صاحب الزمان

        یکی از القاب حضرت ولی عصر(عج) صاحب الزمان می ­باشد که این نام به جایگاه ویژه آن حضرت(عج) اشاره دارد. اگر چه همه امامان معصوم(ع) صاحب زمان خویش بودند؛ ولی به اعتبار عمر طولانی حضرت ولی ­عصر(عج) این لقب مختص آن­ حضرت شده ­است. رسول گرامی اسلام(ص) فرمودند: «مَنْ اَحَبَّ اَنْ یَلقِیَ اللّهَ وَ قَدْ کَمُلَ ایمانُهُ وَ حَسُنَ اِسلامُهُ فَلْیُوالِ الحُجَّهَ صاحِبَ الزَّمانِ القائمَ المُنْتَظَرَ المَهْدِیّ علیه السلام...؛ هرکس دوست دارد خداوند را در حال کمال ایمان و حسن اسلام ملاقات کند، پس می ­بایست حجّت، صاحب الزّمان قائم منتظر مهدی(ع) را دوست داشته باشد.» (الفضایل، ص۱۶۶) همچنین امام صادق(ع) در معرفی ائمه(ع) ‏فرمودند: «... وَ آخِرُهُمُ القائِمُ بِالحَقِّ بَقیَّهُ­اللهِ فی­ الاَرْضِ وَ صاحِبُ الزَّمانِ؛ و آخرین آنها قائم به حق بقیه­ اللّه در زمین و صاحب الزّمان است.(کمال الدین، ج ۲، ص۳۴۲)

          به اعتقاد شیعه، خداوند در هر زمان، ولایت، رهبری و هدایت جامعه را به عهده انسان­ های برتر آن زمان گذاشته است. این انسان ­ها از هرگونه خطا و اشتباه محفوظ و مصون می­ باشند. آنان در مقام ولایت و امامت انسان­ های زمان خود را مدیریت می­ کنند. صاحب الزمان به معنای صاحب اختیار مدیریت امور جامعه اسلامی مخصوص پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) می ­باشد. این مقام پس از یازدهمین امام، به حضرت مهدی(عج) رسیده است. این همان ولایت تشریعی و مقام امامت است که در نام­ه ای ولی عصر، امام عصر، امام زمان، صاحب الامر نیز متبادر می      ­شود.

        براساس روایات، حضرت ولی عصر(عج) بعد از ظهور، ابتدا همگان را به دین و صلح فرا خوانده و با آن‏ها مدارا مى ­نمایند. امّا دشمنان دعوت امام(عج) را نادیده ‏گرفته و بر علیه ایشان قیام مى­ کنند. امام(عج) با بهره‏ گیرى از همه قدرت و امکانات، با دشمنان برخورد می کنند، در این درگیرى‏ ها سرانجام حضرت(عج) پیروز مى‏ شوند. امام باقر(ع ) فرمودند: «حضرت قائم از ما است و فرمانروایى حضرت شرق و غرب را فرا مى‏ گیرد.»(احقاق الحق، ج۱۳، ص۲۵۹)

       آن حضرت(عج) مرزهاى جغرافیایى را برچیده و حکومت جهانى تشکیل می ­دهند. این حکومت همان حکومت آرمانى موعود است که در روایات از آن به «دولت کریمه» تعبیر شده است.

       بی شک حکومت آرمانى آن ­حضرت(عج) حکومت صالحان و پارسایان خواهد بود. در روایات آمده است که دولت امام ­زمان(عج) را برخى از پیامبران و جانشینان آنان و صالحان و از اصحاب پیامبر اسلام(ص) تشکیل مى ‏دهند. ما انقلاب اسلامی را مقدمه ­ای بر انقلاب جهانی حضرت مهدی(عج) می ­دانیم و امیدواریم این انقلاب به انقلاب جهانی آن حضرت(عج) متصل گردد؛ ان شاء الله.