توفیق

آرزوی موفقیّت از رایج­ترین دعاهایی است که مردم نسبت به همدیگر می­ کنند و بیشترین مورد آن با جمله «موفق باشید» در ذیل ورقه امتحانی دانش آموزان به چشم می ­خورد. توفیق، به معنی هماهنگ سازی همه علل و اسباب و برطرف کردن موانع کار برای رسیدن به مقصود می ­باشد.

بدیهی است که توفیق دهنده خداوند می ­باشد و نباید غیر از خداوند از کسی انتظار توفیق داشت آن چنان که حضرت شعیب(ع) در هدایت قوم خود به آن تصریح نموده است: « قَالَ يَا قَوْمِ أَرَأَيْتُمْ إِنْ كُنْتُ عَلَى بَيِّنَةٍ مِنْ رَبِّي وَ رَزَقَنِي مِنْهُ رِزْقًا حَسَنًا وَ مَا أُرِيدُ أَنْ أُخَالِفَكُمْ إِلَى مَا أَنْهَاكُمْ عَنْهُ إِنْ أُرِيدُ إِلا الإِصْلاحَ مَا اسْتَطَعْتُ وَ مَا تَوْفِيقِي إِلا بِاللَّهِ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَ إِلَيْهِ أُنِيبُ؛ گفت: اى قوم من، بينديشيد اگر از جانب پروردگارم دليل روشنى داشته باشم و او از سوى خود روزى نيكويى به من داده باشد [آيا باز هم از پرستش او دست بردارم] من نمى‏ خواهم در آنچه شما را از آن باز مى ­دارم با شما مخالفت كنم من قصدى جز اصلاح [جامعه] تا آنجا كه بتوانم ندارم و توفيق من جز به [يارى] خدا نيست بر او توكل كرده ام و به سوى او بازمى‏ گردم.»(هود، آیه۸۸)

البته کسی که انتظار توفیق از خدا دارد خود نیز در حد وسعش باید تلاش کند درخواست توفیق بدون تلاش مسخره کردن خود است و نتیجه ­ای نخواهد داشت. امام رضا(ع) در این مورد فرمودند: « مَن سَألَ اللهَ التَّوفیقَ وَ لَم یَجتَهِد، فَقَدِ استَهزَءَ بِنَفسِهِ؛ هر کس از خداوند، توفیق بطلبد ولی تلاش نکند، خودش را مسخره کرده است.»(مسند الامام الرضا(ع)، ج ۱، ص۲۸۳؛ نهج الدّعا، ج۱، ص۴۳۸)

در رابطه با تلاش و توفیق به این نکته باید دقت نمود که همه تلاش­ها با توفیق همراه نیست؛ بعضی مواقع تلاش هست ولی توفیق نیست و برعکس. مردم در این موضوع به چهار گروه تقسیم شده ­اند:

الف ـ تلاش می­ کند ولی توفیق نمی­ یابد و نتیجه نمی­ گیرد ولی اجر تلاشش را می­ برد.

ب ـ تلاش می­ کند توفیق انجام عمل صالح را هم دارد، مأجور است و به ثواب عمل می ­رسد.

پ ـ تلاش نمی­ کند و توفیق هم ندارد، نتیجه نمی­ گیرد ثوابی نمی­ برد .

ت ـ تلاش نمی­ کند اما توفیق هست، مؤاخذه می­ شود به عنوان مثال ثروتمندی که امکان انفاق دارد ولی نمی­ کند.

به این نکته هم باید توجه کرد که در برخی موارد گناهان باعث سلب توفیق می­ شوند و انسان را از تلاش برای انجام عمل صالح باز می­ دارند. بنا بر آموزه­ های دینی، بعضی از گناهان علاوه بر اعمال و حیات فرد گناهکار در سرنوشت  هفت نسل بعدی از اولاد او تأثیر منفی دارد.