علی آقا عشقِ من

علی کریمی  یکی از مشهور ترین بازیکنان فوتبال ایران و متولد 17 آبان ماه سال 1357 در کرج است. اصالت او به لاهیجان برمی گردد. علی کریمی در پست هافبک تهاجمی بازی می کرد و شماره ی پیراهن او 8 بود. بعد از بازنشستگی بازیکنی فوتبال، کریمی هم اکنون به مربیگری تیم سپیدرود مشغول است.

Image for post
Image for post

پدرش، ولی‌الله کریمی، خود در جوانی فوتبالیست بوده است. او فرزند سوم یک خانواده 7 نفره که شامل پدر و مادر، 3 برادر و 1 خواهر می باشد.

علی کریمی زمانی که فقط 21 سال سن داشت ازدواج کرد. نام همسرش سحر داوری است و آنها اکنون دارای سه فرزند هستند. هاوش و هیرسا دو پسرشان و هیما نام دختر کوچکشان هستند. همه ی نزدیکان و آشنایان او معتقدند که کریمی بسیار خونسرد است و این خصوصیت گاهی اطرافیانش را عصبانی می کند.

علی کریمی در کودکی شاد و پر جنب و جوش بوده و از همان بچگی به ورزش فوتبال علاقه داشته. همین امر او را به سمت فوتبال حرفه ای سوق داده است.

اگر چه علی کریمی تا سال سوم راهنمایی شاگرد ممتاز بوده است اما با ورود به دبیرستان افت می کند. او در نهایت به مدرک دیپلم اکتفا کرده و سعی می کند تمرکز خود را روی فوتبال حرفه ای بگذارد.

زندگی فوتبالی علی کریمی

علی کریمی فوتبال حرفه ای خود را از سن 12 سالگی با تیم نوجوانان باشگاه فوتبال نفت تهران آغاز می کند. برادر بزرگ ‌تر او  فرشید، یک سال پیش از ورود او در تیم نفت تهران توپ می زده. به این ترتیب دو برادر در دوره ای با یکدیگر هم بازی می شوند.

کریمی بعد از چند تغییر باشگاه به فتح تهران منتقل شد، جایی که ابتدا برای رده جوانان توپ می زد و در سال ۱۳۷۵ موفق شد به تیم بزرگسالان نیز راه یابد. علی کریمی مجموعاً ۲ فصل برای فتح به میدان رفت که به عنوان خدمت سربازی او حساب شد.

علی کریمی سرانجام در سال 1377 به جمع تیم پرسپولیس تهران پیوست. او به همراه پرسپولیس توانست دو سال پیاپی قهرمان لیگ آزادگان شود.

فتح جام امیر با الاهلی

علی کریمی بعد از بازی در پرسپولیس، به الاهلی امارات پیوست. این باشگاه اماراتی با حضور این قهرمان توانست برای اولین بار فاتح جام حذفی امارات یعنی جام امیر شود.

Image for post
Image for post

علی کریمی در فصل بعد به عنوان بهترین بازیکن خارجی لیگ امارات انتخاب شد. او در سال ۲۰۰۳ به عنوان بهترین بازیکن لیگ امارات برگزیده شد و در مجموع 14 گل برای این تیم اماراتی به ثمر رساند. در سال 2004 الاهلی توانست برای دومین بار در طول ۳ سال، قهرمانی جام حذفی امارات را بدست آورد و به نایب قهرمانی لیگ امارات برسد.

مدیر برنامه‌های علی کریمی در یکی از کنفرانس های خبری ماه‌های پایانی حضور او در تیم الاهلی، اعلام کرد که باشگاه‌های هرتابرلین، هامبورگ، بایرن مونیخ، یوونتوس به صورت تلفنی به کریمی پیشنهاد قرارداد داده اند. اما علی کریمی انجام هر گونه مذاکره را به پایان قرارداد خود با الاهلی، موکول کرده‌است.

علی کریمی در تیم آلمانی

با این که مجله کیکر آلمان در یک گزارش عنوان کرده بود، تیم‌های رئال مادرید، المپیک مارسی، خواهان قرارداد بستن با کریمی هستند، اما این بازیکن به عنوان سومین فوتبالیست ایرانی به بایرن مونیخ در آلمان پیوست.

اگر چه رسانه‌های آلمانی در مورد توانایی‌های علی کریمی دچار تردید شده بودند و سردبیر کیکر در مقاله اش نوشته بود که علی کریمی “برف مونیخ را نخواهد دید” اما همه چیز آن گونه که بقیه تصور می کردند پیش نرفت و کریمی به بازیکنی مطرح در فوتبال آلمان تبدیل شد.در نهایت او با زدن ۴ گل و فرستادن ۴ پاس گل به کار خود در این تیم آلمانی پایان داد.

جابه جایی های متعدد

علی کریمی سرانجام در خرداد ۱۳۸۶، پس از رد کردن تعداد زیادی از پیشنهادات تیم های اروپایی و عربی  با عقد قراردادی ۲ ساله با کمیته المپیک قطر که کمیته بازیکنان حرفه‌ای قطر است، به تیم القطر در لیگ ستارگان قطر پیوست.

کریمی با این که به شدت از وضعیت خود ناراضی بود، به باشگاه السیلیه منتقل شد چرا که هنوز 1 سال از قرارداد او با کمیته ی المپیک مانده بود. او برای این تیم دو بار به به میدان رفت و توانست 2 گل به ثمر برساند. کریمی کمی پیش از آغاز رقابت‌های لیگ قطر از السیلیه جدا شد و به پرسپولیس پیوست.

Image for post
Image for post

علی کریمی علی‌رغم پیشنهادهایی که از اسپانیا ، ژاپن و امارات داشت، با مبلغی در حدود ۳۱۰ هزار دلار ابتدا به صورت قرضی و سپس در سال ۱۳۸۷ به طور رسمی قراردادی 10 ‌ماهه را با تیم سابق خود، پرسپولیس، امضا کرد.

وی پس از پرسپولیس به استیل آذین پیوست و یک سال بعد، در سال 1389 به شالکه رفت. او در سال 1390 دوباره به پرسپولیس بازگشت و به مدت 2 سال با پیراهن این تیم بازی کرد. در سال 1392 در پی بی میلی باشگاه پرسپولیس برای تمدید قرارداد با علی کریمی او به تراکتور سازی تبریز پیوست. این بازیکن در چهار مسابقه جام حذفی برای این تیم به میدان رفت، که در بازی نیمه نهایی با فولاد خوزستان با ارسال پاس گل، پایه‌گذار تک گل پیروزی بخش تراکتورسازی بود.

کریمی در فروردین ۱۳۹۳ آخرین بازی دوران حضورش در فوتبال مقابل الاتحاد عربستان را انجام داد و در ۲۹ تیر ۱۳۹۳ از فوتبال خداحافظی کرد.

Image for post
Image for post

دوره ی مربیگری

علی کریمی یادگیری مربیگری را با دستیاری کارلوس کیروش در تیم ملی ایران آغاز کرد. اما در نهایت او پس از چند ماه استعفا داد و بیان کرد که به مربیگری علاقه ندارد. علی کریمی در سال 1396 برای مربیگری تیم سپید رود انتخاب گردید. او هم اکنون مربی همین تیم است.

لیست افتخارات علی کریمی

1. نایب قهرمانی نوجوانان تهران “نفت تهران”

2. قهرمانی امیدهای تهران با امیدهای فتح “نفت تهران”

3. قهرمانی جام آزادگان 78-1377 “پرسپولیس”

4. قهرمانی جام آزادگان 79-1378 “پرسپولیس”

5. قهرمانی جام حذفی 79-1378 “پرسپولیس”

6. نایب قهرمانی جام آزادگان 81-1379 “پرسپولیس”

7. قهرمانی جام حذفی امارات 12-2111 “الاهلی”

8. قهرمانی جام حذفی امارات 14-2113 “الاهلی”

9. نایب قهرمانی لیگ امارات 14-2113 “الاهلی”

10. قهرمانی جام حذفی آلمان 16-2115″بایرن مونیخ”

11. قهرمانی بوندسلیگا 16-2115 “بایرن مونیخ”

12.  قهرمانی بازی های آسیایی سال 1998

13.  مقام سوم جام ملت های آسیا 2114

14.  یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا 2117

15.  راهیابی و بازی در جام جهانی 2116 آلمان

16.  قهرمانی فوتبال غرب آسیا 2114

17.  قهرمانی جام بین قاره ای آسیا – اقیانوسیه با تیم ملی ایران 2113

 18. بهترین بازیکن سال 2114 آسیا

19. آقای گل مشترک جام ملت های آسیا 2114