از چه راه هایی می تونم به ترکیه مهاجرت کنم؟

تعداد مهاجران بین المللی تعداد افرادی است که در کشوری غیر از کشوری که در آن زندگی می کنند متولد شده اند. این شامل پناهندگان نیز می شود. داده های مورد استفاده برای تخمین تعداد مهاجران بین المللی در یک زمان خاص عمدتاً از سرشماری جمعیت به دست آمده است. برآوردها از داده های جمعیت متولد شده در خارج - افرادی که در یک کشور اقامت دارند اما در کشور دیگری متولد شده اند - به دست آمده است. زمانی که داده‌های مربوط به جمعیت متولد شده در خارج از کشور در دسترس نباشد، از داده‌های مربوط به جمعیت خارجی - یعنی افرادی که شهروند کشوری غیر از کشوری که در آن ساکن هستند هستند - به عنوان تخمین استفاده می‌شود. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، افرادی که در یکی از کشورهای تازه استقلال یافته زندگی می کردند و در کشور دیگری متولد شده بودند، به عنوان مهاجران بین المللی طبقه بندی شدند.

 

 تخمین تعداد مهاجران در کشورهای تازه استقلال یافته از سال 1990 به بعد بر اساس سرشماری سال 1989 اتحاد جماهیر شوروی است. برای کشورهایی که اطلاعاتی در مورد ذخایر مهاجر بین‌المللی حداقل برای دو مقطع زمانی داشتند، از درون یابی یا برون یابی برای تخمین ذخیره بین‌المللی مهاجر در اول جولای سال‌های مرجع استفاده شد. برای کشورهایی که تنها یک مشاهده داشتند، تخمین‌ها برای سال‌های مرجع با استفاده از نرخ‌های تغییر در انبار مهاجر در سال‌های قبل یا بعد از مشاهده واحد موجود به دست آمد. مدلی برای تخمین مهاجران برای کشورهایی که داده ای نداشتند استفاده شد.


آمار مهاجرت ترکیه در سال 2015، 2,964,916.00 بوده که نسبت به سال 2010 افزایش 116.89 درصدی را نشان می دهد.
آمار مهاجرت ترکیه در سال 2010 برابر با 1,367,034.00 بوده که نسبت به سال 2005 3.62 درصد افزایش داشته است.
آمار مهاجرت ترکیه در سال 2005 برابر با 1,319,236.00 بوده که نسبت به سال 2000 2.99 درصد افزایش داشته است.
آمار مهاجرت ترکیه در سال 2000 1,280,963.00 بوده که نسبت به سال 1995 5.33 درصد افزایش داشته است.

بر اساس آخرین آمار موجود از سوی اداره کل مدیریت مهاجرت ترکیه (DGMM)، بیش از 4.6 میلیون اتباع خارجی در خاک ترکیه حضور دارند که 3.6 میلیون از آنها به دنبال حمایت بین المللی هستند. اکثر آنها سوری هستند (3591892 نفر) که به آنها وضعیت حفاظت موقت داده شده است. علاوه بر این، متقاضیان حمایت بین المللی از کشورهایی از جمله افغانستان، جمهوری اسلامی ایران و عراق نیز گروه دیگری از اتباع خارجی را تشکیل می دهند. طبق DGMM، تا پایان سال 2019، 56417 متقاضی حمایت بین المللی در ترکیه حضور داشتند. از مارس 2020 تعداد سوری های ساکن در اردوگاه ها 974 نفر کاهش یافته است.

 

علاوه بر این، 1,008,754 اتباع خارجی در ترکیه حضور دارند که دارای مجوز اقامت از جمله دارندگان اقامت بشردوستانه هستند. تعداد دقیق دارندگان اقامت بشردوستانه مشخص نیست، اما تخمین زده می‌شود که چند هزار نفر از دارندگان اقامت بشردوستانه باشند. بر اساس DGMM، 62368 مهاجر غیرقانونی از ملیت های مختلف در سه ماهه دوم در ترکیه دستگیر شدند. این رقم در دوره گزارش قبلی (سه ماهه اول) سال 2020، 46200 بود.

در ادامه شرایط و انواع روش های مهاجرت به ترکیه را به نقل از مشاورین درخت سفید (معتبر ترین مراکز ارائه دهنده خدمات اقامتی و خرید ملک در ترکیه) آورده اییم:

 

شرایط مهاجرت به ترکیه چیست؟

Image for post
Image for post

اخذ اقامت ترکیه هم مانند همه کشورهای دیگر قوانین خواص خودش را دارد. برای اخذ اقامت ترکیه ابتدا باید مشخص شود که شما می‌خواهید اقامت موقت داشته باشید یا اقامت دائم. زیرا در ترکیه دو نوع اقامت کلی وجود دارد که هر یک شرایط مهاجرتی و اقامتی خاص خود را دارند:
1. اقامت موقت ترکیه
2. اقامت دائم ترکیه
شرایط مهاجرت و زندگی در ترکیه، برای روش های مختلف اخذ ویزا و اقامت، متفاوت است. در ادامه همگام با معرفی روش های دریافت مجوز اقامت در ترکیه، شرایط هر روش را مطرح خواهیم کرد.

 

شرایط اقامت موقت در ترکیه

اقامت موقت یعنی اینکه شما می خواهید به صورت موقت و به مدت محدودی در این کشور اقامت داشته باشید؛ این نوع اقامت که اقامت توریستی ترکیه هم نامیده می شود یا برای گردش و بازدید از این کشور است، یا برای انجام کار و یا تحصیل می‌باشد. اخذ اقامت ترکیه اگر به صورت موقت باشد در برخی از موارد قابل تمدید و در برخی دیگر غیر قابل تمدید است؛ به عنوان مثال کسی که اقامت توریستی در ترکیه دارد، می‌تواند سه ماه در خاک این کشور بماند و پس از آن باید اقامت دائم دریافت کرده باشد، در غیر این صورت باید خاک ترکیه را ترک کند.

 

شرایط اقامت دائم در ترکیه

اگر کسی بخواهد به صورت دائم در ترکیه اقامت داشته باشد، باید به صورت متوالی ۸ سال را در آنجا بماند. باید توجه داشته باشید که اخذ اقامت دائم در ترکیه با تابعیت در این کشور (شهروندی) بسیار متفاوت است. 

 به این معنی است که شخص فقط اجازه زندگی دائمی در ترکیه را به عنوان یک تبعه خارجی دارد و از مزایا و حقوق کامل یک شهروند ترکیه ایی برخوردار نیستند. به عنوان مثال زمانی که برای یک مرکز به نیروی کار نیاز داشته باشد، شهروندان ترکیه از اولویت بیشتری برخودارند.

 

روش های مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت در آن جا

Image for post
Image for post

اقامت ترکیه را می توانید از طریق 10 روش دریافت نمایید. از محبوب ترین و بهترین روش اخذ مجوز اقامت در ترکیه، خرید ملک و از پر مخاطب ترین روش ها، اخذ ویزای کاری می باشد.
ادامه مطلب را مطالعه و از تمام 10 روش دریافت اقامت ترکیه آگاهی لازم را کسب کنید. قطعا به شما کمک خواهیم کرد تا بهترین روش را برای مهاجرت خود، انتخاب نمایید.

 • اخذ مجوز اقامت ترکیه با خرید ملک
 • اقامت با اجاره خانه
 • اقامت با سرمایه گذاری
 • اقامت ترکیه از طریق ازدواج
 • اقامت تحصیلی
 • ویزای توریستی
 • اقامت از طریق تولد
 • اقامت با ثبت شرکت
 • ویزای یک ساله
 • ویزای کاری
 • مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

مهاجرت به ترکیه معمولا به هدف سرمایه گذاری و کار انجام می گیرد. در نتیجه افرادی که می خواهند به ترکیه مهاجرت کنند، باید در رابطه با نحوه اخذ اقامت در آنجا اطلاعات کافی داشته باشند. درست است که مهاجرت به ترکیه امری بسیار ساده است و تنها با داشتن پاسپورت ایران و اندک پول بلیط هواپیمای استانبول، می توانید بدون ویزا به ترکیه مهاجرت کنید. اما باید دقت داشته باشید که این نوع مهاجت بدون ویزا، تنها 90 روز اعتبار قانونی دارد.

 

وکیل مهاجرت به ترکیه

به صورت خلاصه باید بگوییم که برای مهاجرت باید یک روش منطقی مهاجرتی انتخاب نمایید. چنانچه برای مشاوره با وکیل مهاجرت به ترکیه صحبت کرده باشید، احتمالا اولین پیشنهادی که به گوش شما خورده باشد، خرید ملکی به ارزش 250 هزار دلار در ترکیه بوده است، یعنی روش مهاجرت به ترکیه با خرید ملک. بله این بهترین، سریع ترین و مطمئن ترین روش اخذ اقامت ترکیه می باشد. مشاورین درخت سفید نیز می توانند شما را در انتخاب بهترین روش مهاجرتی یاری نمایند. تنها کافی است با ما تماس بگیرید.

 

بهترین روش مهاجرت به ترکیه برای شرایط خاص

گرچه بهترین روش مهاجرت به ترکیه برای هر فردی می تواند متفاوت باشد، اما اگر بخواهیم روش های مهاجرتی را اولویت بندی کنیم، این کار را به صورت زیر انجام می دهیم:

 راهنمای انتخاب بهترین روش اقامتی جهت مهاجرت به ترکیه

شرایط مختلف

بهترین روش مهاجرت به ترکیه

250 هزار دلار بودجه دارید و می خواهید همراه با خانواده یک مهاجرت مطمئن و دائمی داشته باشید.

قطعا خرید ملک

سن 16 تا 28 سال
در صورت تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی
داشتن بورسیه تحصیلی

مهاجرت تحصیلی

بودجه محدود و مهاجرت با خانواده (همسر و فرزندان زیر 18 سال)

اجاره ملک

سلیقه و تجربه کار در بخش های فنی و مهندسی 

ویزای کاری جهت مهاجرت

داشتن بودجه کافی و تجربه معامله و خرید فروش

مهاجرت برای سرمایه گذاری در ملک، زمین، خودرو، باغ های کشاورزی و ... (حداقل مبلغ 250 هزار دلار باید سرمایه گذاری شود تا کارت اقامت سرمایه گذاری به شما تعلق گیرد)

در صورتی که مجرد بوده و شخص خاصی را در ترکیه دارید به او علاقه مند هستید.

مهاجرت از طریق ازدواج
دقت داشته باشید ازدواج شما نباید صوری و صرفا جهت اخذ اقامت باشد.

در صورتی که باردار هستید و یا همسر شما باردار است.

در این صورت چنانچه می خواهید با به دنیا آوردن فرزند خود در ترکیه، اقامت کودک و خود را دریافت کنید، باید بگوییم به فکر راه مهاجرتی دیگری باشید. 
چرا که ترکیه از قانون اقامت و تابعیت بر اصل خون تبعیت می کند و نه خاک. یعنی برای تابعیت از طریق تولد، یکی از والدین باید تابعیت ترکیه داشته باشد.

افرادی که صرفا می خواهند مسافرتی به ترکیه داشته باشند، معامله ایی انجام دهند و یا از خدمات درمانی ترکیه استفاده کنند.

مهاجرت توریستی

در صورتی که پرونده های سیاسی دارید و یا از نظر قانونی توانایی دریافت پاسپورت ایران را ندارید.

مهاجرت از طریق پناهندگی

 

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

Image for post
Image for post

اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک، از بهترین، مطمئن ترین و محبوب ترین راه های سرمایه گذاری و مهاجرت به ترکیه می باشد. با خرید ملک به هر مبلغی، شما می توانید اقامت ترکیه را حداقل برای یکسال دریافت کنید. اما در صورتی که بتوانید مبلغی بالغ بر 250 هزار دلار در املاک ترکیه سرمایه گذاری کنید، می توانید علاوه بر اخذ اقامت بلند مدت، تابعیت و شهروندی ترکیه را نیز دریافت کنید.

پس از خرید ملکی با مبلغ 250 هزار دلار، به اداره ثبت زمین و املاک ترکیه (Tapu) می روید و درخواست حق شهروندی ثبت می کنید. گزارشات و درخواست شما بررسی شده و نامه تاییدیه حق شهروندی را از این مرکز دریافت می کنید.

این نامه را به اداره مهاجرت ترکیه تحویل داده و در صورت تایید اداره مهاجرت، شهروندی شما تا 1 ماه بعد آماده خواهد شد. البته جهت عدم باطل شدن آن، باید تا 3 سال از فروش ملک، خودداری نمایید.

بیشتر بخوانید:

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک + امکان اخذ شهروندی و پاسپورت

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

 و زندگی یا سرمایه گذاری در آنجا، از محبوب ترین روش های اقامتی ایرانیان در ترکیه است. با خرید ملک به راحتی می توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید. البته خرید ملک در ترکیه به این معنا نیست که شما می‌توانید با خریدن یک خانه، بلافاصله اقامت دائم دریافت کنید. اما می توانید با خرید ملکی به حداقل قیمت 250 هزار دلار، برای تابعیت و اقامت دائم درخواست خود را به اداره مهاجرت دهید. نکته اینجاست که جهت کسب اقامت دائم و تابعیت ترکیه، تا 3 سال باید مالک ملک باشید.

 

اقامت ترکیه از طریق ازدواج (با شرایط مهاجرتی 2021)

Image for post
Image for post

از سریع ترین روش اقامت در ترکیه، اقامت از طریق ازدواج است. در صورت ازدواج یک فرد خارجی با یکی از شهروندان ترکیه، امکان دریافت اقامت دائم برای فرد خارجی وجود دارد.

شرایطی که منجر به باطل شدن مجوز اقامت می شود:

1. متقاضی در مدت کمتر از 3 سال، از همسر خود جدا شود.
2. صوری بودن ازدواج، اثبات شود.
3. اثبات عدم علاقه بین زوجین و ازدواج صرفا جهت اخذ اقامت.

توجه داشته باشید؛ در صورت اثبات صوری بودن ازدواج، علاوه بر رد درخواست اقامت، ممکن است پیامد هایی مانند جریمه مالی و حتی زندان نیز داشته باشد.

 

اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل

Image for post
Image for post

امت ترکیه از طریق ویزای تحصیلی، از بهترین راه های کسب مدرک معتبر و اقامت در ترکیه است. اما ابتدا باید شرایط، مدارک، هزینه ها و نحوه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه را بدانید.

اتباع خارجی می توانند در مقاطع ابتدایی، متوسطه، دبیرستان و دانشگاه، در ترکیه تحصیل نمایند. البته جهت تحصیل در دانشگاه های این کشور، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • شرکت در آزمون YOS
 • شرکت در آزمون SAT
 • ارائه مدرک دیپلم همراه با ریز نمرات و ترجمه آنها
 • بابت بررسی مدارک، هزینه کوچکی دریافت می شود
 • ارائه نامه پذیرش پس از قبولی در هر دانشگاهی
 • ارائه رزومه
 • اجازه کار پاره وقت به مدت 20 ساعت در هفته پس از 1 سال تحصیل

 

اخذ اقامت توریستی ترکیه

Image for post
Image for post

هر ایرانی میتواند پس از دریافت پاسپورت خود در ایران، به مدت 90 روز بدون ویزا، به عنوان توریست در ترکیه اقامت داشته باشد. شرایطی که قبل از سفر به ترکیه به عنوان توریست باید بدانید، شامل موارد زیر است:

1. در طول ویزای توریستی، اجازه کار و تحصیل در ترکیه ندارید.
2. در صورتی که تمایل به تمدید اقامت 90 روزه توریستی داشته باشید، علاوه بر موافقت کنسولگری ترکیه، باید پاسپورت شما حداقل 60 روز دیگر اعتبار داشته باشد.
3. در طول اخذ ویزای توریستی حدود 2 میلیون تومان باید بابت ترجمه پاسپورت، صدور کارت اقامت، تاییده نوتر مدارک و پرداخت مالیات جهت حق خاک، پرداخت نمایید.
 

 

اقامت ترکیه از طریق تولد

Image for post
Image for post

ترکیه از سیستم تابعیت بر اصل خون تبعیت می کند. بدین معنی است که اگر یکی از والدین کودک شهروند ترکیه باشند، به کودک تازه متولد شده، تابعیت ترکیه تعلق خواهد گرفت. برخلاف نوع دیگری از تقسیم بندی های تابعیت برا اساس تولد، تابعیت خاک می باشد که بیشتر کشور های مهاجرت پذیر به آن اعتقاد دارند.

در نتیجه یکی از شرایط گرفتن اقامت ترکیه از طریق تولد، داشتن تابعیت ترکیه توسط یکی از والدین کودک می باشد.

 

اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

Image for post
Image for post

روش ها، مدارک، مراحل، مزایا و هزینه های ثبت شرکت در ترکیه. اگر به دنبال سرمایه گزاری مطمئن در ترکیه هستید؛ راه اندازی و ثبت شرکت از بهترین مشاغل ترکیه است.

چهار مزیت اصلی اقامت با ثبت شرکت:

1. دریافت مجوز و کارت اقامت ترکیه برای مدیرعامل و خانواده او
2. امکان اخذ شهروندی یا تابعیت ترکیه پس از 5 سال فعالیت
3. امکان افتتاح حساب بانکی در ترکیه
4. امکان اخذ کارت بازرگانی در برخی فعالیت های تجاری

 

اخذ اقامت یکساله ترکیه

Image for post
Image for post

چنانچه دنبال راهی برای دریافت اقامت یکساله در ترکیه، جهت انجام امور خاصی هستید؛ ما 4 روش بسیار ساده برای اخذ اقامت یک ساله به شما معرفی میکنیم.

به چند روش زیر می توانید اقامت یک ساله ترکیه دریافت کنید:

 • اخذ اقامت یک ساله از طریق اجاره ملک در ترکیه
 • اخذ اقامت یک ساله از طریق سرمایه گذاری و تجارت
 • اخذ اقامت یک ساله از طریق استخدامی
 • اخذ ویزای توریستی یک ساله

البته بهترین روش اخذ اقامت یکساله، اجاره ملک می باشد.

 

اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

Image for post
Image for post

اقامت ترکیه با اجاره خانه از کم هزینه ترین و ساده ترین روش های اخذ اقامت ترکیه می باشد. در اینجا شرایط، مدارک و هزیه های اقامت از طریق خرید ملک را مشاهده نمایید.مزایای اقامت با اجاره خانه

 • بهره مندی از حقوق شهروندی ترکیه
 • ​اخذ وقت و ویزای کشورهایی مانند آلمان، اسلواکی و ...
 • هزینه کم و ساده ترین روش اخذ اقامت ترکیه
 • امکان درخواست اخذ اقامت کاری پس از گذشت حداقل 6 ماه بعد از اقامت (البته در صورتی که از طرف کارفرمای ترک، دعوتنامه کاری دریافت کرده باشید)
 • امکان درخواست اقامت تحصیلی ترکیه

 

مهاجرت به ترکیه از طریق کار و اشتغال

Image for post
Image for post

ساده ترین راه اخذ اقامت ترکیه، اخذ ویزای کاری است. واحد پول ترکیه لیر بوده و تقریبا سه برابر پول ایران ارزش دارد. در نتیجه کار در این کشور، مقرون به صرفه است. کشور ترکیه به صورت میانگین نرخ بیکاری 13% را در طول سال 2018 تا 2021 داشته است. این عدد برای افراد متقاضی کار در این کشور، می تواند خبر خوبی باشد.

 

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

Image for post
Image for post

اگر منابع مالی کافی دارید و در فکر یک سرمایه گذاری مطلوب و همچنین سفر و اقامت ترکیه نیز هستید، چه بهتر که همه این ها را در قالب اخذ اقامت در ترکیه با سرمایه گذاری، ترکیب کنید.

معمولا شهروندان ایرانی از راه های زیر در ترکیه سرمایه گذاری می کنند:

1. سرمایه گذاری با خرید سهام
2. سرمایه گذاری با ثبت شرکت
3. سرمایه گذاری در خرید ملک
4. سرمایه گذاری با خرید اوراق قرضه
5. سرمایه گذاری با سپرده بانکی

 

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی و گرفتن اقامت

Image for post
Image for post

شرایط عمومی مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی در قانون حمایت بین الملل، اتباع خارجی و کنوانسیون ژنو به طور کامل توصیح داده شده است.

بر اساس ماده 61 قانون حمایت بین المللی به فردی که به دلایل مختلف همچون نژاد، دین، ملیت، پایبندی به عقیده یا گروه اجتماعی خاص زندگی در خارج از کشور را ترجیح دهد و به دلیل ترس از محاکمه قادر به بازگشت به کشور خود نباشد پناهنده گفته می شود.

ایرانیان به دلایل مختلف به مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی می اندیشند که از این بین می توان به دلایل زیر اشاره کرد. به دلیل ترس از محاکمه در ایران امکان بازگشت برای شخص به ایران وجود نداشته باشد، به صورت موقت در ترکیه ساکن خواهد شد تا پس از آن بتواند به کشور سوم انتقال یابد.

 

قوانین و شرایط جدید اقامت ترکیه 2021

Image for post
Image for post

با توجه به افزایش تقاضا برای اخذ اقامت ترکیه در سال های اخیر، این کشور قوانین جدیدی برای دریافت اقامت ترکیه در سال 2021 وضع کرده است. لازم است افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت دائم این کشور را دارند، با این قوانین آشنا باشند و با در نظر گرفتن قوانین جدید وضع شده، نسبت به دریافت اقامت اقدام کنند.

 آخرین تغییرات وضع شده توسط اداره‌ی مهاجرت ترکیه در پانزدهم ژانویه‌ی سال 2021، مربوط به محدودیت اقامت و سرمایه گذاری در املاک دو منطقه مهم استانبول می باشد، فاتیح و اسنیورت.

منطقه فاتیح: خرید ملک در این منطقه، نمی تواند به شما کارت اقامت بدهد! حتی منوعیت اجاره خانه اتباع خارجی در این منطقه نیز تصویب شده است. این محدودیت تنها برای اتباع خارجی دانشجو صدق نمی کند.

منطقه اسنیورت: برای اخذ اقامت ترکیه از طریق این منطقه، تنها با خرید ملک به هدف خود می رسید، نه اجاره خانه.