ساختار آموزشی پزشکی ترکیه 2022

ساختار آموزشی پزشکی ترکیه 2022

عموم دانشگاه‌های ترکیه، دانشجویان را در رشته پزشکی بدون آزمون ورودی پذیرش می‌کنند. از این رو شما می‌توانید به راحتی این بخش را پشت سر بگذارید. مدت زمان تحصیل پزشکی عمومی در دانشگاه‌های ترکیه، 6 سال می‌باشد. البته دوره‌های تخصص پزشکی هم در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شوند، که دارای شرایط ویژه‌ای هستند. تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان‌های ترکی استانبولی و انگلیسی امکان‌پذیر است. برخی از دانشگاه‌های ترکیه نیاز به ارائه آزمون تافل یا آیلتس ندارند؛ اما برخی دیگر، نیاز به این آزمون و سایر آزمون‌های قبولی برای ورود خواهند داشت.

ساختار آموزشی کشور ترکیه برای رشته پزشکی، در هر سال تحصیلی خاص و متفاوت می‌باشد. در سال‌های اول و دوم تحصیل همانند سایر کشورها، آموزش‌ها بر مبنای علوم پایه می‌باشند. از سال سوم، شما می‌توانید به صورت تئوری و عملی با بیماری‌ها آشنا شوید. سال‌های چهارم و پنجم تحصیل شما تشکیل شده از بخش کارآموزی‌های بالینی است. آخرین سال تحصیل پزشکی شما، به عنوان یک پزشک آینده‌دار در بیمارستان دانشگاه سپری می‌شود. شما وظایف یک پزشک منظم را بر عهده می‌گیرید. این مرحله مقدماتی آموزش دستیار پزشکی در ترکیه است. در این مرحله دانشجویان حقوق محدودی هم دریافت می‌کنند. در صورتی که قصد مهاجرت به ترکیه و تحصیل پزشکی در این کشور را دارید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.


شرایط ورود به دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

برای این که بتوانید در دانشگاه‌های ترکیه مشغول به تحصیل پزشکی شوید، باید شرایط خاصی را دارا باشید. برای تحصیل پزشکی در ترکیه، باید دیپلم دبیرستان خود را در دست داشته باشید. بسته به سوابق تحصیلی شما(نوع دیپلم دبیرستان)، شرایط مختلفی وجود دارد. علاوه بر دیپلم دبیرستان، شما باید نمرات خوبی در زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات اخذ کرده باشید. انگیزه‌نامه و پاسپورت معتبر نیز، از سایر شرایط ورود به دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل پزشکی محسوب می‌شوند. سعی کنید انگیزه‌نامه خود را با دقت هر چه تمام بنویسید، زیرا تاثیر به سزایی در روند قبولی شما در دانشگاه مورد نظر خواهد داشت.

موسسه مشاوران برتر مطمئن همراه شما

شرط معدل و شرایط سنی

برای تحصیل پزشکی در ترکیه، شرط معدل و شرایط سنی اهمیت دارد. همچنین، معدل نیز در اخذ پذیرش دانشجویان اهمیت زیادی دارد. معمولا برای معدل‌های بالای ۱۸، شرایط تحصیل بهتری در دسترس خواهد بود. در عین حال، نکته مهم این است که دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان، شرط سنی به خصوصی را در نظر نگرفته‌اند. البته برای قبولی در آزمون SAT فردی که سن کم‌تری دارد، شانس بیشتری خواهد داشت.

تحصیل بدون کنکور پزشکی

تحصیل پزشکی در ترکیه، بدون کنکور و آزمون ورودی نیز امکان‌پذیر است. البته این روند نیاز به شرایط خاصی دارد. برای تحصیل بدون کنکور در دانشگاه‌های پزشکی ترکیه، دانشجویان باید معدل دیپلم بین ۱۸ تا ۲۰ داشته باشند. علاوه بر آن، لازم است تا نمره آیلتس یا تافل بالایی را ارائه دهند.