دنیای والت دیزنی

دنیای بدون والت دیزنی را تصور کنید. دنیای بدون هیجان و انرژی مثبت. والت دیزنی کسی بود که صنعت سرگرمی را به چیزی که الان می بینید، تبدیل کرد. او که پیشرو در رشته انیمیشن است راه جدیدی را برای تدریس و تحصیل پیدا کرد. پیشرو و مالک یکی از منحصر به فرد ترین تصاویری که دنیا تا به حال دیده است. والت دیزنی توانست رویای آمریکایی‌ها را به واقعیت تبدیل کند. او به قدری ذهن خلاق و پویایی داشت که حتی تا سالها بعد از مرگش همچنان از ایده هایش استفاده می شود و به خاطر ایده هایی که داد ماندگار شد.

Image for post
Image for post

بعد از تولد والت، خانواده‌اش به مارسلین نقل مکان کردند و والت بیشتر دوران کودکی اش را در آن شهر سپری کرد. اولین علاقه‌ی او به نقاشی و هنر بود. وقتی تنها 7 ساله بود طرح های کوچکش را فروخت و برای هم محلی هایش نقاشی می کشید. او به جای انجام تکالیف مدرسه، تصاویر حیوانات و طبیعت را نقاش می‌کرد. استعداد نقاشی او زمانی شکل گرفت که با خواهرش در مورد رنگ کردن بخشی از دیوار قدیمی خانه صحبت می کرد.  والت دیزنی در دسامبر سال 1901 در شیکاگو الینویس بدنیا آمد. نزدیک خانه ی آنها ریل قطاری بود که از حومه شهر می‌گذشت. 

Image for post
Image for post

او گاهی گوشش را روی ریل راه آهن می‌گذاشت که صدای قطار را بشنود. عموی او در ایستگاه قطار کار می‌کرد و او نیز تابستان‌ها در همان ایستگاه، روزنامه، ذرت و نوشیدنی به مسافران می فروخت. در کنار علاقه مندی های دیگرش والت در دوران مدرسه به عکاسی نیز علاقه مند شد. بعد از تمام کردن مدرسه برای بهتر شدن توانایی‌اش در نقاشی، به دانشگاه هنرهای زیبا رفت. در دوران جوانی او تمرکزش را بر روی نقاشی و بهتر شدن در این هنر گذاشت. درکنار نقاشی او به بازیگری نیز علاقه مند شد و با کپی کردن حرکات چارلی چاپلین دوستانش را سرگرم می کرد. در دوران مدرسه به پشتیبانی یکی از معلم ها داستانهایش را برای همکلاسی هایش می خواند و روی تخت هم آنها را تصویرسازی می کرد.

Image for post
Image for post

بعد از اینکه بدلیل پایین بودن سنش از رفتن به سربازی باز ماند به فرانسه فرستاده شد تا برای شرکت کراس راننده آمبولانس شود. ماشین آمبولانس والت با نقاشی‌هایی که خودش کشیده بود پوشیده شده بود. بعد از برگشتن از فرانسه بدنبال هنر تبلیغات رفت و خیلی زود به سمت انیمیشن جلب شد. در همان سالها او شروع کرد به ساختن انیمیشن های کوتاه و توانست انیمشین خنده دار آلیس، که درمورد ماجراجویی دختری بود، بسازد. اما بعد از مدتی تمام سرمایه اش را از دست داد و شرکتش ورشکست شد. ولی والت بجای تسلم شدن، به همراه یک کپی از انیمیشن نیمه تمام آلیس به هالیوود رفت. او هنوز 22 سالش نشده بود. 

Image for post
Image for post

والت در دوران زندگی خود توانست بر ترس‌هایش غلبه کند و سه یا چهار بار در زندگی ریسک‌های بزرگی کرد. والت و برادرش مغازه ای شریکی در گاراژ خانه پدری راه انداختند. خیلی زود بعد از آن، آنها از نیویورک برای نسخه اول آلیس سفارش گرفتند به این شکل آنها محصولاتشان را تا پشت در سینمای هالیوود پیش بردند. این علاقه و هیجان والت در تعهد به خود و دیگران بود که او را مستقیم به قله‌ی اوج جامعه هالیوودی رساند. البته وی بجای درگیر کردن خود در برنامه های اجتماعی هایوود در خانه می‌ماند و با همسر و دو دخترش شام صرف می کرد. و بجای مشارکت درجمع های خسته کننده، وقتش را صرف گفتگو با افراد درمورد رویاها و ماجراجویی هایش می کرد. 

کسانی که به والت نزدیک بودند هم با خود او زندگی می‌کردند و هم با رویاها و ایده های او. اولین تجربه ی والت در ساخت کارتون بی صدا بود اما در همان سالها موسیقی نیز به صنعت سینما اضافه شده بود. بنابراین میکی موس اولین کارتون موسیقیدار دنیا در سال 1928 وارد سینما شد. 

Image for post
Image for post

در سال 1937، "سفید برفی و هفت کوتوله" بعنوان اولین کارتون بلند با موسیقی متن وارد سینما شد. این فیلم چیزی حدود 1.499.000 دلار از فروشش سود داشت و هنوز هم به عنوان قشنگترین کارتون صنعت سینما شناخته می‌شود. تا 5 سال بعد، والت به ساختن انیمیشن های دیگری همچون پینوکیو، فانتاسیا، دومبو و بامبی ادامه داد. در همان سالها قابلیت رنگ هم به تصویرسازی سینما اضافه شد.

 در سال 1932 والت موفق به دریافت جایزه Academy Awards برای کارتون رنگی "گلها و درختان" شد. در سال 1940 تجهیزات استودیو والت تکمیل شد و کارکنانش به بیش از 1000 هنرمند، انیمیشن کار، داستانسراها و تکنسین ها رسید. اگرچه به دلیل جنگ جهانی دوم امکانات استودیو والت در خدمت کارهای حکومتی خاص برای تولیدات و فیلم های آموزشی برای خدمات ارتشی قرار گرفت. انیمیشن های موفق والت در سال 1945، The Three CaballeroSong of the South و  Mary Poppins بودند.

رویای والت دیزنی برای داشتن یک شهربازی از شخصیت کارتون هایش به واقعیت پیوست و دیزنی لند در سال 1955 ساخته شد. والت توانست بیش از 200 میلیون نفر در سراسر جهان را با کارتونهایش سرگرم کند و همچنین کارتون ها و انیمیشن های او در بین ملکه، پادشاه و خانواده سلطنتی نیز محبوبیت ویژه ای پیدا کرد.

Image for post
Image for post

   منبع :