تزریق بوتاکس به عنوان راه حلی برای جوانسازی پوست

افزایش سن باعث تغییراتی در بافت پوست افراد می شود. در اثر این تغییرات علائمی مانند چین و چروک و افتادگی پوست مشاهده می شود که باعث ناراحتی و حتی کاهش اعتماد به نفس افراد می شود. خوشبختانه روش های مختلفی برای پیشگیری و حتی از بین بردن علائم پیری پوست ابداع شده است. یکی از رایج ترین و موثرترین روش ها تزریق بوتاکس به صورت است. تزریق بوتاکس به دلیل بی خطر بودن، کم هزینه بودن نسبت به عمل های زیبایی مشابه، کارایی بالا و سریع، عدم نیاز به دوره نقاهت و عوارض شدید و ناخوشایند، محبوب ترین روش جوانسازی صورت در کلینیک های زیبایی شناخته شده است.

Image for post
Image for post

توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس صورت به دلیل حساسیت بالای کار باید در کلینیک های معتبر زیبایی و به دست پزشک متخصص در این زمینه انجام شود. زیرا کوچکترین سهل انگاری مانند عدم تجربه پزشکی یا استفاده از مواد نامعتبر بوتاکس می تواند عوارض خطرناک و ناخوشایندی ایجاد کند. بوتاکس صورت توسط دکتر خراسانی در کلینیک تخصصی هلیا با استفاده از بهترین مواد بوتاکس انجام می شود. برای اینکه بدانید بوتاکس گزینه خوبی برای شماست یا خیر، می توانید با مشاوران ما در این کلینیک تماس بگیرید و از جلسه مشاوره رایگان ما بهره مند شوید. در این مقاله همچنین سعی کردیم در مورد هر چیزی که قبل از انجام این کار باید بدانید صحبت کنیم تا بتوانید با اطمینان و آگاهی بیشتری وارد عمل شوید و از نتایج آن لذت ببرید.

تزریق بوتاکس و عملکرد آنها

تزریق بوتاکس یکی از روش هایی است که در سال های اخیر برای جوان سازی پوست و از بین بردن چین و چروک آن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از این ماده در درمان برخی بیماری ها نیز استفاده می شود، اما تمرکز اصلی بر رفع چین و چروک های پوست است. با افزایش سن، پیری پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و اولین علائم خطوط ریز اطراف چشم شروع می شود. در بیشتر موارد این علائم بعد از سی سالگی شروع شده و افزایش می یابد. بوتاکس همچنین باعث می شود چین و چروک روی پوست شما برای همیشه از بین برود.

تزریق بوتاکس یا بوتولینوم چیست؟

بوتاکس در اصل از باکتری ها گرفته می شود. کلستریدیوم بوتولینوم یک باکتری است که در بسیاری از تشکل های طبیعی مانند دریاچه ها، خاک ها، جنگل ها و غیره یافت می شود. همچنین در روده پستانداران، ماهی ها و خرچنگ ها زندگی می کند. این باکتری ها معمولاً بی ضرر هستند مگر اینکه تعداد آنها بسیار زیاد باشد. سم بوتولینوم که از این باکتری ها به دست می آید، سیستم عصبی را هدف قرار می دهد. به این ترتیب انتقال سیگنال های عصبی را مختل می کند و عملکرد نورون ها را تغییر می دهد.

تزریقات به کمک این ماده انجام می شود و در هر تزریق از تراکم و غلظت کمی از آن استفاده می شود. بوتولینوم از آزاد شدن استیل کولین، یک انتقال دهنده عصبی، جلوگیری می کند و سلول های ماهیچه ای منقبض نمی شوند. این انقباضات غیر طبیعی هستند و باعث ایجاد چین و چروک در نواحی مختلف می شوند. به این ترتیب تزریق بوتاکس از انقباض عضلات جلوگیری می کند و باعث ایجاد چین و چروک در نواحی مانند دور چشم، خط اخم، خط لبخند، پیشانی و …

در واقع بوتاکس با توقف حرکت عضلات صورت، چین و چروک ها را از بین می برد. اثر این درمان برای مدتی در فرد باقی می ماند و سپس به تدریج از بین می رود. با پایان یافتن اثر این تزریق، ماهیچه ها دوباره شروع به حرکت کرده و خطوط روی صورت ظاهر می شود. برای جلوگیری از این اتفاق، افراد می توانند سم بوتولینوم را دوباره تزریق کنند و اثرات آن را روی صورت خود ایجاد کنند. این فرآیند را می توان چندین بار تکرار کرد.

تزریق بوتاکس در چه مناطقی قابل انجام است؟

بوتولینوم را نمی توان به هیچ جای صورت تزریق کرد. با توجه به اینکه این فرآیند باعث فلج عضلانی در نواحی مورد نظر می شود، هنگام تزریق و در نقاطی که به آن اعمال می شود باید دقت شود.

قبل از تزریق، ناحیه از پیش انتخاب شده علامت گذاری می شود. بسیار مهم است که تزریق دقیقا در نقطه ای انجام شود تا فرد بهترین نتیجه را از این تزریق به دست آورد. اگر این اتفاق نیفتد، نتیجه تزریق بوتاکس به هیچ وجه برای فرد خوشایند نخواهد بود. مقدار دقیق بوتاکس تزریقی نیز باید به درستی انتخاب شود. اگر پزشک مقدار زیادی بوتاکس به فرد تزریق کند، صورتش مصنوعی می شود و نتیجه نهایی اصلا خوشایند نخواهد بود.

بنابراین استفاده از خدمات کلینیک یا پزشک بسیار مهم است و تزریق در مراکز غیرمجاز مانند آرایشگاه توصیه نمی شود. مناطقی که در آن تزریق بوتولینوم انجام می شود عبارتند از:

خط پیشانی

قسمت بالایی ابروها این ناحیه را بالا می برد

بین ابرو یا خط اخم

گوشه های چشم و ناحیه چین و چروک دور چشم

بالای لبه های بینی

در کنار لب ها خط خنده قرار دارد

بالای لب

وسط لب

چانه

ناحیه خاصی در گلو

گونه های پایین تر

زیر بغل و کف دست برای کنترل تعریق

البته هر کدام از این قسمت ها نقطه ای دارند که پزشک دقیقا محل تزریق را تعیین می کند. البته از بوتاکس برای درمان بیماری های مختلف نیز استفاده می شود و می توان آن را در نواحی دیگر بدن مانند گردن نیز تزریق کرد.

Image for post
Image for post

خواص درمانی بوتاکس

همه خواص تزریق بوتاکس را نمی توان در مشکلات زیبایی جستجو کرد. اگرچه درصد زیادی از مردم برای داشتن ظاهری جذاب تر و چهره ای جوان تر به تزریق بوتاکس روی می آورند، اما افراد دیگر در سراسر جهان نیز به دلیل خواص درمانی مهم آن اقدام به تزریق بوتاکس می کنند. بوتاکس علاوه بر زیبایی، خواص درمانی شگفت انگیز و شگفت انگیزی نیز دارد. از بین بردن اسپاسم عضلانی یکی از کاربردهای مهم درمانی بوتاکس است. این ماده با جلوگیری از رسیدن مغز به عضلات، این اسپاسم ها را برای مدتی بی اثر می کند.

از بوتاکس برای رفع تعریق بیش از حد نیز استفاده می شود. این روش ایمن می تواند تعریق قسمت های مختلف بدن را تا 90 درصد کاهش دهد. البته مقداری تعریق برای بدن لازم است، اما رفع تعریق زیاد در زیر بغل، مثلاً مشکلی در دمای بدن ایجاد نمی کند. بوتاکس همچنین می تواند در درمان برخی از انواع سردردهای میگرنی موثر باشد. مسدود کردن پیام های درد با بوتاکس کمک می کند تا دیگران از سردردهای شدید و طولانی مدت جلوگیری کنند.

چه کسانی برای تزریق بوتاکس مناسب هستند؟

با توجه به اینکه سن شروع چین و چروک پوست در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد، زمان مناسب تزریق نیز برای افراد متفاوت است. تزریق بوتاکس به رفع چین و چروک پوست کمک می کند. بنابراین، افرادی که خط اخم، خط پیشانی و خط خنده روی صورت خود دارند، می توانند برای درمان آن از بوتاکس استفاده کنند. البته باید توجه داشته باشید که این درمان موقتی است و بسته به عملکرد و ساختار فیزیکی فرد از 3 تا 6 ماه طول می کشد. ماندگاری بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان تزریق بوتاکس به فرد، متابولیسم او و مهارت پزشک و همچنین نحوه نگهداری بوتاکس تزریقی بر ماندگاری آن بر روی صورت فرد تأثیر می گذارد.

افرادی که پس از تزریق از نتیجه راضی نیستند مجبور نیستند برای همیشه با این نتیجه زندگی کنند. زیرا اثر بوتاکس از بین می رود اما افرادی که از نتیجه کار راضی هستند پس از پایان اثر آن برای حفظ شادابی صورت خود تحت تزریق دیگری قرار می گیرند. علاوه بر استفاده از تزریق بوتاکس در زیبایی و جوانسازی افراد مبتلا به مشکلات و بیماری های دیگری مانند میگرن نیز از دیگر متقاضیان بوتاکس هستند. در این موارد تزریق در پشت گردن یا بین ابروها انجام می شود و درد ناشی از میگرن را کاهش می دهد.

تزریق سم بوتولینوم برای کسانی که زیاد عرق می کنند نیز استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهد که این روش می تواند تعریق را تا بیش از 75 درصد کاهش دهد. علاوه بر این موارد می توان به درمان مشکلات و بیماری های دیگری مانند اسپاسم عضلانی به ویژه در ناحیه پلک، مشکلات بلع در گلو، مشکلات صوتی حنجره، درمان بیماری های تیروئید، باز نشدن ناقص پلک و ... اشاره کرد. ... که توسط متخصصان با استفاده از تزریق بوتولینوم درمان می شوند. البته باید توجه داشت که تزریق این ماده به بدن افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند ام اس، میاستنی گراویس و سایر بیماری های خودایمنی ممنوع است.

بوتاکس برای کسانی که دوران بارداری را سپری می کنند، کسانی که در دوران شیردهی هستند، کسانی که از سلامت خوبی برخوردار نیستند، کسانی که از آلرژی های شدید، بیماری های خونی و عصبی رنج می برند، کسانی که به پوست خود آسیب جدی وارد کرده اند، ضعف شدید ماهیچه های صورت و... همچنین کسانی که هنوز در سنین نوجوانی خود هستند، کاملاً مناسب نخواهند بود.

انواع مارک های بوتاکس موجود در بازار

شناخت بهترین مارک های بوتاکس در بازار می تواند به بهبود نتیجه شما کمک کند. زیرا در این صورت می توانید برند خوبی را انتخاب کنید. این موضوع را می توان در افزایش نتیجه و تاثیر طبیعی این تزریق به خوبی شناخت.

استفاده از بوتاکس های تقلبی یا بی کیفیت که امروزه برخی از آنها در بازار وجود دارد، از نتیجه مطلوب این تزریق جلوگیری می کند. امروزه در برخی از کلینیک های غیرمجاز از چنین بوتاکسی برای تزریق استفاده می شود. به همین دلیل انجام این تزریق بسیار مهم است، حتما به یک کلینیک معتبر مراجعه کنید و حتما از بوتاکس واقعی و با کیفیت برای تزریق صورت خود استفاده کنید.