10 کنجکاوی در مورد تهویه مطبوع که نمی دانستید

 

یخچال و تهویه مطبوع مدت زیادی است که وجود داشته است. نصب کولرگازی و اسپلیت اصفهان تجهیزات مدرن تهویه مطبوع بیش از صد سال سابقه دارد و ما شاهد انواع نوآوری ها و پیشرفت ها در سیستم های جدید بوده ایم. چه در خانه، چه در محل کار یا در سوپرمارکت ها، رستوران ها و بیمارستان ها، تجهیزات گرمایشی، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) بخشی ضروری از زندگی روزمره ما است. اما ممکن است کنجکاوی هایی وجود داشته باشد که شما نمی دانید.

در اینجا ده حقیقت جالب در مورد تهویه مطبوع برای تحریک اشتها آورده شده است:


1. اولین تبرید مصنوعی با واکنش های شیمیایی آغاز شد
قبل از مهندسی مکانیک، دانشمندان اولیه با واکنش های شیمیایی که باعث خنک شدن می شد، آزمایش کردند. در قرن هجدهم، بنجامین فرانکلین و شیمیدان جان هدلی کشف کردند که تبخیر مایعات باعث کاهش دما حتی زیر نقطه انجماد می شود. آنها مایعات مختلف را با دماسنج جیوه ای آزمایش کردند و خاطرنشان کردند که دمای آب با تبخیر کاهش می یابد. آنها همچنین دریافتند که مایعات مختلف بسته به فراریت آنها و در نتیجه سرعت تبخیر، سطوح خنک کنندگی متفاوتی دارند. الکل دما را بسیار بیشتر از آب کاهش می دهد و اتر بسیار فرار حتی ظرفیت خنک کنندگی بیشتری دارد. اما آزمایشات او با مقادیر کمی مایع انجام شد و واقعاً هیچ تأثیری بر دمای محیط نداشت. با این حال، آنها پایه های خنک کننده مصنوعی را بنا نهادند.

بعدها، در قرن 19، مایکل فارادی آن اکتشافات اولیه را بیشتر پیش برد. او شروع به آزمایش با آمونیاک کرد و متوجه شد که می تواند هوای آزمایشگاه خود را با فشرده کردن و مایع کردن آمونیاک و سپس اجازه دادن به تبخیر شدن آن خنک کند. اگرچه امروزه آمونیاک به دلیل ماهیت سمی اش مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما این یک کشف پیشگامانه بود که به سردسازی آن گونه که امروز می شناسیم کمک کرد.

Image for post
Image for post


2. بلوک های یخ اولین دستگاه های تهویه مطبوع بودند.


در طول قرن نوزدهم، شیوع تب زرد و مالاریا در مناطق گرمتر ایالات متحده، مانند فلوریدا، بیداد کرد. در آن زمان، بلوک‌های بزرگ یخ از ایالت‌های شمالی حمل می‌شد تا در اتاق‌های بیمارستان برای آرامش بیماران استفاده شود. خانواده های ثروتمند نیز برای خنک ماندن از یخ در خانه های خود استفاده می کردند. اما این روش خسته کننده و پرهزینه بود، بنابراین دکتر جان گوری تصمیم گرفت در این مورد اقدام کند.

او با تلاش های خود یک «ماشین یخ» ایجاد کرد و در سال 1851 اولین حق ثبت اختراع تبرید مکانیکی در ایالات متحده را به دست آورد. ماشین گوری از یک اصل علمی استفاده می‌کرد که هنوز در تبرید مدرن استفاده می‌شود، یعنی اینکه انبساط سریع گازها باعث خنک شدن می‌شود. اختراع او اجازه می دهد تا هوا با استفاده از دو پمپ نیرو متراکم شود، سپس هوای فشرده از طریق سیم پیچ های زیر آب خنک کننده به یک مخزن کم فشار هدایت می شود، جایی که دما به زیر نقطه انجماد می رسد.

به لطف این مخزن انجماد، آب به آرامی در قالب ها چکه می کرد تا تکه های یخ را تشکیل دهد. نمونه ای از این ماشین انقلابی را می توان در موزه Gorrie در فلوریدا مشاهده کرد. متأسفانه، گوری نتوانست اختراع خود را به بازار عرضه کند زیرا سرمایه گذار اصلی و شریک تجاری او درگذشت. اما امکانات سیستم های تبرید مدرن را باز کرد.


3. تهویه مطبوع مدرن برای خشک کردن جوهر اختراع شد
با کمال تعجب، اولین مورد مدرن تهویه مطبوع به منظور خنک کردن و آرامش مردم اختراع نشد، بلکه برای تنظیم رطوبت در یک شرکت انتشاراتی اختراع شد. در آغاز قرن بیستم، یک ناشر به مهندس ویلیس کریر دستور داد تا مشکل رطوبت ساختمان خود را حل کند. رطوبت بالا از خشک شدن کامل جوهر جلوگیری کرده و باعث لکه دار شدن آن می شود و همچنین باعث چروک و چروک شدن صفحات مجله می شود.

با موفقیت یک سیستم کنترل رطوبت در صورت نیاز ایجاد شد. و با درک پتانسیل سیستم خود، به کار بر روی اختراع خود برای بهبود و تجاری سازی آن ادامه داد و نام سیستم خود را "دستگاه تصفیه هوا" گذاشت. این واقعیت که این سیستم نه تنها دمای داخلی را خنک می کند، بلکه رطوبت را نیز کنترل می کند، چیزی است که آن را بیشتر به کولرهای مدرن شبیه می کند. همین امر به درستی لقب «پدر» تهویه مطبوع را برای او به ارمغان آورده است.

 

4. پدیده فیلم تابستانی به لطف AC آغاز شد
آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا فیلم های پرفروش تابستانی اینقدر محبوب هستند؟ شاید برایتان جالب باشد که بدانید همه اینها به لطف تهویه مطبوع است. اولین تهویه مطبوع مدرن، بزرگ بودند