در رابطه با ویزای ترکیه، بیشتر بدانید

ویزای ترکیه مجوزی برای ورود به ترکیه و اقامت در آن برای یک دوره زمانی خاص است. شما را قادر می سازد تا در چندین فعالیت شرکت کنید و بسته به نوع آن، حتی تحصیل یا کار کنید. برخی از ویزاها به شما این امکان را می دهند که حتی برای اجازه اقامت ترکیه درخواست دهید و حداقل یک سال در ترکیه بمانید.

 

چه کسانی به ویزای ترکیه نیاز دارند؟

Image for post
Image for post

لیست بلندبالایی از اتباع جهان وجود دارد که برای ورود به این کشور نیاز به ویزای ترکیه دارند. فقط اتباع کشورهایی که روابط دیپلماتیک خوبی با ترکیه دارند معاف هستند.

 

کسانی که نیاز به درخواست ویزای ترکیه دارند به دو دسته تقسیم می شوند:

خارجی هایی که می توانند برای ویزای الکترونیکی برای گردشگری یا تجارت و ویزای برچسب برای مقاصد دیگر درخواست دهند.
خارجی هایی که برای هر هدفی باید ویزای ترکیه را دریافت کنند.
علاوه بر این دسته بندی هایی نیز وجود دارد که از هر دو گروه مستثنی هستند. مقاله مفصل ما در مورد افرادی که به ویزای ترکیه نیاز دارند را با لیست کامل همه این دسته ها و معافیت ها بررسی کنید.

 

درخواست ویزای ترکیه

برای درخواست ویزا برای ورود به ترکیه، باید مراحلی را طی کنید. باید مطمئن شوید که همه آنها را به ترتیب مشخص شده به درستی تکمیل کرده اید. اگر حتی چیزی را اشتباه بگیرید، ممکن است درخواست شما رد شود، که می تواند بر هر برنامه بعدی نیز تأثیر بگذارد.

 

قبل از شروع اقدامات مشخص، ابتدا باید چند نکته را در مورد درخواست ویزای ترکیه در کشور خود بدانید. ابتدا از خود بپرسید که آیا اصلاً به ویزا نیاز دارید؟ اگر این کار را می کنید، برای اطلاعات بیشتر به خواندن این مقاله ادامه دهید.

بررسی کنید که برای چه نوع ویزای ترکیه باید درخواست دهید.
زمان مناسب برای درخواست را دریابید.
بررسی کنید که کجا باید درخواست ویزای ترکیه خود را ارسال کنید.
مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید.
درخواست را ارسال کنید
منتظر پردازش باشید
بررسی کنید که برای چه نوع ویزای ترکیه باید درخواست دهید
چند نوع ویزای ترکیه وجود دارد که می توانید برای آنها درخواست دهید. نکته اصلی که باید بدانید این است که آیا می توانید برای ویزای الکترونیکی یا برچسب ویزای درخواست دهید.


ویزای تحصیلی ترکیه در صورتی که هدف اصلی درخواست، گذراندن دوره کارآموزی، شرکت در دوره یا سایر اهداف آموزشی در ترکیه یا جمهوری ترک قبرس شمالی باشد، می توانید برای این ویزا اقدام کنید.
ویزای کار ترکیه در صورتی که هدف اصلی سفر به ترکیه اشتغال است یا به عنوان یک دانشگاه، ورزشکار، هنرمند، کارگر منطقه آزاد، روزنامه نگار به ترکیه و یا برای اهداف مونتاژ و تعمیرکار هستید، می توانید برای این ویزا اقدام کنید.
سایر ویزاها همچنین می‌توانید برای سایر ویزاهایی که تحت ویزاهای ذکر شده در بالا قرار نمی‌گیرند، مانند: کاوش‌های باستان‌شناسی، هدف اکتشاف، هدف مستند، نماینده اپراتور تور، اهداف درمان پزشکی، هدف همراهی، هدف اتحاد خانواده، ویزای باربری یا ویزای دریایی درخواست دهید.

زمان مناسب برای درخواست را دریابید
مقامات ترکیه توصیه می کنند که باید درخواست خود را برای ویزای برچسب ترکیه حداقل یک ماه قبل از سفر ارائه دهید. بنابراین، می‌توانید از ناراحتی‌هایی که ممکن است به دلیل تأخیر در پردازش درخواست ایجاد شود، جلوگیری کنید.

با این حال، اولین زمانی که می توانید درخواست بدهید، 60 روز قبل از عزیمت شما به ترکیه است.

بررسی کنید که کجا باید درخواست ویزای ترکیه خود را ارسال کنید.
شما باید پرونده درخواست خود را برای ویزای ترکیه در سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور محل اقامت خود ارسال کنید. در برخی کشورها، ممکن است مجبور شوید درخواست خود را در یک مرکز پردازش ویزای شخص ثالث، که ترکیه ارسال ویزا را به آن برون سپاری کرده است، ارسال کنید.

با این حال، سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های ترکیه تنها مقامات مسئول رسیدگی در هر کشور جهان هستند.

در ادامه، روند درخواست برای درخواست ویزای ترکیه را به وضوح توضیح دهید.

 

در روز مصاحبه باید در سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور محل اقامت خود حاضر شوید. اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک مورد نیاز را همراه خود دارید. شما در یک مصاحبه کوتاه با یک افسر کنسولی شرکت خواهید کرد که چند سوال در مورد سفر شما از شما خواهد پرسید.

 

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای ترکیه

Image for post
Image for post

برای درخواست ویزای ترکیه، باید چند مدرک مورد نیاز را در روز مصاحبه ارائه دهید. این مدارک بخش بسیار مهمی از روند درخواست هستند، بنابراین، شما باید هر یک را طبق معیارها و مشخصات تعیین شده توسط مقامات ترکیه جمع آوری کنید.

با توجه به نوع ویزای مورد نظر و گاهی اوقات ملیت شما، باید مدارک اضافی را ارائه دهید.

 

پردازش درخواست ویزای ترکیه

رسیدگی به درخواست ویزای ترکیه بستگی به کشوری دارد که از آنجا درخواست می کنید. در حالی که در برخی کشورها می توانید در عرض سه روز پاسخ دریافت کنید، در برخی دیگر میانگین ممکن است حدود 15 روز کاری باشد.

هنگام درخواست ویزای کار، رسیدگی به درخواست شما ممکن است 25 روز کاری طول بکشد.

می توانید وضعیت درخواست خود را در همان وب سایتی که درخواست خود را از آنجا شروع کرده اید پیگیری کنید.

 

درخواست ویزای الکترونیکی ترکیه

از سوی دیگر، اگر به ویزای الکترونیکی ترکیه نیاز دارید، روند درخواست بسیار کوتاه تر و آسان تر است. برای دریافت eVisa ترکیه باید مراحل زیر را انجام دهید.

به وب سایت eVisa ترکیه بروید و فرم درخواست آنلاین را تکمیل کنید.
ایمیلتان را چک کنید. در عرض چند دقیقه، باید ایمیلی دریافت کنید که از شما می‌خواهد تأیید کنید که درخواست برای eVisa را شروع کرده‌اید. اگر این ایمیل را در صندوق ورودی خود پیدا نکردید، احتمالاً آن را در پوشه اسپم خود دریافت کرده اید. روی پیوندی که دریافت کرده‌اید کلیک کنید، که شما را به وب‌سایت برنامه eVisa برمی‌گرداند.


هزینه را پرداخت کنید. سپس باید هزینه درخواست eVisa را به صورت آنلاین در وب سایت برنامه eVisa بپردازید. پس از پرداخت هزینه، وب به شما خواهد گفت که ایمیلی با eVisa دریافت خواهید کرد.


ویزا الکترونیکی خود را دانلود کنید. دوباره ایمیلی دریافت خواهید کرد. این eVisa نیست، بلکه دکمه‌ای است که شما را دوباره به همان وب‌سایت می‌برد، جایی که باید eVisa خود را دانلود کنید.
ویزای الکترونیکی خود را چاپ کنید مقامات ترکیه از شما می خواهند که ویزای الکترونیکی خود را به صورت چاپی ارائه دهید. نشان دادن نسخه ای از ویزای الکترونیکی خود در تلفن یا سایر ابزارها به مقامات مرزی قابل قبول نیست. ویزای الکترونیکی باید پرینت شود.

 

هزینه درخواست ویزای ترکیه چقدر است؟

هنگام ارائه درخواست خود باید هزینه خاصی برای ویزای ترکیه بپردازید. هزینه ویزای استیکر ترکیه و ویزای الکترونیکی متفاوت است.

بسته به ملیت شما، هزینه ویزای الکترونیکی ترکیه از 14 تا 71 یورو متغیر است.

از سوی دیگر، هزینه ویزای ترکیه برای ویزای برچسب از 117 یورو کمترین، تا 180 یورو بالاترین، برای اکثر ملیت ها شروع می شود. با این حال، شهروندان برخی از کشورهای دیگر، زیرا امارات متحده عربی ممکن است مجبور به پرداخت ویزای بالاتر، تا سقف 465 یورو باشند.

برای لیست کامل هزینه های مهاجرت به ترکیه، می توانید اینجا را مشاهده نمایید.

 

اعتبار ویزای ترکیه

با ویزای ترکیه می توانید در مدت شش ماه تا 90 روز در ترکیه بمانید. توجه داشته باشید که بسته به ملیت خود اجازه خواهید داشت در ترکیه برای موارد زیر بمانید:

تا 30 روز در عرض شش ماه
تا 60 روز در عرض شش ماه
تا 90 روز در عرض شش ماه
حداکثر 60 روز در هر بازدید، 90 روز در مدت شش ماه
حداکثر 30 روز در هر بازدید، 90 روز در مدت شش ماه
توجه داشته باشید که اعتبار ویزا برای دارندگان ویزای الکترونیکی و دارندگان ویزای برچسب یکسان است.

 

بعد از ورود به ترکیه

اگر به قصد کار یا تحصیل در ترکیه هستید، پس از ورود به ترکیه باید در نزدیکترین اداره پلیس محلی ثبت نام کنید.

توجه داشته باشید که اگر می خواهید بیش از 90 روز در ترکیه بمانید، باید برای مجوز اقامت از اداره مهاجرت استانی درخواست دهید. کسانی که در ترکیه اقامت توریستی یا تجاری دارند نمی توانند برای اجازه اقامت اقدام کنند.

 

چه مدارکی باید در بندر ورودی ترکیه ارائه کنم؟

هنگامی که در بندر ورودی ترکیه حضور پیدا می کنید، باید مدارکی را ارائه دهید تا واجد شرایط بودن خود را برای ورود ثابت کنید.

اگر به دلیل ملیت خود تحت رژیم ویزای ترکیه قرار دارید، باید موارد زیر را ارائه دهید:

پاسپورت معتبر شما
ویزای الکترونیکی یا ویزای برچسب شما، در صورت لزوم.
توجه داشته باشید که اتباع کشورهای زیر می توانند تنها با کارت شناسایی خود وارد ترکیه شوند:

آلمان
بلژیک
فرانسه
گرجستان
هلند
اسپانیا
سوئیس
ایتالیا
جمهوری ترک قبرس شمالی
لیختن اشتاین
لوکزامبورگ
مالت
کشور پرتغال
یونان
البته شهروندان ایرانی نیز با داشتن مدرک شناسایی و پاسپورت ایران، می تواند از 90 روز اقامت بدون ویزای خود استفاده کند.

توجه داشته باشید که اتباع آلمان، بلژیک، فرانسه، اسپانیا، سوئیس، لوکزامبورگ و پرتغال نیز می توانند با پاسپورتی که در پنج سال گذشته منقضی شده است وارد ترکیه شوند.