آیا توت فرنگی برای شما مفید است؟ فواید، تغذیه و موارد دیگر
 


توت فرنگی مانند سایر انواع توت ها سرشار از ویتامین ها، خرید توت فرنگی خشک شده  مواد معدنی، فیبر و ترکیباتی با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی مغذی، آنها می توانند به پیشگیری از شرایط مختلف کمک کنند.

یکی از این شرایط سلامتی دیابت نوع 2 است. منبع معتبر شواهد نشان می دهد که این میوه افزایش قند خون بعد از غذا را در برخی از افراد مبتلا به چاقی یا اضافه وزن کاهش می دهد.

علاوه بر این، مواد موجود در توت فرنگی ممکن است به محافظت در برابر بیماری قلبی، سکته مغزی، سرطان، فشار خون بالا و یبوست کمک کند.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد محتوای غذایی و فواید سلامتی توت فرنگی و راه های افزودن آن به رژیم غذایی بیشتر بدانید.

تغذیه
MaaHoo Studio/Stocksy
منبع مورد اعتماد وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) گزارش می دهد که 1 فنجان توت فرنگی تازه، ورقه شده یا 166 گرم (گرم)، حاوی مواد مغذی زیر است:

کالری: 53 کالری
پروتئین: 1.11 گرم
کربوهیدرات: 12.7 گرم
فیبر غذایی: 3.30 گرم
کلسیم: 27 میلی گرم (میلی گرم)
آهن: 0.68 میلی گرم
منیزیم: 22 میلی گرم
فسفر: 40 میلی گرم
پتاسیم: 254 میلی گرم
ویتامین C: 97.60 میلی گرم
فولات: 40 میکروگرم
ویتامین A: 20 واحد بین المللی
جدا از ویتامین ها و مواد معدنی، توت فرنگی همچنین سرشار از فیتوکمیکال ها است که ترکیبات گیاهی هستند که سلامتی را افزایش می دهند. طبق یک پایگاه داده قدیمی وزارت کشاورزی ایالات متحده در سال 2011، اینها شامل اسید الاژیک و انواع فلاونوئیدها مانند آنتوسیانین ها، کورستین، کامفرول و کاتچین است.

Image for post
Image for post

فواید


مواد مغذی موجود در توت فرنگی به دفاع از بدن در برابر شرایط زیر کمک می کند.

1. بیماری قلبی
توت فرنگی به دلیل محتوای آنتوسیانین و کورستین ممکن است به محافظت در برابر بیماری قلبی کمک کند. یک مطالعه در سال 2019 گزارش داد که آنتوسیانین با کاهش خطر حملات قلبی ارتباط دارد. علاوه بر این، طبق تحقیقات سال 2016، کورستین دارای خواص ضد التهابی است که به نظر می رسد خطر ابتلا به تصلب شرایین را کاهش می دهد.

پتاسیم موجود در توت فرنگی از سلامت قلب نیز حمایت می کند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) منبع معتبر بیان می کند که رابطه معکوس بین مصرف پتاسیم و خطر بیماری قلبی وجود دارد.

2. سکته مغزی
یک متاآنالیز در سال 2016، 11 کارآزمایی بالینی را برای ارزیابی ارتباط بین مصرف فلاونوئیدهای غذایی و سکته مورد بررسی قرار داد. آن ها دریافتند که مصرف این ترکیبات ممکن است ارتباط معکوس با احتمال این بیماری داشته باشد. پس از تنظیم نتایج برای عوامل خطر قلبی عروقی، نویسندگان به این نتیجه رسیدند که رژیم غذایی حاوی فلاونوئیدها ممکن است به طور متوسط خطر سکته را کاهش دهد.

درباره سکته مغزی بیشتر بدانید

3. سرطان
بر اساس بررسی منبع مورد اعتماد در سال 2016، ترکیبات مغذی موجود در توت فرنگی و سایر انواع توت ها ممکن است به محافظت در برابر برخی سرطان ها کمک کند. آنها در درجه اول در پیشگیری از سرطان های دستگاه گوارش و سینه مفید هستند، اما به میزان کمتری ممکن است به پیشگیری از سرطان های ریه، پروستات، کبد و پانکراس کمک کنند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که مطالعات ذکر شده، مطالعات حیوانی بودند، که به طور خاص به توت فرنگی، بلکه به طور کلی توت ها را بررسی کردند.

به جای شناسایی یک ترکیب مسئول این محافظت، نویسندگان حدس زدند که این مزیت احتمالاً ناشی از اثر ترکیبی همه ترکیبات موجود در توت فرنگی است که با هم کار می کنند. در نتیجه، مصرف توت فرنگی ممکن است در برابر سرطان های دهان، سینه، ریه و مری محافظت کند، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

با انواع سرطان آشنا شوید.

4. فشار خون بالا
پتاسیم موجود در توت فرنگی ممکن است برای افراد مبتلا به فشار خون بالا مفید باشد. این به دلیل این است که چگونه این ماده به جبران اثرات منفی سدیم در بدن کمک می کند، تحقیقاتی که در سال 2018 گزارش شده است. نویسندگان دریافتند که افزایش مصرف غذاهای غنی از پتاسیم می تواند فشار خون را کاهش دهد که به جلوگیری از حملات قلبی و سکته کمک می کند.

5. یبوست
خوردن غذاهای با فیبر بالا، مانند توت فرنگی، به حفظ حرکات منظم روده کمک می کند. فیبر باعث افزایش حرکت مدفوع از طریق دستگاه روده می شود که به جلوگیری از یبوست کمک می کند.

کارشناسان همچنین توصیه می کنند مصرف آب را افزایش دهید تا منظم باشد. اگرچه نوشیدن مایعات زیاد مهم است، اما خوردن غذاهای حاوی آب، مانند میوه، نیز مفید است، زیرا میوه ها حاوی 80 تا 90 درصد آب هستند.

با انواع دیابت آشنا شوید.

رژیم غذایی
توت فرنگی به صورت تازه، منجمد و خشک شده و همچنین در ژله و مربا موجود است. افرادی که به دنبال خوردن این میوه هستند باید برچسب توت فرنگی های یخ زده و خشک را از نظر قند اضافه شده بررسی کنند. و هنگام خرید ژله یا مربا، افراد می توانند اسپری های تمام میوه ای را انتخاب کنند که حاوی شیرین کننده ها و پرکننده های اضافه نشده باشند.

به جای تمرکز بر توت فرنگی، بهتر است آنها را به یک رژیم غذایی مغذی اضافه کنید که شامل منبع مورد اعتماد است:

میوه های دیگر
سبزیجات
غلات کامل
لاغر