تنوع دروس در برنامه ریزی کنکور برای افراد شاغل

تنوع دروس در برنامه ریزی کنکور برای افراد شاغل و متاهل

بسیاری از افراد شاغل و متاهل تصور میکنند که باید در یک روز تنها یک یا دو درس خاص را مطالعه کنند. مثلا در روز یکشنبه فقط باید زیست مطالعه کنند و در روز دوشنبه فقط باید شیمی را بخوانند.

به این روش مطالعه، بقچه ای درس خواندن می گوییم که روشی به شدت غلط هستش. شما وقتی از یک میزان ساعتی، بیشتر مطالعه میکنید، کیفیت مطالعه شما یواش یواش افت پیدا میکند و خسته میشوید.

کار درست این است که در طی یک روز درس های مختلفی را مطالعه کنید تا این تنوع مطالعه دروس از خستگی و افت کیفیت مطالعه شما جلو گیری کند.

بنابراین ما باید یک استاندارد برای تنوع دروس در برنامه مطالعاتی خود داشته باشیم. پیشنهاد ما این است که در هر روز شما دو درس عمومی و سه درس تخصصی را در برنامه خود قرار دهید.

استاندارد ساعت مطالعه دروس

اما شاید این سوال پیش بیاید که برای هر وعده مطالعاتی چند ساعت باید وقت در نظر بگیریم؟

برای درس های عمومی 1 الی 1/5 ساعت و برای درس های اختصاصی 1/5 الی 2 ساعت زمان مناسبی می باشد. زیرا کمتر یا بیشتر از این مقدار باعث میشود که مطالعه شما کیفیت لازم را نداشته باشد.

چند تا تست بزنم؟

یک سوالی که خیلی از افراد شاغل و متاهل در روند برنامه ریزی کنکور با آن مواجه میشوند این است که: برای اینکه در کنکور رتبه خوبی کسب کنیم روزانه چند تا تست باید بزنیم؟

تعداد تستی که قرار است در طی یک روز بزنید اصلا مهم نیست. هیچ وقت در برنامه ریزی تان تعداد تست مشخص نکنید. اولا شما در رابطه با سطح سختی و آسانی مبحثی که قرار است مطالعه کنید اطلاعی ندارید.

بنابراین نمیتوانید تعداد تست دقیقی مشخص کنید. فرض کنید برای یک مبحثی که سخت است شما مشخص میکنید که باید 100 تا تست بزنید.

اما وقتی به مرحله تست زدن میرسید متوجه میشوید که این مبحث دشوار است و شما باید زمان زیادی برای هر تست بگذارید. اما به دلیل اینکه مشخص کرده اید که باید 100 تا تست بزنید مجبور میشوید خیلی سریع و بدون بررسی دقیق تست ها از روی آنها عبور کنید.

اتفاقی که میوفتد این است که شما هیچ کدام از آن تست ها را به خوبی یاد نمیگیرید. بنابراین به جای اینکه تمرکزتان بر روی این موضوع باشد که چند تا تست بزنید، تلاش خود را بر این موضوع بگذارید که قرار است چند تا تست را یاد بگیرید.

ممکن است شما در یک ساعت تست زدن، تنها بتوانید 10 تا تست حل کنید. هیچ ایرادی ندارد، وقتی 10 تست از شما 60 دقیقه زمان گرفته است یعنی هر کدام از آن تست ها، نکاتی داشته اند که شما نمیدانستید و آنها شما را درگیر کرده اند و این یعنی یادگیری که هدف اصلی ما از تست زدن است.

و نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که شما قرار نیست در یک وعده مطالعاتی به همه ی تست های یک مبحث پاسخ دهید.

شما در طی سال تحصیلی چندین بار مباحث را مرور میکنید. ممکن است در مطالعه بار اول تنها 20 تست را بررسی کنید. ایرادی ندارد در وعده های مطالعاتی بعدی به سراغ سایر تست ها هم میروید.

بهترین دانشگاه ویژه شاغلین کدام است؟