مراحل عصب کشی دندان

مراحل عصب کشی دندان

خیلی از شماها حداقل یک بار عصب کشی را تجربه کرده اید. معمولا کسی که کارش به عصب کشی می رسد، قبل از آن یک دوره درد دندان را تحمل کرده است و معمولا خود مراحل عصب کشی هم ممکن است همراه با درد باشد. در نهایت بعد از عصب کشی هم ممکن است چند روزی درد داشته باشیم. همه این موارد باعث می شود که عصب کشی یاد آور درد برایمان باشد. من طی این ۱۲ سال مطب داری دریافته ام که بیماران درباره ی عصب کشی و مراحل اجرای آن ابهامات زیادی دارند.

لذا در مطب سعی می کنم در طی انجام کار، بیماران را با مسائل پیرامون آن آشنا کنم. در این مطلب هم سعی کرده ام مراحل مختلف عصب کشی را برای شما توضیح دهم.

۱- تصویر بالا دندانی را نشان می دهد که دچار پوسیدگی شده و به عصب رسیده است. ورود میکروب ها به پالپ دندان باعث ایجاد التهاب در پالپ شده و این التهاب باعث افزایش حجم پالپ می شود. با توجه به اینکه پالپ دندان در یک محفظه بسته واقع شده، باعث افزایش شدید فشار داخلی آن می شود. این افزایش فشار، منجر به فشار آمدن به پایانه های عصب دندان شده و درد دندان شروع می شود. علت افزایش درد دندان در شب این است که موقعی که دراز می کشیم، فشار داخلی پالپ دندان باز هم بیشتر می شود.

جهت عصب کشی و خدمات دندانپزشکی در رشت به این لینک مراجعه کنید.

مراحل عصب کشی دندان

در زمان های قدیم سیخ داغ شده را به محل پوسیدگی وارد می کردند و دندان درد خوب می شد. علت آن بود که با سوراخ کردن سقف پالپ و جاری شدن خون، فشار داخل پالپ کاهش پیدا کرده و درد کم می شد.

ما هم در مطب، جلسه ی اول چنین کاری می کنیم، البته مُدرن تر و استریل تر؟! ما با بی حسی و فرز و توربین دندان پزشکی پالپ را باز کرده و پانسمان می کنیم و این کار باعث خوب شدن دندان درد می شود.

مراحل عصب کشی دندان

۲- بعد از تمیز کردن و برداشتن پوسیدگی به کانال های داخل ریشه دسترسی پیدا می کنیم. این کانال ها باید از هر نوع بافت نرم و احتمالا میکروب پاکسازی شده و کانال ها فرم داده شوند. این کار به وسیله فایل ها انجام می شود. بعد از این مرحله کانال های ریشه، آماده پُر کردن می شود .

۳- کانال های ریشه با موادی به نام گوتا پرکا پُر می گردد. این مواد سازگار با نسوج انسانی است و موادی همراه دارد که باعث مشاهده ی آن توسط رادیوگرافی می شود. در ضمن توانایی شکل پذیری و فشرده شدن را دارد. تا این مرحله به دو بار رادیو گرافی نیاز است تا بتوان طول کامل ریشه دندان را اندازه گرفت و از پُر شدن کامل ریشه مطمئن شد. پُر کردن کامل دندان اهمیت به سزایی دارد و عدم مهر و موم شدم کامل ریشه، باعث شکست درمان ریشه دندان خواهد شد.

آشنایی با مراحل عصب کشی دندان

بعد از پُر کردن ریشه، معمولا دندان به دو علت پانسمان موقت می شود: اول اینکه این درمان ها وقت گیر است و معمولا بیمار خسته می شود. ثانیا این کارها احتمال درد و ناراحتی های بعد از عصب کشی را به همراه دارد. بنابراین معمولا پُر کردن کامل دندان را به جلسه ی بعد و اطمینان از قطع شدن درد احتمالی، موکول می کنیم.

۴- ترمیم تاج دندان های عصب کشی شده باید با دقت صورت بگیرد، چون هم نسج دندانی زیادی تخریب شده و هم به علت عصب کشی دندان خشک و شکننده می شود. معمولا دندان عصب کشی شده باید با پین داخل کانال همراه با یک ماده ی محکم مثل آمالگام پر شود و بعد حتما روکش گردد. هر چند روکش دندان هزینه بردار است، اما ارزش آن را دارد، زیرا از شکست احتمالی دیواره های دندان جلوگیری می کند.

بیماران متعددی را سراغ دارم که بعد از عصب کشی به آنها توصیه کردم دندان خود را روکش کنند، ولی به علت سهل انگاری، بعد از مدتی دندانشان تحت فشار، شکسته و در نهایت کشیده شده است. معمولا ضایعات نوک ریشه و آبسه ی احتمالی با یک درمان خوب ریشه بهبودی پیدا می کند.

مراحل عصب کشی دندان

بیشتر بدانید از پیشگیری از پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یک عارضه پیشرفت کننده و غیر قابل بازگشت است که در صورت عدم درمان به موقع منجر به ایجاد درد شدید و عفونت شده و در ریشه دندان گسترده می گردد. پیشگیری از جمله اقدامات بسیار مهم و حیاتی در بروز بسیاری از مشکلات و بیماری های دهان و دندان مانند پوسیدگی و احتیاج به عصب کشی پس از آن است. توصیه می شود با انجام برخی از راهکارهای ساده از بروز این مشکل و هزینه های ناشی از آن جلوگیری نمایید.

راه های پیشگیری از بروز پوسیدگی دندان

عدم استفاده از شیرینی جات بلافاصله قبل از خواب، مسواک زدن مرتب و صحیح، کاهش مصرف مشروبات الکلی و نوشیدنی های گازدار، شکلات قندی و شیرین، آدامس های قند دار جلوگیری از خشکی دهان و افزایش میزان باکتری های ایجاد کننده پوسیدگی استفاده مداوم از نخ دندان یکی از بهترین، موثرترین و مهمترین اقدامات پیشگیرانه در بروز پوکی استخوان و مشکلات ناشی از ان است. انجام صحیح این کار اهمیت فراوانی داشته و از بروز پوسیدگی های دندانی به شدت چلوگیری خواهد نمود. از جمله روش های درمانی پوسیدگی دندان می توان به فلوراید تراپی در مراحل ابتدایی پوسیدگی دندان اشاره نمود.

یکی از اقدامات بسیار مهم و قابل توجه در پیشگیری از بروز مشکلات دهان و دندان مانند پوسیدگی های دندانی مراجعه مداوم و منظم به دندانپزشک و انجام معاینات دقیق توسط دکتر و دندانپزشک است. توصیه می شود افراد مستعد ابتلا به این عارضه و دارای ریسک فاکتورهای دخیل در پوسیدگی دندانی هر شش ماه یکبار به پزشک مراجعه کرده و معاینه شوند.