سمپاشی ساس

ساس، حشره‌ای کوچک و بدون بال است که فقط از خون موجودات خونگرم تغذیه می‌کند. انسان، یکی از بهترین میزبان‌ها برای دو گونه‌ی اصلی ساس است.

دو نوع از انواع ساس، از خون انسان تغذیه می‌کنند، ساس گرمسیری (Cimex hemipterus) و ساس معمولی یا ساس تختخواب (Cimex lectularius). این نوع از ساس ها حتی در مقبره‌ی مصریان باستان که قدمت آنها به ۳۵۰۰ سال پیش بازمی‌گردد نیز پیدا شده‌اند.

بیش از میلیون‌ها سال است که ساس ها به‌عنوان انگل لانه‌ی پرندگان شناخته می‌شوند و در لانه‌ی پرنده‌ها و محل زندگی خفاش‌ها زندگی می‌کنند. بعضی از انواع ساس، یاد گرفته‌اند که خود را با محیط زندگی بشر وفق دهند.

ساس های تازه متولدشده که با نام شفیره (نیمف) شناخته می‌شوند، بسیار کوچک ولی قابل‌مشاهده‌اند و تقریبا به‌اندازه‌ی دانه‌ی خشخاش هستند. ساس های بالغ در حدود ۶ میلی‌متر طول دارند و شکل بدن‌شان درصورتی که درحال غذا خوردن نباشند، بیضی و تخت است. بعد از غذا خوردن، اندازه‌ی آنها دو برابر می‌شود. نیمف‌ها، تخم ساس و حشره‌های بالغ، با چشم‌ غیرمسلح به‌وضوح قابل دیدن هستند.

در زبان انگلیسی، این حشرات «bedbug» یا همان حشره‌ی تختخواب نام‌ گرفته‌اند، چرا که تختخواب انسان‌ها بهترین مکان برای زندگی این موجودات است. مبل‌های راحتی، تشک تخت، لباس و سایر وسایل نرم و پارچه‌ای می‌توانند محیط مناسبی برای زندگی این حشرات باشند. این حشرات همچنین تاریکی را ترجیح می‌دهند. ممکن است که ساس ها در تمام انواع خانه‌ها، کشتی‌های کروز، سنگرها، سربازخانه‌ها و… پیدا شوند و مشکلات فراوانی را برای ساکنان این اماکن ایجاد کنند.

وقتی از نزدیک به این حشرات نگاه کنید، متوجه می‌شوید که رنگ آنها از سفید و روشن تا قهوه‌ای تیره و نارنجی تیره متغیر است. بعد از غذا خوردن، ممکن است که قطره‌ای سیاه یا قرمز در داخل بدن آنها به چشم بخورد. این حشرات معمولا در درز و شکاف‌ها و مکان‌های تاریک پناه می‌گیرند.

سمپاشی ساس در تهران

حقایقی درمورد ساس

  • ساس ها حشراتی کوچک و بدون بال هستند که از خون موجودات خونگرم تغذیه می‌کنند.
  • بیشتر ساس ها هنگامی از خون میزبانان خود تغذیه می‌کنند که آنها در خواب باشند.
  • ساعت اوج فعالیت ساس ها برای غذا خوردن بین نیمه‌شب تا ۵ صبح است.
  • جای نیش ساس ممکن است سریعا ظاهر شود یا ممکن است که بروز آن تا ۱۴ روز طول بکشد.
  • ساس ها باید به‌طور مرتب تغذیه شوند تا بتوانند تولید مثل کنند، تخم بگذارند و زنده بمانند.