دلایل کشیدن دندان

اگر دندانی آسیب دیده یا پوسیده و غیر قابل درمان باشد، شما ممکن است نیاز به کشیدن دندان خود داشته باشید. اگر دندانتان شکسته یا پوسیده شده باشد، دندانپزشک شما قادر به اصلاح آن با پر کردن یا روکش خواهد بود. اما اگر قابل درمان نباشد، دندانپزشکتان ممکن است خارج کردن دندان را به عنوان بهترین گزینه پیشنهاد دهد. دندانپزشکان گزینه‌های درمانی ممکن را با شما مطرح خواهند کرد. اگر تصمیم به کشیدن دندان خود گرفته‌اید، دندانپزشک شما معمولا آن را در طول جراحی دندانپزشکی‌ خارج می‌کند. اما گاهی اوقات جراح دهان و دندان این روش را در بیمارستان انجام می‌دهد. معمولا می‌توانید در همان روز انجام فرآیند به خانه بازگردید.

اگر یک یا چند دندان برای کشیدن دارید، دندانپزشک گزینه‌های درمانی را در طول یک وقت مشاوره ارائه خواهد داد. کشیدن دندان تنها زمانی توصیه می‌شود که خارج کردن آن سلامت دندان‌های دیگر و ساختارهای دهانتان را حفظ کند. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر شمس در ابتدا شرایط دندانتان را ارزیابی و بهترین روش مناسب برای شما را توصیه می‌کنند. یک دندانپزشک ماهر با استفاده مناسب از بی‌حسی‌ها معمولا درد و سایر عوارض روش‌ها را به حداقل می‌رساند.برای دریافت رزرو نوبت کشیدن دندان در رشت کلیک کنید.

دلایل کشیدن دندان

بیماران مشکلات زیر معمولا نیاز به کشیدن دندان به عنوان بخشی از درمان خود دارند:

پوسیدگی دندان یا عفونت جدی

هنگامی که دندانی به طور گسترده‌ای پوسیده است که حفظ دندان از طریق پر کردن، عصب کشی یا سایر روش‌های ترمیمی غیرممکن باشد، کشیدن دندان برای جلوگیری از انتشار آسیب به دندان‌های سالم شما ضروری است.

آسیب یا جراحت دندان

زمانی که دندانی در اثر آسیب به صورت و یا تصادفات دیگر بیش از حد شکسته شود، گاهی اوقات خارج کردن آن تنها راه حل است.

شلوغی دندان‌ها

اگر دندان‌ها نامرتب و شلوغ باشند، یا اگر یک یا چند دندان اضافی در دهان‌ رشد کرده است، حذف یک دندان ممکن است لازم باشد تا دندان‌های دیگر فضای کافی برای قرارگیری در جهت طبیعی را داشته باشند.

بیماری‌های پریودنتال (بیماری لثه)

بیماری لثه می‌تواند بافت و استخوان زیر لثه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و باعث لقی دندان‌ها در موارد شدید شود. اگر دندان‌ها در محل خود خیلی سست شده باشند، دندان کشیدن ممکن است تنها گزینه مناسب درمانی باشد.

دندان پوسیده و سایر عوارض

اگر دندان‌های شیری کودکی در زمان مناسب نیفتد، ممکن است برای ایجاد فضای لازم برای رشد دندان‌های دائمی کشیدن دندان‌های شیری لازم باشد. تا از کشیدن دندان دائمی کودکان در آینده جلوگیری شود.

آمادگی

دندانپزشک‌ به شما توضیح خواهد داد که چگونه باید برای انجام روش آماده شوید. او درباره سابقه دندانپزشکی و پزشکی‌تان سوال خواهد کرد. لازم است هر گونه بیماری، آلرژی یا جراحی اخیر، و همچنین هر نوع دارویی که مصرف می‌کنید، با دندانپزشک مطرح شود.

برای کشیدن دندان (یا دندان‌های) خود توسط دندانپزشک، معمولا به یک بی‌حسی موضعی نیاز دارید. این کار درد ناشی از لثه‌ها را کاملا متوقف می‌کند، هرچند همچنان فشاری را احساس خواهید کرد. شما در طول فرایند هوشیار هستید، بنابراین از آنچه اتفاق می‌افتد آگاهی خواهید داشت. اگر برای دندان‌ کشیدن دچار اضطراب شده‌اید، می‌توان به شما آرام‌بخشی نیز داده شود. این امر اضطراب را تسکین می‌دهد، موجب خواب آلودگی می‌شود و در طول فرآیند شما را آرام خواهد کرد.

پزشک با شما در مورد هر آنچه قبل، در طول و پس از درمان اتفاق می‌افتد، از جمله هر گونه دردی که ممکن است رخ دهد، صحبت خواهد کرد. اگر در مورد هر چیزی مطمئن نیستید، تردیدی برای سوال کردن نداشته باشید. مهم این است که به طور کامل از فرآیند کار مطلع باشید، تا با احساس راحتی برای این روند رضایت دهید. از شما خواسته می‌شود با امضای یک فرم رضایت نامه این کار را انجام دهید.

روش‌های مختلف کشیدن دندان

کشیدن دندان

هنگامی که دندانپزشک‌ تزریق بی‌حسی موضعی را انجام داد، چندین دقیقه برای اثربخشی تزریق منتظر می‌ماند. سپس از شما چند سوال خواهد کرد تا از تاثیر بی‌حسی مطمئن شود. ریشه‌های دندان شما در یک سوکت (سوراخ) در لثه‌تان قرار گرفته است. دندانپزشک شما محل قرارگیری دندان‌تان را باز می‌کند و دندان شما را به آرامی به طرفین حرکت می‌دهد تا به اندازه برای بیرون دندان کشیدن، شل شود.

شما اندکی فشار در دهان‌ احساس خواهید کرد، اما دندانپزشک به شما کمک خواهد کرد تا از هر دردی که ممکن است احساس کنید، راحت شوید. اگر احساس درد داشتید، بلافاصله به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

کشیدن با جراحی

کشیدن به روش جراحی یک روش پیچیده‌تر است و زمانی رخ می‌دهد که دندان هنوز از خط لثه بیرون نیامده است یا هنوز به طور کامل رشد نکرده است. هنگامی که جراحی دندان مورد نیاز است، جراح دهان و دندان برش کوچکی در لثه برای دسترسی به دندان آسیب دیده ایجاد می‌کند. از این جا به بعد، روش مشابه کشیدن دندان به صورت ساده است. جراح دهان و دندان ممکن است در صورت لزوم محل برش را بخیه بزند.

پس از کشیدن دندان، از شما خواسته می‌شود که یک تکه گاز را به مدت 20 تا 30 دقیقه با دندان خود محکم نگه دارید. این فشار باعث تشکیل لخته خون در محل خارج کردن دندان می‌شود که بخش مهمی از روند بهبودی می‌باشد. مراقب باشید که لخته برداشته نشود.

لیزر

کشیدن دندان اغلب سبب آسیب به بافت‌های اطراف می‌شود چرا که دندان برای خارج کردن در ابتدا لق می‌شود. لیزر دندانپزشکی می‌تواند درمان را ملایم‌تر و دقیق‌تر نماید، اگرچه برای همه موارد کشیدن دندان، مانند حذف دندان عقل مناسب نیست. دندانپزشک می‌تواند از لیزر برای جدا کردن رشته‌های اتصال دهنده دندان به استخوان و راحت درآوردن آن استفاده کند. لیزر باعث خونریزی بسیار کمتری نسبت به درمان با اسکالپل یا سایر ابزارهای فلزی می‌شود که می تواند طول مدت بهبودی را چند روز کاهش دهد.

پس از درمان

چند دقیقه بعد از فرآیند لثه شما ممکن است خونریزی کند. دندانپزشک‌تان به شما یک قطعه پد نرم برای گاز زدن و توقف خونریزی خواهد داد. هنگامی که خونریزی متوقف می‌شود، قادر به بازگشت به خانه خواهید بود.

قبل از رفتن به خانه، دندانپزشک یا جراح‌تان به شما در مورد مراقبت از دندان‌ها و لثه‌ ها توصیه می‌کند. همچنین ممکن است مسکن و دهانشویه ضد باکتری تجویز کند. برخی از آنتی بیوتیک‌ها نیز برای کاهش احتمال ابتلا به عفونت پیشنهاد خواهد شد. پس از کشیدن دندان، معمولا به مراجعات بعدی نیاز ندارید. اما اگر تحت فرآیند پیچیده‌ای قرار گرفته‌اید، ممکن است به شما یک تاریخ مراجعه بعدی داده شود. در طول این وقت ملاقات، دندانپزشک یا جراح‌تان روند بهبودی مناسب شما را بررسی خواهد کرد.

عوارض

عوارض زمانی رخ می‌دهد که مشکلاتی در طی یا پس از یک روند اتفاق بیفتد. گاهی اوقات دندان‌های دیگر ممکن است هنگام کشیدن دندان آسیب ببیند و یا روند کشیدن دندان ممکن است پرشدگی یا روکش را از بین ببرد. اگر دندان‌های کناری دارای پر شدگی یا روکش بزرگی باشند، این اتفاق خواهد افتاد.

در اطراف جایی که دندان‌ کشیده شده است، دندان‌های دیگر ممکن است حساس شوند. این مسئله می‌تواند تا چند هفته طول بکشد. اگر احساس سوزش می‌کنید یا تورم یا درد رو به افزایش دارید، احتمال عفونت وجود دارد. با دندانپزشک خود تماس حاصل نمایید، زیرا ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.