تختخوابت را مرتب کن - دریاسالار ویلیام اچ مک ریون

اگر می خواهید دنیا را تغییر دهید، با تخت خواب خود شروع کنید.

Image for post
Image for post

در 17 مه 2014، دریادار ویلیام اچ. مک ریون در روز شروع به کار خود در کلاس فارغ التحصیلان دانشگاه تگزاس در آستین سخنرانی کرد. او با الهام از شعار دانشگاه، "آنچه در اینجا شروع می شود جهان را تغییر می دهد"، و ده اصلی را که در طول آموزش نیروی دریایی آموخته بود  نه تنها در آموزش و کار طولانی نیروی دریایی، بلکه در طول زندگی خود توانست بر چالش ها غلبه کند. و او توضیح داد که چگونه هرکسی می تواند از این درس‌های اساسی برای تغییر بهتر خود و جهان استفاده کند.

سخنرانی اصلی دریادار مکراون با بیش از 10 میلیون بازدید، ویروسی شد. مک ریون با تکیه بر اصول اصلی بیان شده در سخنان خود، اکنون داستانهایی از زندگی خود و افرادی که در طول خدمت سربازی خود با آنها روبرو شده اند را بازگو می‌کند که با سختی کار می کردند و با عزم، دلسوزی، عزت و شجاعت تصمیمات سخت می گرفتند. 

Image for post
Image for post

لحن این کتاب با فروتنی و خوش بینی فراوان گفته شده است و خرد ساده، توصیه های عملی و کلمات تشویقی را ارائه می‌دهد که خوانندگان را برای دستیابی به موفقیت بیشتر حتی در تاریک ترین لحظات زندگی ترغیب می کند.

در ادامه قسمت‌هایی از کتاب را خدمت دوستان بیان خواهم کرد:

1- تختخوابت را مرتب کن

گاهی اوقات چیزهای بسیار ناچیزی وجود دارند که شما می‌توانید با انجام دادنشان، ماحصل روز خود را تحت تاثیر قرار دهید. گاهی عمل بسیار ساده ای مانند مرتب کردن تختخوابتان می تواند نیروی انگیزشی لازم برای شروع بهتر روز را در شما ایجاد کند و پایان خوش و پرحاصلی برایتان فراهم نمیاد.

2- تو به تنهایی از عهده اش بر نمیای

هیچ یک از ما از لحظات دردناک زندگی در امان نیستیم. همه  ما  لازم است گروهی از افراد خوب و درست را برای رسیدن به مقصد زندگی در کنار خود داشته باشیم. شما به تنهایی از پس پارو زدن بر نمی‌آیید. تا جایی که امکان دارد دوست پیدا کنید و فراموش نکنید که موفقیت شما در گرو دیگران است.

3- زندگی عادلانه نیست به مسیرت ادامه بده

موکی مارتین یک مرد قورباغه‌ای اصیل بود. موکی در هاوایی متولد و در همان شهر بزرگ شده بود. او همان چیزی بود که من تلاش میکردم به عنوان یک افسر یگان ویژه به آن تبدیل شوم. یک سرباز با تجربه از جنگ ویتنام  و یکی از بهترین غواصان در گروه‌های دریایی بود. موکی علاوه بر ایفای نقش اپراتور برتر در یگان ویژه نیروی دریایی، یک ورزشگار فوق العاده بود. او سبک شنای زیبا و خاصی در آبهای آزاد داشت، بدن و پایین تنه اش قدرتمند بود و در مسافت‌های طولانی بدون خستگی شنا می‌کرد، ولی مهارت اصلی او در دوچرخه سواری بود.
هر روز صبح سوار دوچرخه میشد و سی مایل دوچرخه سواری میکرد. یک روز صبح که به دوچرخه سواری میرفت یا سرعت چهل کیلومتر بر ساعت با سری پایین با دوچرخه سوار دیگری تصادف سنگینی کر . تصادف باعث فلج شدن کمر به پایین موکی شد و دستهایش نیز حرکتی محدود داشتند
در مدت سی و پنج سال گذشته موکی روی ویلچر زندگی کرده است. در تمامی این سالها هرگز از او شکایتی در مورد بدشانسی و بخت بد در زندگی نشنیدم. حتی هرگز از زبانش نشنیدم که بگوید : چرا من ؟
موکی پس از این حادثه به نقاشی برجسته تبدیل شد !

کار آسانی است که سرنوشتمان را به گردن نیروهای بیرونی بیندازیم و از تلاش دست برداریم چون اعتقاد داریم سرنوشت علیه ماست
زنان و مردان بزرگ همگی با توجه به نحوه رویارویی شان با بی عدالتی زندگی تعریف می شوند، هلن کلر، نلسون ماندلا، استفن هاوکینگ، مالالا یوسف زای و ...
گاهی اوقات مهم نیست که شما چقدر سخت تلاش میکنید، چه مقدار خوب هستید. ( زندگی عادلانه نیست)شکایت نکنید، بایستید و به آینده نگاه کنید و به جلو پیش بروید !