مهارت های زندگی چیست

Image for post
Image for post

اگر می خواهید بدانید مهارت های زندگی چیست و با 10 مهارت ضروری زندگی آشنا شوید، این مقاله برای شما مناسب است. نداشتن مهارت های زندگی افراد را در برابر مشکلات و چالش های زندگی آسیب پذیر می کند. برای پیشگیری از این آسیب ها، یادگیری ده مهارت زندگی می تواند راه درازی داشته باشد. مهارت های زندگی به شما کمک می کند مکالمات هدفمند داشته باشید، تمرکز حواس را تمرین کنید و رشد شخصی خود را بهبود بخشید. در زیر به طور جامع مهارت های زندگی را تعریف و آموزش می دهیم و 10 مهارت مهمی که باید در زندگی بیاموزید را فهرست می کنیم.
تعریف مهارت های زندگی
در یک محیط دائما در حال تغییر، یعنی در دنیای پرشتاب امروزی، مهارت های زندگی برای غلبه بر موانع در زندگی روزمره ضروری شده است. از مدیریت بهتر وظایف گرفته تا مدیریت احساسات و تعامل با دیگران، نیاز به مهارت های زندگی در طول زمان حیاتی می شود. در زیر، مفاهیم و تعاریف مهارت های زندگی را با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار می دهیم. چندین جنبه اساسی وجود دارد که مهارت های زندگی را تعریف می کند و آنها عبارتند از:

یک عنصر اخلاقی در آن نهفته است، زیرا مهارت های زندگی با خوبی ها و بدی های جامعه، درست و نادرست، مرتبط است.
این امر بر افراد در سطح شخصی تأثیر می گذارد، به ویژه از نظر تعامل و ارتباط با دوستان و خانواده.
آنها اغلب بحث برانگیز هستند زیرا مردم نظرات قوی در مورد آنها دارند.
  مقاله مرتبط: 20 مهارت ضروری که محل کار آینده به آن نیاز خواهد داشت
چرا به مهارت های زندگی نیاز داریم؟
قبل از آموزش مهارت های زندگی، بهتر است توضیح دهیم که چرا به مهارت های زندگی نیاز داریم و چگونه می توانند به ما کمک کنند. شایستگی روانی اجتماعی که به عنوان توانایی مقابله موثر با چالش ها نیز شناخته می شود، یک مهارت بسیار ضروری است. نه تنها می تواند به شما در دستیابی به اهداف بلندمدت کمک کند، بلکه می تواند سلامت روانی، جسمی و اجتماعی شما را نیز بهبود بخشد.

وقتی بتوانید به طور موثر با اضطراب و استرس های زندگی کنار بیایید، مشکلات سلامت رفتاری را به حداقل خواهید رساند. به عنوان مثال، در مدارس، دانش‌آموزانی که از تکالیف غافل می‌شوند، می‌توانند از یک محیط آموزشی حمایتی بهره‌مند شوند. بیایید مهارت‌های مختلف زندگی را بررسی کنیم که به ما کمک می‌کند با سرعت و تغییرات زندگی مدرن کنار بیاییم.

در اینجا فهرستی از دلایل مهم بودن مهارت های زندگی آورده شده است:

می تواند به شما کمک کند راه های خلاقانه ای برای حل مشکلات و تصمیم گیری پیدا کنید.
می تواند به شما کمک کند که تأثیر اعمال خود را بشناسید و مسئولیت آنها را بر عهده بگیرید.
ایجاد اعتماد در تعاملات بین فردی، باز کردن فضا برای همکاری و مشارکت گروهی؛
می تواند به شما کمک کند گزینه ها یا منابع موجود را قبل از تصمیم گیری مهم تجزیه و تحلیل کنید.
می تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از خودآگاهی، همدلی و قدردانی از دیگران به دست آورید.
به طور خلاصه، مهارت های زندگی به شما کمک می کند صدای درونی خود را پیدا کنید و در عین حال شما را برای چالش ها و فرصت های زندگی شخصی و حرفه ای خود آماده کنید.

اهمیت مهارت های زندگی در محیط کار
قبل از مرور ده مهارت برتر زندگی، خوب است توضیح دهید که چرا مهارت های زندگی در محیط کار مهم است. علاوه بر توسعه شخصی، شما را با مهارت های زندگی برای دنیای حرفه ای نیز آماده می کند. شما یاد خواهید گرفت که چگونه با اطمینان با مشکلات روبرو شوید و از منطقه راحتی خود خارج شوید، چارچوب های مناسب برای کار و زندگی خود تنظیم کنید و به اطرافیان خود توجه کنید.

بعلاوه، در هر مرحله از زندگی خود به یادگیری و رشد ادامه می دهید و فضا را برای مهارت ها و آگاهی های جدید باز می کنید. حالا بیایید به اهمیت مهارت های زندگی در محیط کار نگاه کنیم:

شما یاد می گیرید که با دیگران برای ایجاد اهداف تیمی (یا جمعی) همکاری کنید.
شما نه تنها راه حل های خلاقانه ای برای مشکلات پیدا می کنید، بلکه فعالانه سعی می کنید آنها را اجرا کنید.
شما یاد می گیرید که ذهنی باز داشته باشید که ایده های جدید و دیدگاه های متفاوت را پرورش می دهد.
شما یاد خواهید گرفت که چگونه از خود و تیم خود محافظت کنید. شما مسئول اعمال خود هستید؛
شما توانایی جبران شکست ها و شکست ها را کشف می کنید و آنها را فرصتی برای ادامه یادگیری می بینید.
اگر هنوز به ضرورت این مهارت‌های اصلی متقاعد نشده‌اید، در اینجا چند نمونه از مهارت‌های زندگی وجود دارد که اهمیت آن‌ها را در محل کار نشان می‌دهد:

وقتی برای شغلی درخواست می کنید، مصاحبه کنندگان اغلب می خواهند در مورد مجموعه مهارت های شما بیشتر از رزومه شما بدانند. این فرصتی است برای نشان دادن مهارت‌های زندگی که در آن بهترین هستید، و همچنین مهارت‌های قابل استفاده مانند تفکر انتقادی و خودآگاهی. حتی می تواند به شما مزیت رقابتی نسبت به سایر متقاضیان بدهد.

بیشتر مردم از فرصتی که یک شغل ایجاد می کند (بالا رفتن از نردبان شرکت) انگیزه دارند. یک راه موثر برای یافتن فرصت های بیشتر، توسعه و تمرین مهارت های رهبری است. چه رهبری یک پروژه مستقل و چه رهبری یک تیم. شما به این مهارت های ضروری برای راهنمایی و کمک به پیشرفت در حرفه خود نیاز دارید.

یک ویژگی بسیار ارزشمند در محل کار، توانایی رهبری، مدیریت و حل تعارض است. در هر سازمانی با کارکنان متنوع با دیدگاه های متفاوت، گاهی اوقات اختلاف نظر و دیدگاه وجود خواهد داشت. مهارت های زندگی سازمانی به شما کمک می کند به مشکلات به صورت کلان نگاه کنید و دیدگاه های متعدد را در نظر بگیرید. بنابراین، مدیریت تعارض برای شما آسان تر می شود.
10 مهارت ضروری زندگی
در این قسمت به آموزش مهارت های زندگی می پردازیم. در حالی که مهارت های زندگی با سلامتی و پیشرفت شخصی شما مرتبط است، بازتاب در اطراف و روابط شما نیز مزایایی دارد. مهارت های زندگی در این زمینه منجر به اجتماعی شدن، بردباری و افزایش عزت نفس می شود. علاوه بر این، ما یاد می گیریم بدون پرخاشگری نه بگوییم و یاد می گیریم برای یافتن راه حل های مفید سازش کنیم.

در اینجا لیست کاملی از ده مهارت زندگی وجود دارد که باید به منظور ایجاد تغییرات واقعی که باعث رشد شخصی می شود، در نظر بگیرید:

1. خودآگاهی
اگر بتوانید نقاط قوت و ضعف خود را درک کنید و آنها را متمایز کنید، شما فردی خودآگاه هستید. این توانایی به شما کمک می کند تا انتخاب کنید، اقداماتی انجام دهید و تصمیماتی را بگیرید که مطابق با توانایی های شما باشد. نمونه هایی از خودآگاهی عبارتند از:

توانایی دانستن اینکه چه کاری می توانید انجام دهید و چه کاری نمی توانید انجام دهید.
استعدادهای خود را بشناسید و مهارت های خود را درک کنید.
توانایی تشخیص نقاط ضعف و قوت در توانایی یا رفتار خود.
2. عزت نفس یک مهارت زندگی است
عزت نفس به احساس شما نسبت به خود و اینکه دیگران شما را چگونه می بینند اشاره دارد. افراد با عزت نفس سالم به خود و توانایی های خود اطمینان دارند. آنها از آنچه دیگران در مورد آنها فکر می کنند نمی ترسند. نمونه هایی از عزت نفس سالم و مثبت عبارتند از:

تصویر یا تصور مثبتی از خود ایجاد کنید؛
به خود و انتخاب ها یا تصمیمات خود احترام بگذارید.
تحت تأثیر افکار دیگران در مورد شما قرار نگیرید.
  مطالب مرتبط: تقویت عزت نفس
3. روابط
انسان ها ذاتا موجوداتی اجتماعی هستند و روابط دوستانه می تواند سلامت اجتماعی و روانی آنها را افزایش دهد. مهارت های بین فردی توانایی تعامل سازنده و همزیستی مسالمت آمیز با دیگران است. روابط شامل طیف وسیعی از مهارت های در هم تنیده است، مانند:

امکان ایجاد مکالمات در موقعیت های ناآشنا یا جدید (مانند جلسات کاری).
توانایی ایجاد احساس امنیت در دیگران در حضور شما (مانند زمانی که در حال مصاحبه و برقراری ارتباط با آنها هستید).
توانایی مدیریت تعارض و حل مشکلات (مثلاً مخالفت محترمانه با مدیر و ارائه راه حل متفاوت).
4. قاطعیت یکی دیگر از مهارت های زندگی است
صحبت کوتاه درباره یک موضوع بدون آسیب رساندن به احساسات شخص دیگر آسان نیست. اعتماد به نفس به شما می آموزد که چگونه با ظرافت تعادل برقرار کنید و به شما کمک می کند آزادانه خود را بدون آسیب رساندن به احساسات دیگران بیان کنید. در محل کار، تعیین حد و مرز و نه گفتن به افراد ممکن است دشوار باشد. با قاطعیت، نیازها و انتظارات خود را به شیوه ای محترمانه بیان می کنید.

5. ارتباط موثر
یکی از مهم ترین مهارت های زندگی، برقراری ارتباط موثر شامل ارتباط غیرکلامی و کلامی است. این مهارت فراتر از ارتباطات ساده کلامی یا اشاره ای است و شامل توانایی بیان واضح خود می شود. نمونه هایی از ارتباطات موثر عبارتند از:

هنرمندانه ایده ها را ارائه دهید و دیگران را متقاعد کنید.
هنگام ارائه اطلاعات یا تعامل با افراد از لحن، زبان و نشانه های غیرکلامی مناسب استفاده کنید.
از احساس خود و دیگران آگاه باشید و کاری کنید که دیگران در حضور شما احساس امنیت کنند.
6. تفکر انتقادی یکی دیگر از مهارت های زندگی است
توانایی تفکر انتقادی به توانایی تفکر انتقادی اشاره دارد، یعنی توانایی تشخیص واقعیت از عقیده. این مهارت نحوه بیان افکار و عقایدمان را بهبود می بخشد. انعطاف پذیری و وضوح فرآیند فکر، فضایی را برای تفکر خلاق و نوآورانه ایجاد می کند.

تفکر انتقادی شامل توانایی های مختلفی است، از جمله:

شناسایی و برنامه ریزی برای خطرات احتمالی از قبل؛
تشخیص عقیده از واقعیت؛
سوگیری های شخصی را به چالش بکشید و رویکردی بی طرفانه به موقعیت ها داشته باشید.
7. تصمیم گیری
توانایی ارزیابی موقعیت با استفاده از اطلاعات موجود و انتخاب آگاهانه را تصمیم گیری می گویند. این مهارت به رشد مهارت های حل مسئله کمک می کند و یک ویژگی ارزشمند در محل کار است. نمونه هایی از مهارت های تصمیم گیری عبارتند از:

در هنگام تصمیم گیری تحت تأثیر عوامل خارجی قرار نگیرید.
در مورد نیازها، انتظارات و اهداف نهایی خود مطمئن باشید.
  توانایی جدا کردن احساسات و پردازش تفکر منطقی.
8. مدیریت زمان
مدیریت زمان می تواند به شما کمک کند روی کارها تمرکز کنید، فعالیت ها را سازماندهی کنید و کار تحت فشار را انجام دهید: همچنین اضطراب را کاهش می دهد و شما را قادر می سازد تا با موفقیت اهدافی را تعیین کنید. شما باید زمان خود را عاقلانه مدیریت کنید تا بتوانید اولویت های خود را سازماندهی و دنبال کنید. مهارت های مدیریت زمان چندین مزیت دارد، از جمله:

بدانید چگونه از زمان خود به نحو احسن استفاده کنید و سازماندهی کنید.
اولویت ها را تعیین کنید و به چیزهایی که فوری نیستند، نه بگویید.
کمتر احساس اضطراب کنید و انرژی لازم برای انجام موفقیت آمیز کارها را داشته باشید.
9. مذاکره
مردم اغلب به مذاکره به عنوان یک بازی باخت-باخت نگاه می کنند، در حالی که در واقعیت، مذاکره یک موقعیت برد-برد است. توانایی مصالحه یا توافق در یک بحث به نحوی که به نفع همه باشد، سنگ بنای مذاکره موفق است. این توانایی یکی از مهم ترین مهارت های بین فردی است و به حل تعارضات و مشکلات کمک می کند.

  مقاله مرتبط: حتی مذاکرات کوچک نیز به آمادگی و خلاقیت نیاز دارد
10. همدردی
هوش هیجانی بالا و همدلی به شما این امکان را می دهد که افرادی را بپذیرید که ممکن است بسیار متفاوت از شما باشند. شفقت نشان دهید، کمک کنید و به موقعیت های مختلف پاسخ مناسب دهید. همدلی کیفیت روابط اجتماعی را بهبود می بخشد و اعتماد و احترام را بین شما و دیگران تقویت می کند.

در نتیجه
در این مقاله به طور کامل توضیح می دهیم که مهارت های زندگی چیست و ده مهارت زندگی را مرور می کنیم. آگاهی از مهارت های زندگی کافی نیست. برای موفقیت در حرفه و روابط خود باید راه هایی برای عملی کردن آنها پیدا کنید. کلاس ها به شما کمک می کنند تا سفر خود را برای کشف پتانسیل واقعی خود آغاز کنید. شما باید یاد بگیرید که چگونه بر موانع غلبه کنید و از منطقه امن خود خارج شوید.

نردبان چارچوب یادگیری به شما کمک می کند تا دیدی جامع از توانایی ها و مهارت های خود به دست آورید، از فرصت های یادگیری و رشد استفاده کنید و تلاش کنید تا به بهترین نسخه از خود تبدیل شوید. پیشنهاد با شرکت در دوره آموزشی مهارت های زندگی این مهارت ها را به بهترین شکل یاد بگیرید.