استعداد چیست؟ تعریف استعداد در محیط کار

Image for post
Image for post

یافتن یک تعریف روشن از استعداد چالش برانگیز است. برخی استدلال خواهند کرد که این موضوع ژنتیکی است، برخی دیگر خواهند گفت که آموخته شده است، و اکثر آنها موافق هستند که کمی از هر دو است. ما می توانیم استعداد را به عنوان یک توانایی ویژه تعریف کنیم که به طور بالقوه فرد را به موفقیت می رساند.

در اینجا چند نمونه استعداد آورده شده است:

 • نوشتن
 • تحقیق کردن
 • طوفان فکری
 • الهام بخش
 • خود مدیریتی
 • شبکه سازی
 • نوآوری
 • استماع
 • در حال مذاکره
 • برنامه نويسي

این فهرست همچنین می‌تواند مهارت‌ها را توصیف کند، زیرا ما اغلب از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می‌کنیم. با این حال، تفاوت جزئی بین استعداد و مهارت وجود دارد.

استعداد در مقابل مهارت

استعداد و مهارت ویژگی‌های مرتبط را توصیف می‌کنند، اما دقیقاً یکسان نیستند. استعداد به طور طبیعی به وجود می آید در حالی که مهارت چیزی است که از طریق یادگیری توسعه می دهید.

 • تعریف استعداد: یک استعداد طبیعی، یک کیفیت درونی که بدون زحمت ظاهر می شود
 • تعریف مهارت: توانایی اکتسابی که با تلاش آموخته می شود

بر اساس تحقیقات ، ژن ها نقش مهمی در ایجاد استعدادها دارند. آنها نحوه واکنش افراد به محرک های خاص و چگونگی جستجوی تجربیات خاص را شکل می دهند.

محیط به همان اندازه برای شناسایی و توسعه استعدادها مهم است. به عنوان مثال، کودکی که گوش موسیقی دارد، لزوماً بدون دسترسی به آلات موسیقی یا یک مربی خوب، به یک نابغه موسیقی تبدیل نمی شود. یک استعداد تنها با تلاش و تمرین به یک توانایی ماندگار تبدیل می شود.

در مورد تعریف استعداد در محل کار چطور؟

کلمه "استعداد" در زبان تجاری بسیار رایج شده است. در بخش‌های منابع انسانی، عناوین شغلی مانند مدیر ارشد استعدادهای درخشان و معاون کسب استعدادها رایج شده‌اند. استخدام‌کنندگان و متخصصان منابع انسانی از فناوری جدید و روش‌های استخدام برای کشف استعدادهای بالقوه برای شرکت‌های خود و ایجاد به اصطلاح «استخرهای استعداد» استفاده می‌کنند.

در اینجا رایج ترین تعاریف کارکردهای استعداد مرتبط با منابع انسانی آورده شده است:

 • استعدادیابی به جذب و به کارگیری کارکنان ماهر اشاره دارد
 • مدیریت استعداد فرآیند توسعه و حفظ کارکنان با آموزش مهارت و برنامه ریزی جانشین پروری است
 • استخر استعدادها گروهی از نامزدها هستند که به طور بالقوه برای نیازهای استخدام فعلی یا آینده یک شرکت مناسب هستند.

به طور کلی، استعداد در محل کار به روش های مختلفی مورد بررسی قرار می گیرد: می تواند مهارت های ذاتی یا تسلط یافته را توصیف کند، اما همچنین برای تعریف کارکنان با عملکرد بالا و با پتانسیل بالا استفاده می شود. از این رو، معنای دقیق استعداد در یک محیط کسب و کار با توجه به زمینه و نقطه مرجع متفاوت است.

چگونه می توانم استعدادها را تشخیص دهم؟

در بازارهای رقابتی و مشاغل پرتقاضا، شرکت‌ها می‌خواهند در «جنگ استعدادها» پیروز شوند. پیشاهنگان و استخدام کنندگان در یک شکار مستمر استعداد هستند و هدف آنها شناسایی و استخدام نامزدهای با پتانسیل بالا است که به دستیابی به اهداف تجاری کمک می کنند. در اینجا چند نکته در مورد چگونگی ایجاد یک استراتژی موفقیت آمیز کسب استعداد وجود دارد:

 • در مورد استعدادها و مهارت هایی که به دنبال آن هستید، مشخص باشید. تمام مهارت هایی را که به یک کارمند کمک می کند تا در نقشی خاص بدرخشد را شناسایی کنید. با تمایز قائل شدن بین موارد ضروری و خوب، مطمئن شوید که نیازهای شما واقع بینانه است.
 • فراتر از الزامات معمولی نگاه کنید. اکنون که می دانید در مورد نامزدها به دنبال چه هستید، به این فکر کنید که چگونه کارمندانی با این مهارت ها پیدا خواهید کرد. سابقه کار قبلی و تحصیلات همیشه معیار قابل اعتمادی نیستند. به سرگرمی ها و علایق در رزومه نامزدها نگاه کنید یا برای معرفی به شبکه خود مراجعه کنید.
 • مصاحبه ها مهم است زمانی که نمی دانید چه بپرسید و چگونه پاسخ های کاندیداها را ارزیابی کنید، نادیده گرفتن استعدادها معمول است. سوالات مربوط به استعداد و مهارت را از همه داوطلبان آماده کرده و از آنها بپرسید. وقتی فعالانه به دنبال استعداد هستید، احتمال بیشتری وجود دارد که آن را در پاسخ های داوطلبان تشخیص دهید.
 • نقاط قوت ذهنی نامزدها را شناسایی کنید. انعطاف پذیری، سخاوت و طرز فکر مثبت عناصر مهم رشد استعدادها هستند. شما می توانید از مدل STARR (وضعیت، وظیفه، عمل، نتیجه و بازتاب) برای درک نحوه عملکرد، واکنش و واکنش نامزدها در یک موقعیت خاص استفاده کنید. از آنها بخواهید مشکلی را که در محل کار با آن مواجه شده اند توصیف کنند و بفهمند که چقدر خوب آن را مدیریت کرده و بر آن غلبه کرده اند.

در نهایت، پس از استخدام این نامزدهای درخشان، مطمئن شوید که استعداد و رشد مهارت آنها را پرورش داده و از آنها حمایت کنید. یک محیط کاری ایجاد کنید که کارکنان را قادر می سازد در طول زمان پیشرفت کنند و تلاش های خود را به انجام برسانند. آنها را به فرصت های یادگیری، آموزش و مربیگری مجهز کنید و شاهد موفقیت آنها باشید و نتایج مثبتی برای شرکت به ارمغان بیاورد.

تعاریف بیشتری می خواهید؟ کتابخانه کامل شرایط منابع انسانی ما را ببینید .

شرح وظایف مربوطه:

 • استعداد یاب
 • کارشناس استعدادیابی
 • مدیر استعدادهای درخشان

سوالات متداول

تفاوت بین مهارت و استعداد چیست؟

 

اصطلاح «استعداد» به توانایی ذاتی و ویژه ای اطلاق می شود که یک فرد دارد. مهارت مهارتی است که می توان با انجام کارهایی در طول زمان به دست آورد، مانند یادگیری نحوه نواختن گیتار یا صحبت کردن روان به چندین زبان - این چیزی نیست که شما با آن متولد شده باشید، بلکه چیزی است که از طریق تمرین یاد گرفته اید.

استعداد آموختنی است یا ارثی؟

 

این تحقیق نشان داد که ژن‌های خاصی می‌توانند بر طیف وسیعی از توانایی‌های فکری، از ریاضی تا یادآوری هنری تأثیر بگذارند. خلاقیت با نرخ اختراع یا زمان آهنگسازی اندازه گیری می شود. این بدان معناست که اگر یک ژن خاص مرتبط با سطوح بالاتر را در هر حوزه ای پیدا کنیم، احتمالاً چیزی بیش از خودمان در اینجا وجود دارد.

انواع استعدادها کدامند؟

 

استعدادها نقاط قوت ذهنی هستند که می توانند در هر شغل، هنر یا حرفه ای مفید باشند. اینها شامل توانایی های ذاتی است که به طور طبیعی برای فرد ایجاد می شود و مهارت هایی که از طریق تمرین منظم ایجاد می شوند. برخی از استعدادهای رایج عبارتند از: تفکر منطقی، هوش هیجانی، تفکر بصری، تصمیم گیری و هوش موقعیتی.

چگونه استعدادمان را شناسایی کنیم؟ 

شما می توانید با شرکت در دوره استعدادیابی این کار را انجام دهید.