درگذشت اسطوره فوتبال مازندران

نادر دست نشان سر مربی فعلی تیم فوتبال رایکا بابل پس از ۱۴ روز تحمل بیماری بر اثر بیماری کرونا در سن ۶۲ سالگی در گذشت.
مرحوم دست نشان سابقه مربیگری در تیم فوتبال نساجی مازندران و بسیاری از تیمهای فوتبال کشورمان را برعهده داشت.

Image for post
Image for post

دست نشان مردی از جنس طلا

نادر دست‌نشان متولد ۷آذر ۱۳۳۸ در قائم‌شهر، بازیکن سابق و مربی فوتبال کشورمان است. او فوتبال را نزد برادر بزرگتر خود رحیم دست‌نشان آغاز کرد. وی تمام دوران بازیگری خود را در تیم نساجی گذراند و زننده بیشترین گل‌های متوالی در لیگ برتر فوتبال ایران است و به عنوان سرمربی نیز موفق شد به همراه چهار تیم به لیگ برتر صعود کند و یک نائب قهرمانی جام حذفی را نیز در کارنامه دارد.

دست‌نشان در حالی که مورد نظر تیم‌های دیگری مانند پرسپولیس نیز قرار داشت، تمام دوران بازیگری خود را در تیم نساجی مازندران گذراند و توانست در ۸بازی متوالی در یک فصل ۹گل به ثمر برساند. وی سابقه دعوت به تیم ملی را نیز داشته‌است.

دست‌نشان کاپیتان تیم منتخب مازندران هم بود و در سال۱۳۶۴ بهترین نتیجه تاریخ فوتبال مازندران در لیگ برتر رقم خورد و این تیم بعد از تیم‌های تهران الف و ب، عنوان سومی جام قدس را کسب کرد. به همین مناسبت تیم منتخب مازندران به عنوان نماینده ایران به جام قائد اعظم پاکستان اعزام شد و در حالی که تیم‌های ملی چین، پاکستان و بنگلادش در مسابقات حضور داشتند به مقام قهرمانی جام قائد اعظم رسید و نادر دست‌نشان آقای گل مسابقات شد.

دست‌نشان در تیم‌های بسیاری مربی گری کرده‌است و از او به عنوان یک مربی موفق در بالا آوردن تیم‌ها به سطح نخست فوتبال ایران نام می‌برند؛ اما وی در هیچ تیمی به غیر از نساجی بیش از یک سال کار نکرده است.

او در اولین دوره حضورش در نساجی از سال ۱۳۷۵تا۱۳۸۱ سرمربی این تیم بود. آخرین تیمی که توسط این مربی به لیگ حرفه‌ای ایران صعود کرد صنعت نفت آبادان می‌باشد. نادر دست نشان در سال ۱۳۸۷ با تیم پگاه گیلان نیز نایب قهرمان جام حذفی ایران شد. دست‌نشان در سال ۱۳۸۸ دوباره مربی تیم نساجی مازندران شد که بعد از ناکامی از این تیم کناره‌گیری کرد.

نادر دست نشان بازیکن خوش فکر سال‌های دور زمین فوتبال و سرمربی کنونی تیم دسته یکی رایکا بابل، حدود دو هفته درگیر ویروس کرونا بود و در یکی از بیمارستان‌های قائم شهر بستری بود که امروز پس از یک دوره تحمل بیماری، دارفانی را وداع گفت.

برای این بازیکن و مربی موفق فوتبال مازندران و کشورمان که بارها در میادین ورزشی موجب خوشحالی علاقمندان ورزش شده بود از خداوند متعال طلب آمرزش داریم. روحش شاد.

واکنش علی کریمی و علی دایی به درگذشت نادر دست نشان

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post