پرندگان چگونه می خوابند

اکثرا پرنده‌ها یا اردک‌هایی را دیده‌اید که گهگاهی در خط ساحلی چرت می‌زند یا جغدی را که در طول روز می‌چرخد، اما معمولاً دیدن پرندگان در حالت خواب غیرمعمول است. با این حال، آنها به استراحت نیاز دارند، اما خواب یک پرنده با خواب یک انسان بسیار متفاوت است. یادگیری بیشتر در مورد نحوه خواب پرندگان نشان می دهد که این موجودات چقدر شگفت انگیز هستند.

پرندگان چگونه می خوابند
پرندگان چگونه می خوابند
پرندگان چگونه می خوابند

پرندگان کجا می خوابند

پرندگان به ندرت در خواب دیده می شوند زیرا معمولاً در فضای باز چرت نمی زنند. در عوض، آن‌ها مکان‌های امن و مخفی را انتخاب می‌کنند که در آن از شکارچیان و عناصر محافظت می‌شوند. این مکان‌ها معمولاً برای جلوگیری از شکارچیان خزنده دور از زمین هستند و حتی پرندگان خشکی‌زی مانند بوقلمون‌های وحشی اغلب دور از دسترس درختان می‌روند. پرندگان کوچکتر در برس یا شاخ و برگ متراکم لانه می کنند که پناهگاه کافی را فراهم می‌کند. بسیاری از پرندگان به دنبال حفره‌هایی مانند خانه‌های پرنده خالی از سکنه یا جعبه های جوجه کشی، یک گیره توخالی، یک غار کم عمق یا شکاف صخره، یک دودکش، یا فقط انحراف عمیق درخت هستند که در آن محافظت بیشتری داشته باشند تا بتوانند با خیال راحت بخوابند.

پرندگان آبزی اغلب روی آب می خوابند، به طور ایمن و دور از دسترس شکارچیان شناور می شوند یا جزایر کوچک را به عنوان مکان های جویدن انتخاب می کنند. اگر شکارچی نزدیک شود، صداهای پاشیدن و ارتعاشات آب در حال حرکت به راحتی پرندگان را آگاه می کند.

جایی که پرندگان معمولاً نمی خوابند در لانه است. در حالی که پرنده ای که به طور فعال تخم ها را جوجه کشی می کند یا جوجه های کوچک را گرم نگه می دارد ممکن است روی لانه چرت بزند، پس از رشد پرندگان دیگر برای خوابیدن به محل لانه سازی باز نمی گردند. پس از فصل لانه سازی، لانه اغلب با مدفوع، تکه های غذای باقی مانده، پرهای ریخته شده و سایر زباله ها پوشیده می شود. لانه همچنین ممکن است آلوده به کنه باشد و اغلب به دلیل استفاده شدید از جوجه های متعدد در حال از بین رفتن است. این امر آن را برای خواب نامناسب می کند و در حالی که برخی از پرندگان برای خروسه کردن زمستانی به خانه پرندگان باز می گردند، معمولاً تنها در صورتی این کار را انجام می دهند که خانه پرندگان به طور مناسب تمیز و زمستانه شده باشد تا تا حد امکان مفید باشد.

پرندگان چگونه می خوابند

برخلاف انسان و سایر پستانداران که در هنگام خواب وارد حالت بیهوشی نسبتاً کامل می شوند، پرندگان می توانند خواب خود را با دقت بیشتری کنترل کنند. پرندگان اغلب از خواب موج آهسته تک نیمکره (USWS) استفاده می کنند، به معنای واقعی کلمه با یک چشم باز می خوابند و تنها نیمی از مغزشان در یک لحظه استراحت می کند. نیمه دیگر مغز هوشیار است و در صورت نیاز قادر به تشخیص خطر است. در حالی که نحوه دقیق کنترل الگوی خواب پرندگان به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است، نشان داده شده است که هر چه پرنده در هنگام خواب احساس محافظت بیشتری داشته باشد، احتمال بیشتری دارد که عمیق‌تر بخوابد. با این حال، اگر وضعیت نامطمئن‌تر باشد، پرنده آرام‌تر می‌خوابد و احتمالاً از USWS استفاده می‌کند. اعتقاد بر این است که برخی از پرندگان مهاجر یا گونه های هوایی مانند سوئیفت ها یا آلباتروس ها حتی ممکن است از USWS در پرواز استفاده کنند که به معنای واقعی کلمه در هوا می خوابند.

خوابیدن در گله یکی دیگر از استراتژی های دفاعی است که بسیاری از پرندگان از آن استفاده می کنند. با خروسه کردن به صورت جمعی، در حالی که برخی از گونه ها در شبانه هزاران نفر را ایجاد می کنند، پرندگان بیشتری وجود دارند که به شکارچیان توجه می کنند و همچنین در صورت حمله شکارچی، اهداف بیشتری وجود دارد که به هر پرنده مجزا شانس بیشتری برای زنده ماندن می دهد. در زمستان، بسیاری از پرندگان، به‌ویژه رهگذران کوچک مانند جوجه‌ها، جوانان، و پرندگان آبی، با هم در فضاهای بسته می‌خوابند تا گرمای بدن را به اشتراک بگذارند و در دمای پایین‌تر شب زنده بمانند.

هنگامی که پرندگان می خوابند، از قسمت های آسیب پذیر بدن با دفن کردن آنها در پرهای خود محافظت می کنند. پرهای پرنده حفره‌های هوای عایق ایجاد می‌کنند که به گرم نگه داشتن آن کمک می‌کند و با فرو کردن پاها یا منقار در پرها، گرمای بدن کمتری از دست می‌رود. هنگامی که منشور پرنده عمیقاً در پرهایش دفن می شود، می تواند هوای گرم شده توسط گرمای بدن خود را نیز تنفس کند.

یکی دیگر از سازگاری هایی که پرندگان برای خواب ایمن دارند ساخت پا و ساق آنهاست. یک تاندون خم کننده انگشتان پا و چنگال پرنده را هنگامی که پاها خم می شوند، منقبض می کند، مانند زمانی که پرنده برای خمیدن لانه می کند. این به این معنی است که پاها در حالت استراحت خودکار و در حالت استراحت قرار می گیرند تا چنگال ها به طور محکم در اطراف سوف قفل شوند و سقوط پرنده را در هنگام خواب غیرممکن می کند. تاندون تنها زمانی آزاد می شود که پرنده به طور داوطلبانه پاهای خود را صاف کند، همانطور که برای بلند شدن انجام می شود.

اطلاعات کمی در مورد مدت زمان خواب پرندگان در یک زمان وجود دارد، اما مطالعات نشان می دهد که پرندگان ممکن است در طول شب های طولانی تر بخوابند. این ممکن است به این دلیل باشد که پرندگان روزانه قادر به جستجوی علوفه یا انجام فعالیت های دیگر بدون نور کافی نیستند و بنابراین خواب آیتم طبیعی بعدی در لیست کارهای آنهاست. با این حال، پرندگان می توانند در طول روز "چرت پرقدرت" داشته باشند و هر زمان که در یک مکان امن و مطمئن باشند می توانند در روزهای طولانی تری به خواب بروند.

به پرندگان کمک کنید تا یک شب خوب بخوابند

خوابیدن می تواند برای پرندگان خطرناک باشد و آنها را در برابر شکارچیان آسیب پذیرتر کند. پرنده‌ها می‌توانند به همه پرندگان کمک کنند تا خواب خوبی داشته باشند، اما با چند مرحله آسان. منظره ای مناسب برای پرندگان ایجاد کنید که شامل سرپناهی عالی برای خوابیدن، مانند انبوه برس، درختان مخروطی بومی، یا جعبه های خمیده. از گربه‌های وحشی و سایر شکارچیانی که می‌توانند پرندگان خواب را تهدید کنند، جلوگیری کنید، و همچنین از خانه‌های پرندگان و جعبه‌های غواصی در برابر شکارچیان محافظت کنید.
غذای سالم و تمیزی که کالری بالایی دارد، مانند تخمه آفتابگردان، آجیل و آبغوره تهیه کنید تا پرندگان انرژی زیادی برای زنده ماندن در شب های طولانی و سرد داشته باشند. روشنایی فضای باز را که می تواند پرندگان را گیج کند و الگوهای خواب طبیعی آنها را مختل کند یا شکارچیان را به سمت پرندگان خواب جذب کند خاموش کنید. درک نحوه خواب پرندگان نه تنها نشان می دهد که پرندگان چقدر منحصر به فرد هستند، بلکه می تواند به پرندگان بیاموزد که چگونه بهتر به همه پرندگان کمک کنند تا با رویاهای شیرین و ایمن زنده بمانند.