گل های پرسپولیس - فولاد زیر سوال رفتند

علاوه بر پرسپولیسی ها که اعتقاد دارند در صحنه پنالتی، داور اشتباه کرده، فولادی ها نیز معتقدند که دو گل پرسپولیس در شرایطی به ثمر رسیده که تیم داوری مرتکب اشتباه شده اند.

به گزارش "ورزش سه"، قضاوت محمدحسین زاهدی فر در بازی تیم های پرسپولیس و فولاد مورد اعتراض تیم میزبان قرار گرفته است. پرسپولیسی ها اعتقاد دارند که اعلام خطای هند منجر به پنالتی از سوی او در برخورد توپ به محمدحسین کنعانی زادگان درست نبود و داور اشتباه کرد اما باوجود اعتراض سفت و سخت بازیکنان و کادرفنی سرخ ها، زاهدی فر روی نظرش ماند و در نهایت نیز این پنالتی تبدیل به گل شد؛ گلی که ممکن بود دو امتیاز را از پرسپولیس بگیرد.

Image for post
Image for post


نکته جالب این که زاهدی فر سال گذشته در بازی تیم های استقلال و سپاهان در نقش جهان نیز یک اشتباه این چنینی را مرتکب شده بود. جایی که ارسال روی دروازه سپاهان با برخورد توپ به دست کی‌روش استنلی همراه شد اما این داور تشخیص داد که این برخورد پنالتی نیست.
در این صحنه، بازیکنان فولاد توپ را روی دروازه ارسال کردند و محمدحسین کنعانی زادگان پیش از این که توپ به لوسیانو پریرا برسد، آن را با بدنش دفع کرد. از نظر پرسپولیسی ها توپ به کتف کنعانی خورد اما زاهدی فر و کمک هایش معتقد بودند که وی با دست توپ را لمس کرده است.

Image for post
Image for post


البته این تنها صحنه های جنجالی بازی نبود. باشگاه فولاد و طرفدارانش اعتقاد دارند که هر دو گل پرسپولیس با اشتباه داوری به ثبت رسیده است. آن ها می‌گویند در صحنه گل اول، اوت باید به سود فولاد اعلام می‌شد و در صحنه گل دوم نیز خطایی روی وحید امیری انجام نشده بود. 6 کارشناس داوری پیش از این که فولادی ها دو گل پرسپولیس را زیر سوال ببرند، درباره پنالتی نظر خود را گفتند و سپس 4 کارشناس نیز علاوه بر خطای هند کنعانی، درباره دو گل پرسپولیس نظر دادند.

صحنه گل اول پرسپولیس؛ اوت به سود فولاد؟

 • علی خسروی: در صحنه اول که پرسپولیس به گل رسید، اگر دقت کنید قبل از آن احسان پهلوان و یکی از بازیکنان پرسپولیس با دو بازیکن فولاد درگیرند، توپ وقتی به اوت می‌رود، مجدد به احسان پهلوان می‌خورد.
 • سعید مظفری زاده: صحنه سختی بود اما به نظر می‌رسد توپ با پای بازیکن مشکی (فولاد) به بیرون می‌رود.
 • یدالله جهانبازی: اوت باید به سود فولاد اعلام می‌شد.
 • خداداد افشاریان: اوت باید به سود فولاد اعلام می‌شد.
Image for post
Image for post

گل اول فولاد؛ پنالتی درست بود؟

 • حیدر سلیمانی: پنالتی درست نبود
  داور وسط و داور پشت صحنه به سهولت می‌توانستند این صحنه را ببینند. این که نتوانست تشخیص بدهد توپ به دست کنعانی زادگان نخورده، صلاحیتش را زیر سوال برد. اگر ببینید بعد از آن هر سوتی که داور می‌زد، بازیکنان اعتراض می‌کردند. اگر صحنه را ببینید یک مثلثی می‌بینید که دو داور دو ضلع آن هستند و یک ضلع دیگر آقای کنعانی زادگان؛ بنابراین هر دو مسلط بودند. به نظر من داور باید تمرکز و صبر می‌کرد و بعد تصمیم می‌گرفت. داور پشت دروازه هم شجاعت این را نداشت که نظر داور راتغییر دهد.
 • محمد فنایی: پنالتی درست نبود
  این ضربه که برخورد می‌کند، تقریبا بالای آرنج است. یک قانون جدید است که توپ اگر قسمت بالا بخورد، پنالتی نیست. من اصلا نمی‌توانم قبول کنم که این پنالتی باشد. اگر توپ یک مقدار پایین تر از کتف هم بخورد پنالتی نیست. صحنه خیلی سریع بود و داور روی تصوراتش سوت زد که به نظرم اشتباه بزرگی بود.
Image for post
Image for post

اعتراض سفت و سخت محمدحسین کنعانی زادگان به تصمیم محمدحسین زاهدی فر؛ او چند دقیقه در زمین ماند و به این اعتراض ها ادامه داد.

 • نوذر رودنیل: پنالتی درست نبود
  قانون جدید هند برخورد توپ تا بازو را مجاز دانسته و پنالتی نمی داند اما زاهدی فر در این صحنه مرتکب اشتباه تاثیرگذاری شد تا این اشتباه منجر به جنجال های بعدی و کارت های زردی شود که او به اعضای 2 تیم نشان داد و می توان گفت این اتفاق در نهایت باعث شد مدیریت بازی از دست او خارج شود. حضور کمک داور پشت دروازه برای این گونه صحنه ها است و وقتی این داوران در این صحنه ها به داور کمکی نمی کنند باید گفت حضور این نفرات پشت دروازه ها فقط هزینه هایی را برای فدراسیون و تیم ها دارد.
 • حسین عسگری: پنالتی درست نبود
  علاوه بر این تصویر دوربین از زاویه پشت کنعانی‌زادگان گرفته شده بود ولی در صحنه‌ای که ما دیدیم برخورد توپ با دست دیده نشد و فکر نمی‌کنم خطای هندی رخ داده باشد. در این صحنه کمک داور کنار دروازه به صحنه خیلی نزدیک بود و شاید او در گرفته شدن این پنالتی نقش داشت.
 • رضا سخندان: پنالتی درست نبود
  این صحنه پنالتی نبود، چرا که بر اساس قانون جدید، داوران این صحنه‌ها را نباید پنالتی بگیرند. توپی که به بالای دست خورده بود، هند نیست.
 • هادی دزفولی: پنالتی درست نبود
  من از نحوه قضاوت زاهدی‌فر در بازی پرسپولیس و فولاد راضی نیستم زیرا او یک پنالتی کاملاً اشتباه به سود فولاد اعلام کرد و بعد از پنالتی که علیه پرسپولیس گرفت سعی کرد با این تیم مهربان‌تر باشد و خطاها را به نفع پرسپولیس اعلام می‌کرد.
 • نوید مظفری: پنالتی درست نبود
  تصمیم داور مبنی بر اعلام پنالتی برای فولاد کاملا اشتباه بود و داور با این تصمیم بازی را کاملا بهم ریخت. توپ با کتف بازیکن پرسپولیس برخورد کرد و طبق آخرین قوانین داوری هم این صحنه به هیچ وجه پنالتی نیست.
 • ابراهیم میرزابیگی: پنالتی درست نبود
  توپی که به شانه آقای کنعانی زادگان برخورد کرد، اصلا هند نبود. تعجب می کنم که داور خیلی به صحنه نزدیک بود و این صحنه را هند تشخیص داد. داوران پشت دروازه هم اکثریت بدون هیچ علامتی آنجا می ایستند و هیچ دخالتی در بازی نمی کنند. کمک داور پشت دروازه به صحنه خیلی نزدیک بود و می توانست دخالت کند. بعد از این صحنه بود که همه شاهد بودند که بازی از دست داور خارج شده بود و باعث شد اخطارهای بی‌شماری بدهدو بازیکنان و کادر فنی هر دو تیم اعتراض کنند و کارت زرد بگیرند.

صحنه گل دوم پرسپولیس؛ تمارض وحید امیری؟

Image for post
Image for post
 • علی خسروی: در تصویر اول حس می‌کنیم امیری خودش را زمین زده اما در تصویر دوم، می‌بینیم که انصافا خطا بوده و بازیکن فولاد پشت پا زده و توپ به مچ پا هم خورده. ما در این صحنه تقریبا شکی نداریم.
 • سعید مظفری زاده: خطایی که در این صحنه اعلام شد، به نظرم داور اشتباه کرد و بازیکن فولاد توپ را زد و خطایی اتفاق نیفتاد. به نظر داور ثبات و تمرکز همیشگی را نداشت.
 • یدالله جهانبازی: خطا روی وحید امیری درست بود.
 • خداداد افشاریان: خطا روی وحید امیری درست بود.