انواع سیستم صوتی خودرو

همان طور که اشاره شد، مدل و شرکت تولیدی خودرو نیز می‌تواند در انتخاب بهترین سیستم صوتی برای آن موثر باشد. به عنوان مثال بر روی خودروهای ارزان‌قیمت تولید داخل عمدتا سیستم‌های صوتی Single DIN نصب می‌شود. این در حالی است که برای بیشتر خودروهای خارجی موجود در بازار ایران به خصوص خودروهای ژاپنی و کره‌ای از سیستم‌های Double DIN استفاده می‌شود و دانستن نوع سیستم صوتی قابل پشتیبانی توسط خودرو می‌تواند در خرید و کاربرد آن سودمند باشد.
ایران کارادیو
• باند خودرو:

سیستم‌های صوتی خودروها دارای انواع و اجزای مختلفی هستند. یکی از مهمترین بخش‌های سیستم صوتی خودرو و در واع مهمترین بخش در انتخاب بهترین سیستم صوتی ماشین، باند پخش صدای آن است. باندهای فابریک موجود در خودروها به صورت گرد و به اندازه‌های مختلف 10، 13 و 16 موجود هستند که باند 10 دارای کوچکترین قطر است. رانندگانی که سیستم‌های صوتی خود را به صورت پیوسته و با بهترین دستگاه‌های موجود در بازار ارتقا می‌دهند عمدتا باند گرد را با باند خربزه‌ای تعویض می‌کنند.

• ساب ووفرها:

اگرچه شنیده‌شدن صدای بلند موسیقی، به خصوص موسیقی‌های دارای ریتم تند و کوبشی توسط همسایگان و مردم خارج از خودرو اصلا خوشآیند به نظر نمی‌رسد، اما یکی از مهمترین اجزای ایجاد چنین صداهایی در سیستم صوتی خودروها ساب ووفرها (Subwoofer) هستند. این نوع باند که نسبتا به عوارض محیطی مانند گرد و خاک و حرارت حساس‌تر است می‌تواند صدای کوبشی باکیفیت‌تر و بلندتری ایجاد کنند، اگرچه که فضای بیشتری را اشغال می‌کنند و نیاز به امپلیفایر قدرتمندتری نیز دارند که آن نیز نیازمند فضایی دوچندان برای نصب و کارکرد درست است.

• امپلیفایرها (Amplifier):

با توجه به نیاز خودرو و راننده برای راه‌اندازی تعداد مشخصی باند و ساب‌ووفر، از امپلیفایرهای مونو، دوکاناله، چهارکاناله و یا شش‌کاناله استفاده می‌شود. امپلیفایرها صدایی از خود تولید نمی‌کنند و وظیفه آنها تقویت سیستم صوتی خودرو و برق‌رسانی به انواع باند و ساب‌ووفر است. طبیعی است که هر چه تعداد باند و ساب‌ووفر به کار برده گرفته شده در خودرو بیشتر باشد به امپلیفایر قدرتمندتری نیاز است تا بتوان به بهترین سیستم صوتی ماشین دست یافت.

• کامپوننت (Component):

برای افزایش کیفیت و شفافیت صدا در خودرو از بلندگویی به نام کامپوننت یا باند 16 استفاده می‌شود. نصب این بلندگو سبب می‌شود پخش صدا توسط سیستم صوتی دراای شفافیت و زیر و بمی بیشتری بوده و همچنین نیازی به فراهم‌کردن فضایی خاص در آن جهت نصبش نیست. باندهای کامپوننت را به دلیل اینکه در سایزهای مختلفی ساخته می‌شوند می‌توان در محل یاندهای فابریک انواع خودروها نصب کرد.

شرکت‌های برتر سازنده سیستم صوتی

با توجه به نیاز بازار سیستم‌های صوتی به باندها، ساب‌ووفرها و دستگاه‌های پخش صدای بزرگتر و قدرتمندتر، هرساله انواع جدیدی از تجهیزات یادشده به بازار عرضه می‌شوند تا پاسخگوی نیاز طرفداران انواع سیستم‌های صوتی خودرو بوده و به آنها جهت تهیه بهترین سیستم صوتی ماشین کمک کنند. از میان محصولات موجود در این بازار، دستگاه‌هایی توسط شرکت‌های خاص و مشهوری تولید می‌شوند که دارای طول عمر بیشتر، کیفیت بالاتر و قیمت مناسب‌تری هستند. در واقع بسیاری از شرکت‌هایی که در تولید انواع سیستم‌های صوتی خانگی و شخصی فعالیت می‌کنند اقدام به ساخت سیستم صوتی خودرو نیز نموده اند که در ادامه تعدادی از این برندها معرفی شده است.

جی بی ال (JBL)

شرکت JBL یک شرکت آمریکایی تولیدکننده انواع سیستم‌های صوتی و بلندگو است که در زمینه تولید انواع هدست، بلندگوهای قابل حمل، سیستم‌های صوتی خانگی و خودرو فعالیت می‌کند. این برند مشهور دارای ساب‌ووفرهای شناخته‌شده‌ای است که در تولید صدای بیس رسا و کوبشی از بهترین محصولات بازار هستند.

پایونیر (Pioneer)

یکی از شناخته‌شده‌ترین، پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین برندهای انواع سیستم‌های صوتی موجود در بازار، برند پایونیر است. تنوع انتخاب انواع دستگاه پخش، باند، ساب‌ووفر و سایر تجهیزات وابسته سبب شده است تا در بیشتر خودروهای دارای سیستم صوتی حرفه‌ای حداقل یکی از محصولات این برند را شاهد باشیم و در واقع پایونیر می‌تواند در انتخاب بهترین سیستم صوتی ماشین رقابت جذاب با سایر برندهای موجود در این بازار داشته باشد.

آلپاین (Alpine)

یکی دیگر از شرکت‌های آمریکایی تولیدکننده انواع سیستم‌های صوتی، شرکت Alpine است که در واقع به کیفیت بالای قطعات تولیدی و شبیه‌سازی حالت واقعی رانندگی در هنگام طراحی محصولات مرتبط با سیستم صوتی معروف است. همچنین دوام محصولات آلپاین بسیار بالا بوده و رقابت جذابی را در پشتیبانی از سیستم صوتی انواع خودروهای تولیدی کمپانی‌های مشهور دنیا با سایر برندهای فعال در این بازار دارد.

به طور کلی، تهیه بهترین سیستم صوتی ماشین می‌تواند چالش‌برانگیز و بسیار مهم بوده و کیفیت، کارکرد و قیمت انواع دستگاه‌ها و تجهیزات جانبی تهیه‌شده برای آن، عواملی تعیین‌کننده در انتخاب بهترین مدل آن هستند. با شناخت مناسب و کافی از بهترین شرکت‌های تولیدی انواع ضبط، باند، ساب‌ووفر، امپلیفایر و ... می‌توان برای خریداری بهترین سیستم صوتی خودرو اقدام کرده و با قیمتی مناسب دستگاهی با کیفیت صدا و طول عمر بالا تهیه و نصب کرد.