرسد.
کودک سوال را از پدربزرگش پرسید. در این مورد پدربزرگ با لبخندی بر لب، دقایقی از تولد و جشن و پایکوبی آن روز صحبت کرد و بیماری خود را به کلی فراموش کرد. در همین حین مادر رو به کودک می کند و می گوید: NLP دقیقا همان کاری است که شما انجام می دهید. وقتی بتوانید از زبان برای هدایت تفکر مخاطب و تغییر احساسات مخاطب استفاده کنید، می توانید بگویید که روش NLP را یاد گرفته اید...
روش های NLP برای چه چیزهایی خوب هستند؟
جالب اینجاست که نام دیگر این روش «ایجاد تغییرات سریع فردی» است. به این ترتیب با استفاده از نیروی ضمیر ناخودآگاه فردی که در ریشه بسیاری از مشکلات با آن روبرو هستیم، می تواند برنامه افکار خود را تغییر دهد. برنامه ریزی ذهنی شامل باورها، ارزش های شخصی و عاداتی است که از سنین پایین در ذهن خود ایجاد می کنیم. خانه NLP ما در ایران آموزش های حرفه ای در زمینه علوم NLP ارائه می دهد و تاکنون طبق دستورالعمل آکادمی و انجمن های بین المللی در تهران، شیراز، مشهد، اصفهان، کرج و افغانستان اجرا داشته ایم. Vas دوره های متعددی برگزار می کند. در زیر به برخی از کاربردهای علم NLP اشاره می کنیم:
1- اثرات خاطرات بد را از بین می برد
2- به دنبال ارزش های شخصی باشید
3- اهداف و مأموریت شخصی خود را بیابید
4- تغییر سریع باور
5- درمان فوبیا (ترس از تاریکی، ارتفاع، حیوانات، آسانسور و...)
6- اعتماد به نفس و عزت نفس را افزایش می دهد
7- افزایش توانایی مذاکره و برقراری ارتباط موثر
8- از بین بردن اضطراب و استرس
9- حل تعارضات روانی
10- گفتگوی ذهنی را کنترل کنید
پردازش زبان طبیعی چیست؟
روش NLP یا برنامه ریزی عصبی زبانی در سال 1975 توسط ریچارد بندلر و جان گریندر برای الگوبرداری از افراد موفق به دنیا معرفی شد. آنها با استفاده از تجربیات درمانی پروفسور میلتون اریکسون، دکتر ویرجینیا استیر و پروفسور فریتز پرلز توانستند مدل های درمانی فوق العاده ای را در زمینه درمان انواع اختلالات روان تنی و تغییر چارچوب روانشناختی انسان ایجاد کنند.

برنامه نویسی عصبی زبان
این رویکرد را می توان انقلابی در زمینه های روانشناسی و رشد فردی دانست. جالب اینجاست که در سال های اخیر از تکنیک های NLP در بازاریابی و ایجاد تبلیغات تلویزیونی استفاده شده است. در نهایت بندلر و گریندر عنوان برنامه ریزی عصبی زبانی را به عنوان یادآوری ناخودآگاه انسان و نقش ذهن انتخاب کردند.

NEURO اولین عامل در NLP برای شناسایی سیستم عصبی و نحوه ایجاد عادات مثبت است. وقتی بتوانیم نحوه شکل گیری افکار و عادات را تشخیص دهیم، می توانیم برنامه های جدیدی را در ذهن القا کنیم. ما انسان ها ماشین های قابل برنامه ریزی هستیم و با تکرار و تمرین رفتارهای جدید می توانیم آنها را دائمی کنیم. در روش NLP یاد می گیریم که چگونه بر سیستم عصبی (ذهن) خود مسلط شویم.
وقتی افکار به ذهن ما می رسد، نورون ها یا سلول های عصبی را تحریک می کنند و اطلاعات از یک سلول به سلول دیگر منتقل می شود. نتیجه تکرار، تشکیل مسیرهای عصبی ضخیم است که منجر به شکل گیری عادات جدید می شود. بنابراین، در این رویکرد، تمرکز بر ایجاد مسیرهای عصبی جدید است.

زبان شناسی همچنین قدرت کلمات و چگونگی استفاده از آنها را برای کنترل فکر آشکار می کند. وقتی خوشحال یا غمگین هستید از جملاتی برای بیان حالت درونی خود استفاده می کنید. این روی ضمیر ناخودآگاه تاثیر می گذارد.

برنامه نویسی ذهن ما از کودکی به روش خاصی برنامه ریزی شده است، هر کدام از ما یک فرابرنامه یا برنامه ذهنی داریم. حال اگر این برنامه درست نیست باید آن را تغییر دهیم و یک سیستم عصبی جدید در ذهن ایجاد کنیم.
با تکنیک های NLP عشق را دوباره پیدا کنید
یکی دیگر از کاربران NLP در زمینه ارتباط موثر و تعمیر روابط است. اکثر افرادی که وارد رابطه می شوند می خواهند تصویر کاملی از همسر خود داشته باشند، اما بدون مهارت کافی، رابطه تیره می شود. روش های NLP به شما کمک می کند تا نقشه ذهنی یکدیگر را شناسایی کرده و بر اساس آن رابطه خوبی ایجاد کنید. همچنین اگر از همسر یا نامزد خود جدا شده اید، می توانید از تکنیک های NLP برای التیام درد جدایی استفاده کنید.

بسیاری از ما دلتنگ عزیزانی هستیم که از دست داده ایم و سال ها سوگوار بوده ایم. این رفتار در روانشناسی به عنوان غم و اندوه حل نشده شناخته می شود. مثلاً فردی که حالا بعد از سال ها زندگی مشترک از هم جدا شده، در بعضی جاها خاطرات مشترکی را تجربه می کند، اما باز هم حس بدی دارد. آنها فکر می کنند خاطره مشترک مانند یک فیلم است که همیشه جلوی چشمانشان است و هرگز پاک نمی شود.

افکار آزار دهنده تحقق این تکنیک این است که ابتدا با افشای و بازنویسی خاطرات افراد را به گذشته می آوریم. سپس تصاویر و احساسات شخص را در مورد شریک عاشقانه اش تغییر می دهیم تا بتواند خاطرات گذشته را منطقی کند. تحریک‌زدایی و شرطی‌سازی مثبت نیز تمرین‌هایی هستند که در این محیط انجام می‌شوند.

کاهش وزن با NLP
یکی دیگر از کاربردهای NLP در زمینه کاهش وزن است. در بسیاری از جلسات آموزشی، ما به افراد کمک می کنیم تا طرز فکر خود را در مورد کاهش وزن تغییر دهند. بسیاری از افراد چاق با خود می گویند: "من لایق اندام مناسب نیستم." من هم آب می خورم و چاق می شوم. چاقی در خانواده ما ژنتیکی است و من متابولیسم پایینی دارم... بسیاری از شرکت کنندگان دوره کاهش وزن تجربیات و شکست های منفی زیادی داشته اند. آنها روش کاهش وزن یویو را بارها تجربه کردند و پس از مدتی کاهش وزن به وزن اولیه خود بازگشتند.

با این حال، در رویکرد NLP، میل به غذاهای پرکالری و مضر کاهش یافت. در این روش فرد ابتدا دلایل پرخوری و هوس خود را برای خوردن غذاها و تنقلات مختلف پیدا می کند. سپس با تغییر برنامه‌ریزی ذهن، می‌تواند احساس خود را نسبت به آن غذاها تغییر دهد تا دفعه بعد که آنها را ببیند هیچ جذابیتی نسبت به آنها احساس نکند.

بهترین کتاب های NLP کدامند؟
کتاب سلامت با NLP را می توان از اولین آثار ترجمه شده در ایران دانست. این کتاب درباره باورهای سالم و نحوه استفاده از قدرت شفابخش بدن است. در جایی از کتاب خواندیم که در دهه 1980، پزشکان و کارکنان بیمارستانی در یکی از کشورهای اروپایی به دلیل کاهش دستمزد دست به اعتصاب زدند و بیمارستان به مدت 2 ماه نیمه فعال بود. پس از این مدت، محققان شاهد کاهش باورنکردنی در تعداد بیماران و مرگ و میر در آن شهر بودند.

در این کتاب به باورهای مردم در مورد سلامت اشاره شده و تکنیک های سازگاری جسمی و روانی معرفی شده است. سیستم هوشمند بدن ما به طور خودکار انواع بیماری های روان تنی مانند افسردگی، اعتیاد و درد معده را درمان می کند و در عین حال به ایمنی خود دست می یابد.
کتاب های پردازش زبان طبیعی
جوزف اوکانر و جان سیمور یکی از بهترین منابع مرجع در زمینه Han LP هستند. این کتاب برای معرفی تکنیک های عملی روش های NLP در 9 فصل تنظیم شده است. هر دو مدل زبان متا و میلتون و سبک های ارتباطی موثر در این کتاب به خوبی توضیح داده شده است.
زندگی مورد نظر خود را بدست آورید این کتاب نیز یکی از آثار جدید ریچارد بندلر است. او در این کتاب رازهای تغییر سریع و بد را فاش می کند. یکی از بهترین کاربردهای روش NLP در زمینه درمان فوبیا، استرس و اختلالات روانی، تکنیکی است که به سرعت در حال تغییر است که بندلر در این کتاب به آن پرداخته است. با اجرای این تکنیک ها در منزل می توانید به نتایج دلخواه برسید.

وی گفت: زمانی به موفقیت می رسیم که بدانیم کارهای اشتباه خود چقدر احمقانه است و زمان آن فرا رسیده است که آنها را تغییر دهیم. افراد موفق مشکلات و بیماری ها را متفاوت می بینند و استراتژی های متفاوتی دارند و وی در پایان گفت: افرادی که عاری از بیماری بودند به این آستانه رسیده بودند. این بدان معنی است که بیماری آنقدر آنها را آزار می دهد که تصمیم می گیرند برای همیشه از شر آن خلاص شوند.
در دو جلد، استیو و کنیره آندریاس تکنیک‌های مختلف NLP را مورد بحث قرار می‌دهند و ابزارهایی را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهند تا بتوانند ذهن خود را به خوبی کنترل کنند. کاربرد روانشناسی در زندگی روزمره شامل دو جلد از استیو آندریاس است. اگر به دنبال کتابی هستید که مهارت های ذهنی را از طریق مثال های واقعی به شما آموزش دهد، این کتاب برای شما مناسب است. در جلد اول این کتاب تکنیک هایی مانند حذف خاطرات بد، تغییر باورهای محدودکننده و کنترل صدای درون معرفی شده است. به علاوه، با کمک تکنیک های این کتاب، می توانید بسیاری از عادات بد را تغییر دهید.

در جلد دوم این مجموعه به تکنیک های از بین بردن آلرژی، انواع فوبیا و اختلالات روانی پرداخته شده است. یکی از نقاط قوت این کتاب ارائه تجربیات درمانی و جلسات آموزشی است.