دسته بندی جفت ارزها در فارکس

همانطور که دریافتید خرید و فروش ارزها در فارکس به صورت جفتی صورت می پذیرد. حال این جفت ارزها در دو دسته کلی جفت ارزهای اصلی و جفت ارزهای فرعی قرار می گیرند که به شرح زیر است:

جفت ارزهای اصلی:
جفت ارزهای اصلی به جفت ارزهایی گفته می شود که یک طرف آن دلار آمریکا USD قرار می گیرد که شامل EUR/USD، USD/JPY، GBP/USD، USD/CHF، USD/CAD و AUD/USD این موارد می باشد. به جفت ارزهای اصلی،  جفت ارزهای ماژور نیز گفته می شود که نماینده بزرگترین اقتصادهای جهانی بوده و حجم معاملاتی بیشتری نسبت به دیگر جفت ارزها دارند و درصد بالایی از معامله گران مشغول خریدوفروش اینها هستند.س: 

 

جفت ارزهای فرعی:
جفت ارزهای فرعی به جفت ارزهایی گفته می شود که دارای دلار آمریکا نمی باشد. به عبارت دیگر جفت ارزی که هیچ کدام از دو ارز تشکیل دهنده آن‌، USD یا دلار آمریکا نباشد. به آنها جفت ارزهای کراس یا متقاطع نیز گویند که نسبت به جفت ارزهای اصلی از میزان نقدینگی یا Liquidity کمتری برخوردارند. یعنی نقد کردن و فروختن آنها سرعت کمتری نسبت به جفت ارزهای اصلی دارد. جفت ارزهای فرعی شامل مواردی به شرح زیر است: EUR/CHF , EUR/GBP , CAD/JPY و...

مهمترین جفت ارزهای فرعی در فارکس، سه جفت ارز زیر می باشد:

EUR/GBP (یورو اروپا به پوند بریتانیا) , GBP/JPY (پوند انگلیس به ین ژاپن) , EUR/CHF (یورو اروپا به فرانک سوئیس)

برخی از جفت ارزها در بازار وجود دارند که یک ارز قوی از جمله دلار آمریکا در مقابل یک ارز ضعیف و تازه بوجود آمده قرار می گیرد. به عنوان مثال؛  USD/PLN (دلار آمریکا در برابر زلوتی لهستان)، GBP/MXN (استرلینگ در برابر پزو مکزیک). اینها به جفت ارزهای عجیب و غریب معروف هستند.و نقدینگی بسیار پایینی دارند در نتیجه اسپرد بالایی دارند و کمتر مورد توجه معامله گران قرار میگیرد.

جفت ارزهای منطقه ای:
این جفت ارزها براساس منطقه می باشد مثل EUR/NOK (یورو اروپا در مقابل کرون نروژ)، AUD/NZD (دلار استرالیا در مقابل دلار نیوزلند).

اگر به کد جفت ارزها توجه نمایید در می یابید که دو حرف اول نشان دهنده کشور یا منطقه و حرف سوم حرف اول واحد پول آن کشور می باشد.

حجم تراکنش جفت ارزها در فارکس
EUR/USD در بین دیگر جفت ارزهای اصلی، با 84% بیشترین حجم تراکنش ها را دارد. یعنی تریدرها بیشتر بر روی این جفت ارز تمرکز دارند. GBP/USD با 13% و USD/JPY با 12 درصد. بقیه جفت ها ارزها نیز به ترتیب شامل AUD/USD، USD/CHF ، EUR/GBP، USD/CAD  و در آخر NZD/USD می باشن

پرمعامله ترین ارزهای فارکس
پرمعامله ترین ارزهای فارکس که با G10 نشان داده می شود، شامل این موارد هستند:

دلار آمریکا با کد USD
یورو اتحادیه‌ی اروپا با کد EUR
پوند انگلستان با کد GBP
ین ژاپن با کد JPY
دلار استرالیا با کد AUD
دلار نیوزلند با کد NZD
دلار کانادا با کد CAD
فرانک سوئیس با کد CHF
کرون دانمارک با کدDKK
کرون نروژ با کد NOK

منبع