مراحل پس از عصب کشی

مراحل پس از عصب کشی

 بعد از گذشت مدتی اثر دارو های بی حسی از بین میرود و شما ممکن است دچار درد در ناحیه دندان و لثه شوید. حتی ممکن است لثه های شما متورم شود. در اکثر موارد دندان پزشک برای حل این مشکل دارو های بدون نسخه همچون استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (Advil) را تجویز میکند اما اگر شدت درد شما آن قدر زیاد بود که با این دارو ها درمان نشد حتما موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید و با او تماس بگیرید.

عصب کشی دندان در رشت  هیچ محدودیتی برای شما ایجاد نمیکند و شما میتوانید روز بعد از عصب کشی به کار ها و فعالیت های روزمره خود بپردازید. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که بهتر است در این مدت از خوردن غذاهای سفت با آن دندانی که تازه عصب کشی شده بپرهیزید تا ترمیم دائم دندان انجام شود.

بعد از گذشت چند روز به پزشک خود مراجعه کنید تا دندان شما را به صورت دائمی پر کند.

 

درد عصب کشی دندان

 • عصب کشی دندان یا روت کانال از نظر احتمال ناراحتی که ممکن است ایجاد کند، تفاوتی با درمان های ترمیمی ندارد ولی متأسفانه شهرت بدی پیدا کرده است.
 • با انجام بی حسی لازم و کافی با تکنیک مناسب، حین عصب کشی دندان هیچ دردی تجربه نخواهید کرد.
 • در اصل خود بیماری که منجر به التهاب و عفونت دندان می شود، بیشتر دردناک است.
 • پوسیدگی دندان باعث درگیر شدن بافت‌هایی می شود که به مقدار زیادی پایانه های عصبی دارد و عصب کشی دندان در اصل باعث از بین رفتن این بافت های ملتهب و درد دندان می شود.
 • علاوه بر اینکه کاربرد درست تکنیک های بی حسی تجربه درد حین کار دندانپزشکی یک استثنا است.

درمان عصب کشی در چند جلسه انجام می‌شود؟

درمان عصب کشی بسته به تعداد کانال های دندان، نوع درمان (درمان اولیه یا درمان مجدد) و پیچیدگی درمان بین نیم تا یک ساعت و نیم طول می کشد.

در صورت نبودن عفونت یا پیچیدگی خاص، درمان به صورت یک جلسه ای انجام می شود.

در بعضی موارد که دندان دچار عفونت حاد شده باشد:

نیاز به قرار دادن مواد دارویی داخل دندان هست که ضدعفونی از داخل ریشه دندان صورت گیرد، در این حالت پر کردن ریشه دندان (اتمام RCT) در جلسه دوم صورت می گیرد.

پانسمان دندان عصب کشی

در جلسه اول که درمان ریشه برای دندان انجام می شود بعد از پایان کار، دندان پانسمان می شود.

در نتیجه نیاز به هماهنگی برای وقت جلسه دوم برای پر کردن تاج دندان وجود دارد.

 • پانسمان دندان معمولاً بعد از ۲ – ۱ روز کمی شسته می‌شود.
 • در نتیجه طبیعی است که احساس کنید درون دندان کمی گود شده است.
 • این گود شدگی با ترمیم قطعی دندان در جلسه کاری بعد از عصب کشی برطرف مى شود.

توصیه‌های بعد از عصب کشی

 • بعد از عصب کشی (درمان ریشه)، دندان برای چند روز حساس می باشد.
 • ولی این ناراحتی به راحتی با استفاده از مسکن ها یا ضدالتهاب ها قابل کنترل است. (مثل ایبوبروفن)
 • بعد از سفت شدن پانسمان که معمولا 2 – 1 ساعت طول می کشد، امکان مسواک زدن دندان و غذا جویدن با آن دندان وجود دارد.
 • ولی توصیه می شود تا زمان قرار دادن ترمیم دایم غذای سفت با آن دندان جویده نشود.
 • بهتر است یک هفته تا 10 روز بعد از عصب کشی (RCT) دندان پر شود.

مصرف آنتی بیوتیک بعد از عصب کشی

برعکس تصور بیماران تجویز آنتى بیوتیک بعد از درمان روت کانال یک استثنا است تا یک قانون.

نهایت تلاش دندانپزشک این است که ناراحتى بیمار بعد از عصب کشی دندان را که به صورت درد عصب کشی دندان می‌باشد را با تجویز مسکن تسکین دهد.

حتى در بیمارى هایى مثل سرماخوردگى یا آنفولانزا هم هدف این است که سیستم ایمنى بدن بیمار در مقابل بیمارى مقابله کند و تا حد امکان آنتى بیوتیک مصرف نشود.

آنتی بیوتیک

مصرف آنتی بیوتیک به دلیل عفونت های کوچک و ساده دندانی، به هیچ وجه توصیه نمی شود. آنتی بیوتیک کل بدن شما را تحت تاثیر قرار میدهد. به این صورت زمانى که مشکل جدى براى بیمار پیش آمد امکان کنترل آن با آنتى بیوتیک هاى grade پایین تر وجود دارد.

ولى اگر براى یک درمان ساده مثل درمان ریشه (عصب کشى) براى بیمار آنتى بیوتیک تجویز شود در هنگام مواجهه با عفونت هاى جدى آنتى بیوتیک هاى اولیه پاسخگو نخواهند بود و دوز بالاتر و آنتى بوتیک هاى قوى تر احتیاج است. به همین ترتیب در بیماران دهان و دندان نیز تا حد ممکن و تا دقیقه ۹۰، پزشک از تجویز آنتی بیوتیک اجتناب می‌کند. پزشک به بیمار هشدار می دهد که بعد از پایان درمان، احتمال درد عصب کشی دندان وجود دارد و باید با مسکن ها برطرف شود. نه با آنتی بیوتیک ها.

آیا درد دندان بلافاصله بعد از عصب کشی از بین می‌رود؟

بعد از انجام عصب کشی درد دندان به مقدار بسیار زیادی کاهش می یابد.

درد بعد از عصب کشی دندان کاملاً نرمال است چون عصب کشی یا درمان ریشه یک درمان ماژور به حساب می آید و التهاب پیش آمده بعد از کار میتواند باعث درد و ناراحتی بعد از کار شود ( خصوصا وقتی دندان قبل از کار دردناک و ملتهب یا آبسه دار بوده است). چون دندان در چندین روز اول بعد از درمان حساس است و نیاز به استفاده مسکن داشته باشد. درد عصب کشی دندان در حین جویدن نیز ممکن است تا چند هفته ای ادامه پیدا کند ولی به طور کامل به مرور زمان از بین می رود. البته امکان اینکه اصلا هیچ دردی بعد از عصب کشی دندان وجود نداشته باشد، هست. همه اینها بستگی دارد به پیچیدگی درمان و اینکه قبل از درمان دندان عفونی بوده یا نه. همچنین احتمال آبسه دندان بعد از درمان عصب کشی وجود دارد که این نیز به مقدار زیادی بستگی به شرایط دندان قبل از شروع عصب کشی دندان دارد که در این صورت با تجویز آنتی بیوتکی های مناسب، مشکل برطرف خواهد شد.

مسکن مناسب برای عصب کشی چیست؟

 • بروفن و ژلوفن نوافن، مسکن های قوی هستند که برای این کار استفاده می شود.
 • دردهای اندک معمولا با این نوع مسکن ها و حتی استامینوفن کدئین کنترل می شود.

عمر دندان بعد از عصب کشی

اگر عصب کشی یا درمان ریشه دندان به خوبی انجام شده باشد و ترمیم مناسبی هم روی تاج قرار گرفته باشد، دندان عصب کشی شده به اندازه دیگر دندان‌های طبیعی شما عمر می کند. بعد از اینکه ترمیم تاجی دندان انجام شد، شما با رعایت بهداشت مناسب که شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می باشد، می توانید دندان روت کانال شده را تا آخر عمر حفظ کنید. گاهی اوقات درد عصب کشی دندان ادامه دارد و یا ماه ها و حتی سال ها بعد ممکن است دندان دوباره دردناک شود. در این حالت نیاز به بررسی علت درد با انجام رادیوگرافی می باشد. در صورتی که علت بروز درد انجام درمانهای عصب کشی ناقص قبلی باشد، تکرار RCT و یا Retreatment و یا درمان مجدد ریشه، باعث حفظ دندان می شود.

خطرات احتمالی و عوارض عصب کشی دندان

درمان ریشه یا عصب کشی، درمانی بسیار ایمن هست و از هر درمان جایگزین دیگری مثل کشیدن دندان و جایگزینی با ایمپلنت برای مراجعه کننده راحت تر هست. معمولا فرایند روت کانال برای نجات دادن دندان شما و جلوگیری از از بین رفتن کل دندان صورت میگیرد ولی گاهی آسیب وارد شده به ساختار  دندان آن قدر زیاد است که امکان ترمیم کردن و یا روکش دندان نیست. در نتیجه دندان قابل نگه داری نیست و دندان باید کشیده شود.