شیرهای برنجی چیست؟ انواع و کاربردهای شیر برنجی

Image for post
Image for post


سوپاپ های برنجی یکی از پرکاربردترین اقلام در محفظه موتور هستند که عملکردهای قطع و وصل جریان، تنظیم جریان و غیره را دارند. شیرها با توجه به جنس بدنه شیر، شکل اتصال و کاربرد آن به دسته های مختلفی تقسیم می شوند.

شیر آب برنجی چیست؟
شیرآلات صنعتی بر اساس آلیاژها و مواد به کار رفته در ساخت آنها به دسته های زیر تقسیم می شوند:

شیر آب چدنی
شیر آب برنجی
شیر فولادی
شیر آب استیل ضد زنگ
بیشترین استفاده از سیستم های لوله کشی در ماشین آلات و ساختمان های پیچیده به شیرهای برنجی و چدنی اختصاص دارد در حالی که شیرهای فولادی و فولادی عمدتاً در مصارف صنعتی و دارویی استفاده می شوند، به عنوان مثال در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، شیرهای فولادی معمولا در صنایع بهداشتی استفاده می شود در صنایع داروسازی و داروسازی بیشتر از شیرآلات فولادی استفاده می شود.

شیرآلات برنجی از پرمصرف ترین شیرهای صنعتی در سیستم های موتورخانه هستند. اتصال شیرهای برنجی به صورت دنده ای بوده و بیشتر شیرهای برنجی رزوه ای هستند. استاندارد دنده های شیر برنجی NPT است. با استفاده مناسب از شیرهای برنجی می توانید عمر سیستم لوله کشی و محفظه موتور خود را افزایش دهید.

 

انواع شیرآلات برنجی
دروازه
شیرهای دروازه ای برنجی یکی از رایج ترین شیرهای مورد استفاده در کاربردهای لوله کشی هستند. شیرهای دروازه ای با بالا بردن یا پایین آوردن دروازه داخلی با استفاده از دستگیره بالای شیر، جریان آب را کنترل می کنند. هرگز از شیرهای دروازه برای کنترل جریان استفاده نکنید. استفاده از آنها برای تنظیم جریان آب باعث از بین رفتن این شیرها می شود. زیرا ممکن است قطعات فلزی داخلی دچار خوردگی شوند. طبیعی است که شیر دروازه در یکی از موقعیت های باز یا بسته باشد. آنها معمولاً در برنامه هایی استفاده می شوند که جریان آب باید به ندرت قطع شود.

برخی از استانداردهای مربوط به ساخت و بازرسی گیت ولو در صنعت پتروشیمی به شرح زیر است:

استاندارد ASME B16.34 با درجه بندی یا طبقه بندی شیرها بر اساس کلاس فشار بر اساس دما و فشار کاری سروکار دارد.
مشخصات API 6D برای شیرهای خط انتقال - این استاندارد مسائل مربوط به طراحی، ساخت، آزمایش و مستندات مربوط به شیرهای توپی، چک، دروازه‌ای و پروانه‌ای را تا کلاس‌های فشار 2500 توصیف می‌کند.
بازرسی و آزمایش شیر API 598 – این استاندارد موضوعات مربوط به بازرسی، بازرسی و آزمایش شیر را شرح می دهد.
API 600 این استاندارد مسائل مربوط به شیرهای دروازه فولادی پیچ و مهره ای را در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی شرح می دهد.
استاندارد API 595 برای شیرهای دریچه ای چدنی فلنج دار
استاندارد API 597 برای شیرهای دروازه فولادی نوع Venturi با اتصالات فلنجی یا جوشی
سوپاپ چک تاب برنجی
شیرهای چک برنجی از برگشت سیال سیستم جلوگیری می کنند. به طور کلی در سیستم های حامل سیال، استفاده از این شیرها برای جلوگیری از برگشت سیال بسیار مهم است، مشکلی که می تواند کل سیستم را خراب کند. این شیر از برگشت آب به پایین در مواقعی مانند عدم کارکرد پمپ برای هدایت آب به چاه سطح بالاتر جلوگیری می کند، زیرا در این موارد خطر اصلی این است که پمپ به صورت معکوس کار می کند و باعث سوختن پمپ می شود.

شیرهای چک برنجی در اندازه های مختلف از 0.5 اینچ تا 3 اینچ موجود هستند و می توانند بارهای مختلف تا 16 اتمسفر را تحمل کنند. یکی از مزایای بزرگ شیرهای چک برنجی این است که زبانه سوپاپ را می توان به راحتی بدون باز کردن پیچ و مهره تعویض کرد.

شیر قطع کننده
آنها یک شیر صنعتی برنجی هستند که در آن یک دیسک طراحی شده به شکل یک مخروط یا نیمکره ناقص جریان سیال را کنترل می کند. این نوع شیر عمدتاً در خط لوله ای که کنترل جریان مورد نیاز است نصب می شود.

کاربرد شیر توپی (سوپاپ سوزنی)
شیرهای توپی بدنه چدنی برای صنعت آب و فاضلاب
شیرهای توپی با بدنه فولادی و تریم کرم 13 درصد در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و همچنین در خدمات بخار و سیالات استفاده می شود.
شیرهای توپی بدنه فولادی با روکش فولادی برای صنایع شیمیایی و اسیدی
شیرآلات نیکل آلومینیوم برنز بدنه گلوب در صنایع دریایی و آب شور استفاده می شود.
مزایای شیر کروی
شیرهای توپی را می توان هم برای اتصال و قطع و هم برای کنترل سیال استفاده کرد.
چون شیر توپی مخروطی است، نقاط تماس بیشتری با نشیمنگاه شیر دارد و کاملا آب بندی می شود.
شیرهای توپی طوری طراحی شده اند که امکان تعمیر و نگهداری در خط را بدون از بین بردن شیر فراهم می کنند.
 

شیر پروانه ای
شیر پروانه ای یک شیر دوار است که برای توقف، تنظیم و شروع جریان استفاده می شود. شیر پروانه ای دریچه ای است که به سرعت باز و بسته می شود. چرخش 90 درجه ای دسته می تواند دریچه را به طور کامل ببندد یا باز کند.

دریچه های پروانه ای بزرگ معمولاً دنده ای هستند و چرخ دستی از طریق چرخ دنده به ساقه سوپاپ متصل می شود. این باعث کاهش نیرو می شود، اما سرعت کار را نیز کاهش می دهد. این شیرها باید در حالت باز نصب شوند.

مجموعه شیر پروانه ای
من هستم
بوش زدن
بدن
من مهر و موم شده ام
سنجاق
سی دی
سد یا سیل
سفت کردن پیچ های فلنج
مزایای شیرهای پروانه ای
سبک وزن
قیمت پایین
هزینه نگهداری کم
سایز کوچک و مناسب
بدون نیاز به پشتیبانی اضافی
برای باز و بسته کردن و کنترل سیال از شیرها استفاده کنید
قطعات شیر پروانه ای و شرایط فنی بدنه شیر
استاندارد اندازه: DIN 50-DIN600
استاندارد تست استرس: ISO 5208
استاندارد طول سوپاپ: DIN EN 558، سری (20، DIN3202P3K1)، ISO 5752
استاندارد طراحی سوپاپ: DIN EN 593 (DIN 3354)
استانداردهای حفاری فلنج: DIN EN 1092 - ISO 7005
کاربرد شیر پروانه ای در صنعت
صنعت نفت و گاز
صنعت آب و فاضلاب
خطوط انتقال سیالات (مایعات و گازها)
امکانات
نیروگاه
مجتمع پتروشیمی
شیر کاهش فشار
یک شیر کاهنده فشار فشار سیال عبوری از آن را کاهش می دهد و همچنین باعث ثابت نگه داشتن فشار در خروجی شیر می شود تا فشار خروجی سیال کمتر از فشار ورودی آن باشد. شیرهای فشار شکن به طور ویژه برای کاهش فشار آب ورودی به شبکه لوله طراحی شده اند. اغلب آب خروجی از مخزن تحت فشار زیاد است و برای ورود به سیستم لوله کشی خانگی مناسب نیست.

انواع شیرهای کمکی:

دو نوع شیر کاهش فشار وجود دارد، مکانیکی و پایلوت.

با تنظیم فشار پایلوت شیر کاهنده فشار، فشار خروجی به طور خودکار کاهش یافته و ثابت نگه داشته می شود و تغییرات دبی و فشار در ورودی شیر هیچ تاثیری بر فشار خروجی شیر ندارد.

سود
طراحی ساده
هزینه تولید پایین
ساده در نگهداری
کاهش نشتی خارجی
هیچ نیروی خارجی برای بارگیری دریچه مورد نیاز نیست.
عدم وجود بسته بندی ساقه نشتی خارجی و همچنین منبع اصطکاک بالا را از بین می برد.
نقص:
محیط کنترل شده باید کاملا تمیز باشد.
هنگامی که افت فشار سوپاپ کم است، رگولاتورها کنترل خود را از دست می دهند زیرا نمی توانند قدرت کافی برای کار را فراهم کنند.
تنظیم‌کننده‌ها نمی‌توانند خود را با سکوت/کاویتاسیون سازگار کنند.

دریچه اطمینان
شیرهای برنجی با اجازه دادن به سیال تحت فشار از طریق کانال جانبی، فشار را در سیستم کاهش می دهند. این شیرها طوری طراحی یا تنظیم شده اند که با فشار از پیش تعیین شده کار کنند و از مخازن تحت فشار و سایر تجهیزات سیستم تحت فشار در برابر فشار بیش از حد محافظت کنند.

 

شیر چک
شیر برگشتی یک شیر بدون بازگشت است که برای جلوگیری از برگشت جریان سیال (گاز یا مایع) طراحی شده و به عنوان یک شیر یک طرفه عمل می کند. یعنی به طور کلی سیال فقط اجازه دارد در یک جهت حرکت کند.

یکی از کاربردهای شیرهای چک در ساختمان ها می باشد. مثلاً آب را در ورودی ساختمان قرار می دهند تا در صورت قطعی آب، مقدار آب ذخیره شده در لوازم و لوله ها به برق برنگردد و یا به دلیل وجود یک مشکل آبگرمکن روی لوله ورودی آب قرار می دهند. قطع آب یا پارگی لوله در داخل ساختمان، آب ذخیره شده در مخزن آبگرمکن نباید تخلیه شود.

شیرهای چک به جریان حساس هستند، بسته به جریان در خط لوله باز و بسته می شوند.

هنگامی که دریچه باز است، دیسک داخلی جریان رو به جلو را امکان پذیر می کند. اگر جریان رو به جلو کاهش یا معکوس شود، دیسک شروع به خاموش شدن می کند.

ساخت این شیرها معمولاً بسیار ساده است. این عمدتا شامل بدن، صندلی، بشقاب و پوشش است. بسته به طرح، آنها ممکن است شامل پیروان، پین های محوری، صفحات بازو، فنرها، توپی ها، الاستومرها و یاتاقان ها باشند.

آب بندی داخلی دیسک و نشیمن سوپاپ به جریان فشار معکوس به عنوان نیروی واکنش برای بستن و بستن شیر متکی است. بنابراین، سوپاپ‌های بازرسی اجازه می‌دهند تا میزان نشت صندلی بالاتر از شیرهای روشن/خاموش باشد.

 

انواع پرکاربرد شیرآلات برنجی
شیر قرقره برنجی:
شیرهای کشویی برنجی برای قطع و وصل جریان استفاده می شوند که به شیرهای روشن/خاموش معروفند. شیرهای کشویی برنجی کیز ایران در سایزهای 1/2 اینچ تا 3 اینچ موجود می باشد.

شیر سوزنی برنجی:
هنگامی که نیاز به تنظیم جریان است (شیر نیمه باز) باید از شیرهای سوزنی استفاده شود. وظیفه اصلی شیر سوزنی تنظیم جریان است و برند کیز ایران در اندازه سوزنی 1/2 تا 2 اینچ موجود است.

شیر گازی برنجی

آخرین مورد شیر گازی برنجی است که در گارسانی های بسیار استفاده می شود.