شهید علی آراسته گرگری

شهید علی آراسته گرگری

نام پدر: احمد

تاريخ تولد: 15/11/1346

شماره شناسنامه:

تاريخ شهادت : 16/11/1366

محل شهادت : شلمچه

دلیل شهادت :اصابت ترکش

محل دفن: باغ رضوان مرند

      شهید علی آراسته گرگری در پانزده بهمن 1346در روستای پیام از توابع شهرستان مرند در خانواده­ای مؤمن و متدین به دنیا آمد تا دوازده سالگی در دبستان روستا درس خواند و بعد از اتمام دوره ابتدایی، به دلیل نبود مدرسه راهنمایی در روستا از ادامه تحصیل محروم گردید. مدتی همراه پدر بزرگوارش به کشاورزی و دامداری مشغول گردید؛ سپس با توجه به علاقه­ ای که به رانندگی داشت چند سال پیش یک راننده تریلی، شاگردی نمود.

    با شروع نهضت امام خمینی(ره) شهید آراسته به جمع انقلابیون پیوست. روزها به همراه برادر بزرگش به شهرستان می­ آمدند و در تظاهرات بر علیه رژیم شاه شرکت می­ کردند. شب­ ها هم اعلامیه­ های امام (ره) را که در بازگشت از مرند با خود آورده بودند در روستا پخش می­ نمودند.

     بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل انجمن اسلامی در روستا با آن انجمن همکاری نموده و با کارهای فرهنگی و اجتماعی به مردم روستا خدمت می­ کند. بعد از تشکیل پایگاه مقاومت شهید جبارزاده به عضویت این نهاد انقلابی درآمده و شب­ ها برای تأمین امنیت مردم نگهبانی می­ دهد.

      با شروع جنگ تحمیلی عراق بر علیه جمهوری اسلامی ایران، چندین بار جهت اعزام به جبهه به بسیج مراجعه می­ کند که مسؤولین مربوطه او را به خاطر کمی سن اعزام نمی­ کنند. بالاخره اصرارش نتیجه داد و در تاریخ28/8/64 جهت طی دوره آموزش نظامی به پادگان شهید پیرزاده اردبیل اعزام گردید. پس از اتمام دوره یک ماهه آموزش، به عنوان بسیجی به جبهه اعزام می­ گردد.

    علی جوانی فعال و کوشا بود وقتی که هم مرخصی می­ آمد استراحت نمی­ کرد و به کارهای شخصی نمی­ پرداخت. برادرش می­ گوید: «... روزی هم که به مرخصی می آمد ما او را چند ساعت بیشتر نمی ­دیدیم؛ برای پیگیری کارهای پایگاه به سپاه می­ رفت تا 12 شب. شب هم که می­ آمد، می­ خوابید و صبح ساعت 6 بیدار می شد و به کارهای مسجد محله و پایگاه و بسیج رسیدگی می­ کرد... »             

    بعد از بازگشت از جبهه با توجه به علاقه­ ای که داشت در سال 1365 لباس مقدس پاسداری را پوشیده و به عنوان پاسدار افتخاری به جبهه اعزام و پس از هجده ماه حضور مداوم و شرکت در چندین عملیات، در تاریخ 16/11/1366 ـ روزی که وارد بیست و یکمین سال تولدش شده بود ـ در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید و به آرزوی دیرینه­ اش نائل گردید. روحش شاد و راهش پررهرو باد