کوه سینا

طور سینا از کوه ­های مشهور جهان است که در زمین سینا قرار دارد. نام این کوه چند بار در قرآن ذکر شده است. حضرت موسی(ع) در آن مکان، نور الهی را بر سر درخت دید و به نبوت رسید. علامه شعرانی در مورد محل این کوه می­ نویسد: «بسیاری از علمای نصاری با نهایت دقتی که کرده ­اند و اشاراتی که از تورات و کتب خود به نشانه‌های کوه و علائم آن استنباط نموده‌اند گویند در نواحی شام و فلسطین موضع حقیقی طور سینا را به طور یقین تشخیص نداده‌ایم؛ اما مردم آن نواحی کوهی را به نام طور سینا می ­شناسند. نزد آنها جایی مشهور است که بالای آن کلیسایی به نام کاترین ساخته‌اند.»(نثر طوبی، ج2، ص94)

در تقدس این مکان همین بس که خداوند به حضرت موسی(ع) اجازه نمی ­دهد با کفش به آنجا وارد شود. قرآن مجید این داستان را چنین روایت کرده است: «فَلَمَّا أَتَاهَا نُودِیَ یَا مُوسَی إِنِّی أَنَا رَبُّکَ فَاخْلَعْ نَعْلَیْکَ إِنَّکَ بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طُوًی؛ هنگامی که نزد آتش آمد، ندا داده شد که: ای موسی من پروردگار توام! کفش­هایت را درآور، که تو در سرزمین مقدّس طوی هستی! »(طه، آیات 12ـ11)

از دیگر نشانه ­های تقدس این کوه تجلی جلوه ­ای از جلوات الهی در آن می ­باشد. خداوند در این باره می ­فرماید: «فَلَما تَجَلّی رَبَّه لِلجَبَلِ جَعَلَهُ دَکًّا وَ خَرَّ مُوسی صَعِقًا؛ پس چون پروردگار او به کوه جلوه نمود آن تجلّی کوه را ریز‌ریز کرد و [حضرت] موسی(ع) بی­هوش به زمین افتاد.»(اعراف، آیه143)