افرادی که نوآوری‌های آنها زندگی ما را تغییر داد!

در طول تاریخ افراد بسیاری دارای نوآوری‌های چشمگیر فناوری و اکتشافات علمی بوده‌اند.در حال حاضر اگر از ما بخواهند از دانشمند یا مخترعی را نام ببریم، احتمالاً بسیاری از ما با مشکل روبرو خواهیم شد و اعضای این جامعه همچنان تبعیض گسترده و تجاوزهای خرد نژادی را در زمینه‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات تجربه می‌کنند.

در این مقاله با هشت شخصیتی آشنا خواهیم شد که پیشرفت‌های بزرگی در دنیا ایجاد کرده اند:

پیتر تسای بنیانگذار تحقیقات دانشگاه تنسی
پیتر تسای بنیانگذار تحقیقات دانشگاه تنسی
پیتر تسای بنیانگذار تحقیقات دانشگاه تنسی

ماسک تنفسی N95

پیتر تسای دکترا ، دانشمند مواد تایوانی و آمریکایی (1952)

هنگامی که دانشمند مواد دکتر پیتر تسای ماسک تنفسی N95 را در دهه 1990 اختراع کرد، در اصل برای استفاده صنعتی بود. کار در ساخت و ساز، معدن و تعمیر و نگهداری اتومبیل به دلیل قرار گرفتن در معرض زیاد نانوذرات در مواد ساختمانی یا گرد و غبار ذغال سنگ، خطر ایمنی و بهداشت شغلی را به همراه داشت که خطر بیماری انسدادی مزمن ریوی یا بیماری ریه سیاه را افزایش می‌دهد. در آن زمان، ماسک‌ها ذرات را با گیر انداختن در الیاف به صورت مکانیکی فیلتر می‌کردند، اما دکتر تسای و تیم تحقیقاتی وی در دانشگاه تنسی ماده‌ای با الیاف با بار الکترواستاتیکی تولید کردند که باعث جذب ذرات می شود. ماسک تنفسی N95  ده برابر کارآمدتر از سایر ماسک‌ها بود. ظرفیت فیلتر کردن آن را 95 درصد بدون تنفس هنگام استفاده از ماسک سخت تر می‌کند.

اختراع دکتر تسای در سال 1995 ثبت شد و یک سال بعد مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) کشف کرد که N95 همچنین می‌تواند ویروس‌ها و باکتری‌ها را مسدود کند. این افشاگری استفاده از آن را در محیط‌های مراقبت‌های بهداشتی تشویق می‌کند و ثابت شده است که در طی همه گیری کرونا، جایی که همچنان به نجات جان انسان ها کمک میکند. در سال 2020 از آنجا که در تعداد ماسک‌های تنفسی N95 کمبود وجود داشت، دکتر تسای از بازنشستگی خارج شد تا بهترین روش برای سالم سازی و استفاده مجدد از آنها را مطالعه کند.


انجمن سفر دریایی پولینزی
انجمن سفر دریایی پولینزی
انجمن سفر دریایی پولینزی

قطب نمای ستاره‌ای 

ناوبران مدرن اغلب از ابزارهایی مانند قطب نما، تجهیزات رادار و گیرنده‌های سیستم موقعیت‌یابی جهانی (GPS) برای پیمایش در دریاها استفاده می‌کنند. با این حال، مسافران اولیه پلینزی با درک نشانه‌های طبیعی خورشید، ماه، ستارگان، ابرها و امواج به آن سوی اقیانوس‌ها راه پیدا کردند. در حدود قرن 14، این هنر سنتی راه یابی برای رفتن به سفرهای اقیانوس از راه دور به تدریج از بین رفت. نائینوا تامپسون استاد هاوایی هنگامی که در سال 1980 اصول راه یابی سنتی و علوم مدرن را برای ایجاد قطب نما و ساخت یک سیستم جهت گیری مفهومی ترکیب کرد، اولین کسی بود که دوباره آن را تمرین کرد.

قطب‌نمای ستاره‌ای تصویری از نحوه مشاهده ناوبران از افق اطراف خود برای یافتن راه است. برخلاف قطب نما فیزیکی، اختراع تامپسون یک ساختار ذهنی برای پیمایش است که افق دید را به 32 خانه که در آن یک جرم آسمانی خاص قرار دارد تقسیم می‌کند. این به ناوبران اجازه می دهد تا با شناسایی موقعیت ستاره‌ها هنگام طلوع و غروب بدون نیاز به هیچ وسیله ناوبری، جهت‌گیری کنند.

در سال 1992 ، تامپسون برای حفظ سنت و انتقال دانش به نسل های بعدی ، آموزش ناوبرهای جدید هاوایی را آغاز کرد.


دکتر فلوسی وانگ استال ویروس شناس چینی-آمریکایی و زیست شناس مولکولی (1946-2020)
دکتر فلوسی وانگ استال ویروس شناس چینی-آمریکایی و زیست شناس مولکولی (1946-2020)
 دکتر فلوسی وانگ استال ویروس شناس چینی-آمریکایی و زیست شناس مولکولی (1946-2020)

شبیه سازی ویروس HIV

هنگامی که سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) در اوایل دهه 1980 به یک اپیدمی جهانی تبدیل شد، دانشمندان از نحوه انتقال آن اطلاع نداشتند. تا زمانی که دکتر Flossie Wong-Staal برای اولین بار در سال 1985 ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) را شبیه سازی کرد، محققان توانستند HIV را به عنوان عامل ایدز شناسایی کنند. کارهای وی به دیگران این امکان را داد تا عملکرد ژن های HIV را تعیین کنند و بفهمند که چگونه از پاسخ دفاعی طبیعی سیستم ایمنی بدن فرار می‌کند. دکتر وونگ استال بعنوان بخشی از کار خود در انستیتوهای ملی بهداشت (NIH) در حال مطالعه ویروس‌های ویروسی بود و کشف وی باعث شد تا این سازمان بعداً آزمایش‌های آنتی بادی را توسعه دهد. مشارکت وی در زمینه HIV / AIDS همچنین به تعیین اینکه استفاده همزمان از "کوکتل دارو" یا چندین دارو مهمترین عامل در مدیریت HIV است ، کمک کرد.

دکتر وونگ استال با تقریبا 7800 نقل قول پر استنادترین دانشمند زن دهه 1980 بود. تحقیقات وی در زمینه HIV / AIDS در زمینه ویروس شناسی و ایمنی شناسی بسیار چشمگیر بود  که به ایجاد زمینه ای برای درک بیماری‌های عفونی مانند کرونا امروز کمک کرد.


آجی بات، معمار کامپیوتر هندوستانی
آجی بات، معمار کامپیوتر هندوستانی
آجی بات، معمار کامپیوتر هندوستانی 

فناوری USB

در اوایل دهه 1990 ، اتصال دستگاهی مانند صفحه کلید، ماوس یا چاپگر به رایانه به یک فرآیند نصب وقت گیر و طاقت فرسا نیاز داشت. معمار کامپیوتر Ajay Bhatt ضرورت ساده سازی این روش را ضروری دانست. وی تجسم فناوری را شروع كرد كه به دستگاهها اجازه می‌دهد شبیه روش قرار دادن دوشاخه در پریزهای دیواری برق راحتتر به کامپیوتر متصل شوند. شرکت‌هایی مانند مایکروسافت و اپل در شکستن عملکردهای سازگاری موجود در رایانه مردد بودند اما اینتل شرکتی که بات در آن زمان برای آن کار می کرد،  از ایده وی پشتیبانی کرد و به او در توسعه آن کمک کرد. بعداً این اختراع کل صنعت رایانه را تغییر می دهد.

در سال 1994، بات و تیمش فناوری Universal Series Bus (USB) را ایجاد کردند که به کاربران امکان می دهد اجزای مختلف را بدون دردسر اضافی به کامپیوتر متصل کنند. هاب USB به عنوان "مترجم" برای دستگاه‌های مختلف عمل می‌کند و درک دستورات مختلف را برای رایانه‌ها آسان‌تر می کند. اینتل این فناوری را باز و بدون حق امتیاز ساخت، و بات معتقد بود که آنها حق این کار را دارند حتی اگر این بدان معنا بود که او از اختراع خود ثروتمند نشده است.

 او گفت: "من این کارها را برای پول انجام نمی دهم."


دکتر مین چوئه چانگ ، زیست شناس تولید مثل چینی و آمریکایی (1908-1991)
دکتر مین چوئه چانگ ، زیست شناس تولید مثل چینی و آمریکایی (1908-1991)
دکتر مین چوئه چانگ ، زیست شناس تولید مثل چینی و آمریکایی (1908-1991)

قرص ترکیبی ضد بارداری خوراکی

اختراع قرص‌های ضدبارداری خوراکی در دهه 1950 یکی از پرکاربردترین روش‌های کنترل بارداری امروزه آزادی و خودمختاری تولید مثل را در سراسر جهان دگرگون کرد. دکتر بیولوژی باروری مین چوئه چانگ، در اواخر دهه 1940 با جان راک، بنیانگذار کلینیک تولید مثل راک و دکتر گرگوری جی پینکوس، بنیانگذار بنیاد آزمایشگاهی زیست شناسی Worcester همکاری کردند تا بررسی کنند که چگونه هورمون پروژسترون می‌تواند به دنیا بیاید. عامل کنترل تا سال 1960، سازمان غذا و دارو (FDA) رسماً ایجاد اولین قرص ضد بارداری خوراکی به نام Enovid را تأیید کرد.

درگیری بعدی دکتر چانگ در باروری و بهداشت باروری متنوع، تأثیرگذار و گاه بحث برانگیز بود. در سال 1972 نخست وزیر جمهوری خلق چین به عنوان یک متخصص باروری در مورد چگونگی کاهش جمعیت کشور از مشاوره او استفاده کرد و وی با ایده سیاست یک فرزند در مقابل دانشکده دانشگاه پکن به او پاسخ داد. تحقیقات وی در مورد لقاح مصنوعی حیوانات مزرعه همچنین به توسعه فناوری لقاح آزمایشگاهی انسان کمک کرده است که از آن زمان امکان فرزندآوری را برای افراد در سراسر جهان امکان پذیر کرده است.


دکتر فریدمنز ، فیلیپینی و دانشمند آمریکایی (1937-2005)
دکتر فریدمنز ، فیلیپینی و دانشمند آمریکایی (1937-2005)
دکتر فریدمنز ، فیلیپینی و دانشمند آمریکایی (1937-2005)

میکروب هایی که می توانند در داخل سنگ‌ها در محیط‌ زندگی کنند
 

دکتر میکروبیولوژیست Roseli-Ocampo Friedmann بیشتر به دلیل تحقیقاتش در مورد افراطی‌ها، ارگانیسم‌هایی که زنده می‌مانند و در شرایط سخت زندگی می‌کنند مشهور است. حدود اواسط دهه 1970 وی و همسرش زیست شناس E. Imre Friedmann PhD میکروارگانیسم های زنده‌ای به نام Cryptoendoliths را در داخل سنگ‌ها از دره‌های خشک McMurdo خشک و بی یخ در قطب جنوب کشف کرد. این میکروارگانیسم‌ها زمستان‌ها در این صحرای قطب جنوب زنده می‌مانند و سپس قادر به ذوب شدن، آبرسانی و فتوسنتز در تابستان هستند. این کشف فریدمنز توسط سازمان هوانوردی و فضائی ملی (ناسا) هنگام بحث در مورد چگونگی یافتن حیات بالقوه در مریخ ، با استناد به این نظریه که میکروارگانیسم‌های مشابه Cryptoendoliths ممکن است از مدت‌ها قبل در سیاره سرخ وجود داشته باشد، ذکر شده است.

بنیاد ملی علوم در سال 1981 به دلیل کارهای برجسته دکتر فریدمن مدال خدمات قطب جنوب کنگره ایالات متحده را اعطا کرد. در اواخر دهه 1990، او تقریباً 1000 فرهنگ مختلف از افراط گرایان را در سراسر جهان جمع کرده بود. بعداً در زندگی خود او به عنوان محقق اصلی در موسسه SETI (جستجوی اطلاعات فرازمینی) کار کرد. چند ماه قبل از درگذشت وی در سال 2005 ، قله کوه در قطب جنوب جایی که او کشف میکروارگانیسم های اندولیت را به نام خود انجام داد، به نام او نامگذاری شد.


استیون شی چن ، کارآفرین تایوانی و آمریکایی (1978-)
استیون شی چن ، کارآفرین تایوانی و آمریکایی (1978-)
استیون شی چن ، کارآفرین تایوانی و آمریکایی (1978-)

یوتیوب

در فوریه 2005 سه کارمند سابق Paypal از جمله استیون شی چن دامنه YouTube.com را خریداری کردند که در نهایت به پلتفرم چند میلیارد دلاری اشتراک ویدیو تبدیل شد که امروزه همه می‌شناسیم و از آن استفاده می‌کنیم. سازندگان مشاهده کردند که ایجاد یک وب سایت که هر کاربری می تواند به راحتی فیلم ها را بارگذاری ، منتشر و تماشا کند پتانسیل زیادی دارد. چن به عنوان اولین مدیر ارشد فناوری YouTube کار می کرد و اطمینان حاصل کرد که هنگام بارگذاری و پخش ویدئوها ، کاربران با مشکلی روبرو نخواهند شد.

در جولای 2006 با کمی بیش از یک سال از گذشت عمر  یوتیوب بیش از 65000 بارگذاری جدید روزانه داشته است. به نظر نمی‌رسید که رشد عظیم و سریع آن هرگز کند شود که به طور همزمان یک موفقیت و یک معضل بود. برای تأمین تعداد روزافزون کاربران این شرکت به تجهیزات جدید و پهنای باند بهتر نیاز داشت. بعلاوه بسیاری از افراد مرتباً مطالب دارای حق چاپ را بارگذاری می کنند بنابراین با پرونده‌های حقوقی و هزاران درخواست حذف فیلم‌ها روبرو می‌شوند. تمام این هزینه‌های رو به رشد به معنای نیاز آنها به یافتن خریدار بود.

در نوامبر 2006 گوگل یوتیوب را با قیمت 1.65 میلیارد دلار خریداری کرد. چن تا سال 2009 در یوتیوب ماند و سپس در سال 2011 Google را به طور کامل ترک کرد. او اکنون یکی از سرمایه گذاران پروتکل Origin یک بستر بلاکچین و یکی از اعضای هیئت مدیره XA Network ، یک شبکه سرمایه گذاری در جنوب شرقی آسیا است.


دکتر چینگ وانگ تانگ شیمی دان (1947)
دکتر چینگ وانگ تانگ شیمی دان (1947)
دکتر چینگ وانگ تانگ  شیمی دان (1947)

فناوری صفحه نمایش OLED

اگرچه مدت هاست که از نمایشگر کریستال مایع (LCD) در تلویزیون‌ها و مانیتورهای رایانه استفاده می‌شود، اما یک فناوری نمایشگر نازک تر، سبک تر و به طور کلی برتر آن را به طور مداوم از تخت سلطنت خارج می‌کند. شیمی دان Ching Wan Tang و شیمی دان Steven Van Slyke هنگامی که دیود ساطع کننده نور آلی (OLED) را در سال 1987 اختراع کردند با هم در شرکت Eastman Kodak کار می‌کردند. این یک صفحه نمایش پر جنب و جوش تر از LCD تولید می‌کند زیرا تمام رنگ‌ها را تولید می‌کند، کنتراست و نیازی به نور پس زمینه ندارد. کمپانی‌های بزرگی مانند اپل، سامسونگ، سونی و ال جی اکنون با استفاده از این فناوری گوشی‌های هوشمند، تلویزیون‌ها، تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمند را کوچک تر، نازک تر و سبک تر می‌کنند. تقاضای جهانی برای تلفن‌های هوشمند تقاضای OLED را به دنبال دارد. پیش بینی می شود تا سال 2022 با 25 برابر بیشتر از دهه قبل تولید شوند.

دکتر تانگ 84 ثبت اختراع دارد و به دلیل همکاری مشترک با OLED در سال 2018 به تالار مشاهیر ملی مخترعان راه یافت از سال 2013 ، وی به عنوان استاد IAS بانک آسیای شرقی در دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ تدریس می کند.