وصال حضرت زهرا(س)

در بعضی از روایات نقل شده است بعد از جواب رد پیامبر اکرم(ص) به خواستگاری اشراف قریش از حضرت زهرا(س) آنها احتمال دادند که رسول خدا(ص) به حضرت علی(ع) تمایل دارد؛ از این رو دسته جمعی در پی حضرت علی(ع) رفتند و او را در باغ یکی از انصار یافتند که با شتر خود مشغول آبیاری نخل ها بود. آنها به علی(ع) گفتند: « اشراف قریش از دختر پیامبر(ص) خواستگاری کرده ­اند و پیامبر(ص) در پاسخ آنان گفته است که کار زهرا(س) منوط به اذن خداست و ما امیدواریم که اگر تو از فاطمه(س) خواستگاری کنی پاسخ موافق بشنوی و اگر دارایی تو اندک باشد ما حاضریم تو را یاری کنیم...»(ر.ک: بحارالانوار، ج 43، ص441) که حضرت علی(ع) هم به خواستگاری حضرت زهرا(س) اقدام می ­نماید. آن حضرت(ع) به خدمت پیامبر اکرم (ص) رسیده و درخواست خود را مطرح می ­کند. رسول خدا(ص) نظر حضرت زهرا(س) را جویا می­ شوند که آن حضرت(س) سکوت می­ کنند و پیامبر اکرم(ص) این سکوت را نشانه رضایت می­ دانند و موافقت می­ فرمایند.(نقل از کتاب بشارة المصطفى، ص۲۶۱ با تلخیص؛ همچنین ر.ک: أمالی طوسی، ص ۳۹)

حضرت علی(ع) روایت می ­کنند: « پیامبر اکرم(صَ) به من فرمودند: یا علی! گروهی از مردان قریش راجع به فاطمه زهرا(س) مرا مورد عتاب قرار داده و گفتند: ما خواستگار فاطمه بودیم و تو نپذیرفتی، اکنون او را به علی بن ابی­ طالب دادی. من گفتم: به خدا قسم، من فاطمه را از شما رد نکردم و او را تزویج ننمودم، بلکه خدا خواستگاری شما را نپذیرفت و فاطمه را برای علی تزویج کرد؛ زیرا جبرئیل بر من نازل شد و گفت: خدای تعالی می فرماید: اگر من علی را خلق نمی­ کردم از حضرت آدم به بعد شوهری که شایسته فاطمه باشد در روی زمین نبود.»( بحارالانوار، ج 43، ص288)

همچنین از پیامبر اکرم(ص) روایت شده است که خطاب به على(ع) فرمودند: « لولاك یا على لما كان لفاطمه كفو على وجه الارض؛ یا على اگر تو نبودى، فاطمه را بر روى زمین کفوی نبود.»(همان، ص107)

بعد از تمهید مقدمات، پیامبر اکرم(ص) در مسجد با حضور مردم خطبه عقد را خواندند. چون خانه کوچک و گلی حضرت علی مناسب بردن عروس نبود پیامبر اکرم(ص) به حضرت على(ع) فرمودند: در همین نزدیكى، خانه­ اى را فراهم كن (اجاره كن) تا همسرت را به تو تحویل دهم. وقتی حارثة بن نعمان متوجه شد خانه­ اش را در اختیار رسول خدا(ص) قرار داد و آن دو بزرگوار زندگی مشترکشان را در آن خانه شروع کردند.

با اتمام ولیمه عروسی، پیامبر اکرم(ص) فرمودند پارچه زیبایی بر زین هموارترین مرکب ایشان انداختند و خود آن حضرت(ص)، دست فاطمه(س) را گرفتند و روی زین استر نشانده و افسار آن را به دست سلمان فارسی دادند. هنگامی که کاروان عروس با حضور پیامبر اعظم(ص)، حمزه، عقیل و جعفر، دختران عبدالمطلب و زنان مهاجرین و انصار در پشت سر حضرت فاطمه(س) سرود خوانان و تکبیرگویان به خانه حضرت علی(ع) وارد شدند پیامبراکرم(ص)، امیرمومنان(ع)  و حضرت زهرا(س) را فراخواندند و دست حضرت زهرا(س) را در دست علی(ع) نهاده و فرمودند: « علی جان! خداوند دختر پیامبر را به تو مبارک سازد. علی جان! این فاطمه است و امانت من نزد توست! فاطمه شایسته ­ترین همسر برای توست.» و سپس فرمودند: « ای فاطمه علی شایسته ­ترین شوهر است.» و در حق آن دو دعا کردند.

پس از مدتى حضرت على(ع) و حضرت فاطمه(س) به خانه قبلى حضرت على(ع) باز گشتند و فرزندان حضرت زهرا(س) در همان خانه ساده چشم به جهان گشودند و بزرگ شدند. این خانه در كنار مسجد النبى بود كه محل آن اكنون به نام خانه حضرت زهرا(س) معروف است.(نقل از کتاب ریاحین الشریعه، ج 1، ص92 به بعد با تلخیص)