مراقبت های جراحی دندان عقل نهفته

مراقبت های جراحی دندان عقل نهفته

معمولا به صورت متداول بین 5 تا 7 روز طول می کشد تا دندان جراحی شده عقل بهبود یابد.

 همیشه پس از این که به پزشک مراجعه نمودید، ایشان برای شما تمامی روند مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل را به شما میگوید. از این رو بیمار باید تمامی این موارد را در نظر گرفته و آنها را به درستی پس از جراحی انجام دهد. 

می توانید پس از جراحی دندان عقل در رشت برای کنترل خونریزی در روز اول، از یک تکه گاز تمیز و مرطوب در محل جراحی استفاده نمایید. با فشار دادن این گاز به راحتی پس از 45 دقیقه شاهد متوقف شدن خونریزی خواهید بود. 

یکی دیگر از روش هایی که می تواند منجر به انعقاد خون شود، استفاده از چای کیسه ای است. این چای ها دارای تانیک اسید هستند که به انعقاد خون کمک می کنند. از این رو پس از جراحی دندان عقل می توان از آن بجای گاز استفاده نمود تا خون ریزی را به کل کاهش و حتی قطع کند. 

در صورتی که دندان عقل شما به صورت نهفته و پنهان در زیر لثه قرار گرفته باشد، باید آن را از خط زیرین لثه بیرون آورید. به همین دلیل این جراحی دندان عقل نهفته ممکن است به بخیه نیاز داشته باشد.  اگر پزشک معالج شما از بخیه های قابل حل استفاده ننماید، باید پس از چند روز از عمل، برای کشیدن بخیه ها به پزشک خود مراجعه نمایید. 

هر گونه جراحی با خود تورم به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل ممکن است شما هم پس از جراحی دندان عقل با تورم در صورت روبرو شوید. برای از بین بردن این تورم می توانید از یک کیسه یخ استفاده کنید. این کیسه یخ را به مدت 10 دقیقه بر روی محل متورم صورت قرار دهید، پس از آن به مدت 20 دقیقه کیسه را بردارید. 

مجددا آن را به مدت 10 دقیقه بر روی محل قرار داده و 20 دقیقه بر دارید. این عمل را چندین مرتبه تکرار کنید. کافیست در طی 24 ساعت این عمل را تکرار نمایید. اگر پس از جراحی دندان عقل در محل احساس درد نمودید، می توانید مسکن هایی که توسط پزشکان تجویز شده است، استفاده نمایید. 

برای این که دندانتان را از عفونت دور کنید، بهتر است از آنتی بیوتیک های تجویز شده برای شما، در سر موقع و به صورت مرتب استفاده کنید. 

استحمام بعد از جراحی دندان عقل

استحمام بعد از جراحی دندان عقل نباید بلافاصله بعد از جراحی دندان عقل شود و میتواند باعث تشدید خونریزی و همچنین سبب ایجاد عفونت در فرد بشود.

در صورتی که بعد از جراحی عقل قصد انجام استحمام را داشتید ، بهتر است زمان دوش گرفتن خود را کاهش دهید و مدت زیاد در حمام نباشید. همچنین از گرفتن دوش با آب بسیار داغ خودداری کنید.

بهتر است از رفتن به استخر و وان تا حدود دو هفته پرهیز کنید.

بعد از جراحی دندان عقل چه بخوریم؟

بعد از انجام جراحی دندان عقل ، باید از غذاهای سفت و بسیار داغ خودداری کنید و وعده غذایی بعد از انجام جراحی عقل باید مقوی و نرم باشد. حال ما فهرستی از که از بهتر است بعد از جراحی دندان عقل بخوریم را برای شما آماده کرده ایم.

  • انواع پوره ها و غذاهای میکس شده مثل پوره سیب زمینی
  • بستنی
  • انواع سوپ ها فقط به صورت ولرم مصرف شود.
  • تخم مرغ آب پز
  • مصرف میوه های نرم

عوارض جراحی دندان عقل

عوارض جراحی دندان عقل به عواملی همچون میزان سختی دندان عقل و نهفته یا نیمه نهفته بود آن بستگی دارد. جراحی دندان عقل نیز می تواند مانند هر درمان دیگری دارای عوارض باشد که در ادامه به شایع ترین عوارض جراحی دندان عقل می پردازیم.

درد بعد از انجام جراحی دندان عقل

درد جراحی دندان عقل شما بستگی به میزان سختی درمان شما دارد و هر چه قدر دندان عقل شما نهفته تر باشد و برای دکتر کشیدن این دندان سخت تر باشد ، دارای عوارض و در بیشتری است. درد انجام جراحی عقل ممکن است بعد از 2 الی 3 ساعت بعد از انجام جراحی و از بین رفتن بی حسی آغاز شود و در بین حدود 1 الی چند روز تسکین پیدا می کند. برای مطالعه و بالا بردن آگاهی در زمینه بلیچینگ دندان در رشت کلیک کنید.

خونریزی

بعد از انجام و کشیدن دندان عقل ، شما ممکن است در ناحیه جراحی دچار خونریزی بشوید و تا وقتی که این خونریزی شدید نباشد ،  نیاز به نگرانی ندارد.

تورم یا کبودی

جراحی دندان عقل شما اگر بسیار سنگین باشد ممکن است دچار کبودی بشود.

عفونت

اگر ناحیه جراحی به درستی استریل نشود و بیمار مراقبت های لازم را برای جلوگیری از عفونت انجام ندهد ، ممکن است سبب ایجاد عفونت بشود که باید به پیش دندانپزشک خود مراجعه کنید.