روش استفاده از چسب بتن در صنعت ساختمان سازی

چسب بتن محصولی است که معمولا برای چسباندن قطعات بتنی استفاده می شود. اختلاط آسان این محصول با بتن به همراه امکان افزودن آن به بتن تازه باعث استفاده گسترده از این ماده شده است. این محصول به صورت مایع یا خمیر محلول در آب در بازار موجود است و مقدار و نحوه مصرف آن به عوامل مختلفی از جمله: نوع چسب، مشخصات بتن، میزان آشنایی کاربر با چسب بتن و غیره بستگی دارد.

مقدار و روش مصرف چسب بتن

مقدار چسب بتن مورد استفاده در هر پروژه و شغل متفاوت است. نوع چسب مصرفی و نوع بتن از مهم ترین عوامل در استفاده از چسب های بتن می باشد. به عنوان مثال برای چسباندن بتن خشک به بتن جدید مانند تعمیر کف بتنی به دلیل بارهای زیاد اما در کارهای تزئینی و اصلاحی مانند ترک های عمودی از چسب های با مقاومت بالا استفاده می شود. نوع و مقدار چسب استفاده شده در ساختمان متفاوت خواهد بود.
درصد استفاده از چسب بتن بر اساس سیمان تعیین می شود. بر این اساس مناسب ترین محدوده برای استفاده از چسب بتن از 4% تا 25% وزن سیمان می باشد.

پیشنهاد مقاله: کاربرد و استفاده از چسب بتن بر پایه لاتکس

پر کردن چس بتن
پر کردن چس بتن
پر کردن چس بتن

حالت فیزیکی چسب عامل موثری در میزان مصرف است، اما به دلیل محدودیت اختلاط و مشکل در ایجاد بتن یکنواخت، از نوع پودری آن به ندرت استفاده می شود. اندازه ذرات بتن و سیمان نیز رابطه مستقیمی با درصد مصرف چسب بتن دارد. به این ترتیب از دانه های ریز تری در بتن استفاده می شود که به دلیل نفوذ بهتر، میزان مصرف چسب کاهش می یابد.
اگر پروژه یا فعالیتی نیاز به قابلیت خمش و کشش بتن داشته باشد. پلان میکس حاوی مقدار زیادی چسب خواهد بود اما به طور کلی میزان چسب بتن مصرفی با آزمایش مشخص می شود. با افزودن مقادیر مختلف چسب به مخلوط بتن، مقدار بهینه آن مشخص شده و به اطلاع مشتری می رسد. بررسی موضوع و گزارش میزان فرسودگی بر عهده شرکت سازنده می باشد.

عوامل مهم مصرف چسب بتن 

تمیزی سطح مورد نظر بسیار مهم است. سطح بتن قدیمی باید از گرد و غبار و چربی پاک شود و سطحی که باید روی آن کار شود باید از آب تمیز اشباع شود. این آب اضافی باید قبل از افزودن چسب به بتن تبخیر یا حذف شود.
شرایط محیطی و دمای هوا بر گیرش بتن و سیمان تأثیر می گذارد. حال اگر چسب به بتن اضافه شود باید به حرارت دادن و سفت شدن بتن توجه بیشتری شود. در هوای گرم در آخرین لحظه چسب بتن اضافه کنید. این شرایط محیطی توسط باد تشدید می شود. مخلوط سیمان حاوی مقدار کمی چسب باید به سرعت استفاده شود. در غیر این صورت چسبندگی و کارایی ملات سیمان از بین رفته و بتن خشک می شود.

استفاده از چسب بتن در ساختمان
استفاده از چسب بتن در ساختمان
استفاده از چسب بتن در ساختمان


اگر از این چسب برای تهیه یک ماده ضد آب استفاده شود، مخلوط باید دقیقاً برنامه ریزی شود. با توجه به درصد هر ماده ای که اثر ضد آب دارد، وقتی هدف از گذاشتن آجر و سنگ است، دقت در استفاده از چسب لازم نیست. زیرا هدف فقط ایجاد چسبندگی بین آجر و ملات است. ساختار شیمیایی چسب ها بر پایه پلی وینیل استات و کوپلیمر رزین اکریلیک. همچنین از مواد برای پایداری، دوام و انعطاف پذیری استفاده می شود.
یک گروه همچنین حاوی پرکننده ها و تقویت کننده های غلظت است. با توجه به اینکه هر یک از عوامل ذکر شده به چه میزان در ترکیب چسب دخیل هستند، میزان مصرف آن نیز متفاوت خواهد بود.
در صورتی که سازه بتنی بسیار در معرض شرایط محیطی مانند یخبندان یا رطوبت و نزدیک به دریا باشد، باید از مقدار زیادی بتن استفاده شود. زیرا باعث افزایش مقاومت بتن و کاهش ترک خوردگی و نفوذپذیری می شود.

لازم به ذکر است که باید چسب بتن در مناطقی استفاده شود که از نظر جغرافیایی ( آب هوا ) مشکلی نداشته باشد چرا که بیشتر خریداران به این موضوع توجه خاصی نمیکنند.

روش مصرف چسب بتن

چسب بتن برای افزایش خاصیت چسبندگی بتن و جلوگیری از سرد شدن درزها فرموله شده است. دو روش اصلی برای استفاده از چسب بتن وجود دارد:

 

  • روش گروت: ابتدا ناحیه ای را که قرار است عمل کنید خیس کنید تا با آب تمیز اشباع شود. سپس 2 میلی متر رسوب رقیق شده را در قسمت اشباع بریزید. قبل از خشک شدن چسب، ریختن بتن را تمام کنید. برای افزایش راندمان، عدم وجود آب اضافی در یک بخش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
    برای ساخت دوغاب پلیمری به یک واحد چسب، یک واحد آب و 4 واحد سیمان نیاز است. هر 1.5 کیلوگرم چسب حدود 1 متر مربع از سطح را می پوشاند. پس از موارد ذکر شده به این نتیجه می رسیم که چسب بتن نباید به صورت ضخیم روی سطح مورد نظر زده شود. (لاتکس را با برس، غلتک یا سمپاش تهیه شده توسط سازنده بمالید. روی لاتکس اعمال شده بتن بریزید.)
استفاده از گروت
استفاده از گروت
استفاده از گروت
  • روش ملات: استفاده از روش ملات برای هر پروژه طرح اختلاط خاص خود را دارد. به عنوان مثال 1 تا 4 واحد چسب بتن و 1 تا 3 واحد آب برای ساخت چسب رقیق شده و افزودن آن به ملات تا سیالیت مطلوب مناسب است. با توجه به چسبندگی مورد نیاز پروژه و ترکیب بتن از 10 تا 40 درصد نیاز به آب در مخلوط سیمان کاهش می یابد. اگر بتن دانه های ریز زیادی دارد، استفاده از چسب بتن را بیش از حد معمول محدود کنید.
    (لاتکس را با سیمان پرتلند مطابق دستورالعمل مخلوط کنید یا سیمان پرتلند و 2 تا 3 قسمت ماسه را مخلوط کنید تا دوغاب تشکیل شود. دوغاب را روی سطح پخش کنید تا چسبناک شود. قبل از خشک شدن دوغاب از ملات یا بتن تازه استفاده کنید یا (برای بهترین نتیجه از لاتکس نوع I و II، بتن یا ملات با لاتکس مناسب (بسته به نوع سیمان باید حداقل 15 درصد لاتکس پلیمری سخت استفاده شود)
روش ملات ریزی
روش ملات ریزی
روش ملات ریزی

چند نکته مهم در چسب بتن

چسب بتن در هوا خشک می شود، بنابراین بلافاصله پس از باز شدن بسته بندی استفاده بشود تا از خواص و کیفیت آن کاسته نشود. این ماده می تواند کیفیت خود را در هوای آزاد تا 20 دقیقه حفظ کند. پس از 2-3 ساعت، این مخلوط اثر خود را از دست می دهد.
برخی از مصرف کنندگان چسب بتن ابتدا آن را با آب رقیق کرده و سپس از آن استفاده می کنند. این چسب پس از نازک شدن برای اتصال دو قطعه بتنی بسیار مناسب است. سطح قطعات مرطوب شده و با چسب نازک جسم محکمی تشکیل می شود.
میزان استفاده از چسب بتن به دانش و درک کاربر از چسب بتن بستگی دارد. یک فرد ماهر با اجرای صحیح راندمان کار را افزایش می دهد و در مصرف بتن صرفه جویی می کند. به عنوان مثال، تصور اشتباهی در مورد چسب هایی وجود دارد که بلافاصله پس از استفاده سفت می شوند و می توان از آنها در محل تعمیر استفاده کرد. در مورد دیوارهای خود چسبنده باید ظرف 24 ساعت پردازش شود.

مقدار و روش مصرف چسب بتن استاک

این چسب یک پلیمر مایع غلیظ است که فاز امولسیونی آن باعث تثبیت و اتصال ترکیبات به یکدیگر می شود. این ویژگی منجر به مصرف بهینه چسب بتن می شود. زمان اختلاط باید پس از افزودن رزین به بتن کنترل شود. پس از اختلاط، مخلوط سیمانی با ظاهری نسبتاً جامد تشکیل می شود.
به یاد داشته باشید، اگر چیزی شبیه به این دیدید، هرگز آب را به مخلوط اضافه نکنید. مخلوط سیمان چسب کارایی لازم را دارد. اگرچه ظاهر او چیز دیگری را نشان می دهد. به طور کلی نسبت استحکام به وزن چسب بسیار بالاست و این امر باید همیشه در طرح اختلاط در نظر گرفته شود. با 250 گرم چسب بتن و 1.5 کیلوگرم دوغاب بتن پلیمری می توان یک متر مربع سطح بتن را پوشاند.
ضخامت چسب رقیق شده در این روش بین 1 تا 2 میلی متر است. این مقادیر از طریق چندین آزمایش به دست آمده از برنامه به دست می آیند.

جمع بندی

به طور کلی مرور کردیم که استفاده از چسب بتن چه ویژگی دارد و چطور میتوان از چسب بتن در ساختمان یا... استفاده کرد و یکی از رعایت حفظ کیفیت چسب بتن همان شیوه های انجام کار صنعتی است که ما بطور کلی در این مقاله به آن اشاره کردیم.