8 روش تضمینی برای تقویت مهارت اسپیکینگ زبان انگلیسی

Image for post
Image for post

وقتی از زبان‌آموزان می‌پرسید که اهدافشان از یادگیری زبان انگلیسی چیست، تقریباً همه می‌گویند «می‌خوام انگلیسی حرف زدن رو یاد بگیرم». وقتی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید، متوجه خواهید شد که با انواع آدم‌هایی که انگلیسی را به زبان مادی صحبت می‌کنند باید معاشرت کنید مثلا معلم شما، خدمتکارهای رستوران، رانندگان تاکسی و یا صاحبخانه خود، بنابراین بسیار مهم است که در گفتگو با آنها احساس راحتی کنید. درست مانند تقویت مهارت رایتینگ، لیسنینگ یا هر مهارت دیگری، تکنیک‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای تقویت مهارت اسپیکینگ خود به روشی هدفمند از آنها استفاده کنید. در اینجا هشت مورد مهم و کاربردی را برای شما آورده‌ایم:

 

1. صحبت کنید، صحبت کنید، صحبت کنید!

بیایید از همین ابتدا قدم درست را برداریم و بگوییم که قرص جادویی برای روان صحبت کردن وجود ندارد. این خیلی آسان خواهد بود، درست است؟ اساساً بهترین راه برای بهتر صحبت کردن این است که صحبت کنید! باید به خودتان متعهد شوید که اغلب و با افراد مختلف تا حد امکان تمرین کنید. آیا در حال حاضر در خارج از کشور زندگی می‌کنید و یا اخیرا به کشور دیگری مهاجرت کرده‌اید؟ پس شما این فرصت را دارید ت با از هزاران افراد بومی که در ارتباط با آنها هستید استفاده کنید، مانند دوستان، خانواده‌های آنها، همکاران، همکلاسی‌ها، کارمندان کافی شاپ‌ها، سوپرمارکت‌ها، اداره پست و سایر مکان‌هایی که بازدید می‌کنید. اگر در کشور خود در حال یادگیری هستید، زمان تمرین خود را با ملاقات با همکلاسی‌های خود پس از تایم کلاس، پیدا کردن یک شریک یادگیری زبان یا پیوستن به یک کامیونیتی آنلاین از زبان آموزان افزایش دهید.

 

2. به گفتگوهای خود بازخورد دهید.

پس از پایان مکالمه، زمانی را به فیدبک دادن یا بازخورد دادن به خود اختصاص دهید. از خودتان بپرسید که مکالمه و گفتگویتان چطور گذشت؟ فکر می‌کنی چقدر فهمیدی؟ چقدر با آن موضوع احساس راحتی کردی؟ آیا با کلمات ناشناخته‌ای برخورد کردید؟ صرفاً فکر کردن در مورد آن به این شکل، اعتماد به نفس شما را برای دفعه بعد که صحبت می‌کنید افزایش دهد. (و به ضعف‌های شما اجازه می‌دهد تا روی آنها کار کنید، برای مثال واژگانی که متوجه نشدید).

 

3. گوش کنید و بخوانید.

برای صحبت کردن به کلمات نیاز دارید، درست است؟ یکی از روش های یادگیری لغات انگلیسی شرکت در کلاس است. زمان کلاس برای یادگیری واژگان عالی است، اما راه‌های دیگری وجود دارد که می‌توانید زمان خود را افزایش دهید: تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی، رادیو و پادکست. کتاب‌ها، مجلات و وبلاگ‌ها را بخوانید. هنگام گوش دادن و خواندن، عبارات جدید و جالب، اصطلاحات عامیانه و مترادف‌ها را بیابید، این مطالب جدید را یادداشت کنید و هر چیزی را که با آن آشنا نیستید جستجو کنید. همه اینها فرصت بیشتری را برای شما فراهم می‌کند تا برای تمرین دفعه بعد آماده شوید.

 

4. برگه های تقلب را آماده کنید!

بخشی از احساس عصبی بودنی که هنگام صحبت کردن به شما دست می‌دهد بخاطر ندانستن چیزی است که باید بگویید. برای برطرف کردن این مشکل، یک برگه تقلب تهیه کنید. آیا می‌خواهید به دکتر بروید؟ قبل از قرار ملاقات، واژگان مربوط به وضعیت خود و برخی از عبارات رایجی را که احتمالاً به آنها نیاز خواهید داشت، تحقیق کنید. قبل از رفتن به پرداخت صورت حساب، غذا خوردن در رستوران، مصاحبه شغلی، شکایت کردن یا هر موقعیت دیگری که ممکن است شما را مضطرب کند از این تکنیک استفاده کنید.

 

Image for post
Image for post

5. گوشی تلفن را بردارید

بیشتر افراد مکالمات تلفنی را چالش برانگیز می‌دانند. چرا؟ زیرا در تلفن، ما نمی‌توانیم زبان بدن طرف مقابل را ببینیم یا حرکت دهان او را تماشا کنیم، که هر دو ابزاری هستند که واقعا به برقراری ارتباط کمک می‌کنند. برای احساس اعتماد به نفس بیشتر در تلفن، با مکالمات تلفنی کوتاه با دوستان خود شروع کنید مثلا از معرفی خود به زبان انگلیسی شروع کنید– سپس به سراغ تماس‌های چالش برانگیزتر مانند قرار ملاقات یا پرس و جو بروید. (این مورد یک زمان عالی برای استفاده از نکته 4 و تهیه لیستی از سوالات و واژگان مفید برای کمک به شما در طول تماس است!)

 

6. صدای خود را ضبط کنید.

ما این موضوع را به خوبی می‌دانیم که اکثر مردم از شنیدن صدای ضبط شده خود متنفرند - اما در واقع این یک راه بسیار سودمند برای تقویت مهارت اسپیکینگ است! شنیدن صدای ضبط شده خود به شما چیزهایی را نشان می‌دهد که ممکن است متوجه نشوید (شاید تمایل دارید وقتی عصبی هستید سریع صحبت کنید، "s" های خود را قورت دهید یا زمزمه کنید). از سوی دیگر، ممکن است از شنیدن این که صحبت کردن شما بسیار بهتر از چیزی است که فکر می‌کردید، شگفت زده شوید! برای دریافت امتیاز، صدای ضبط شده خود را نزد معلم خود یا یکی از دوستان بومی خود ببرید و از آنها بخواهید که به شما بازخورد بدهند.

 

7. به جای کلمات تکی، عبارات را یاد بگیرید.

نکته دیگر برای افزایش تسلط شما این است که با استفاده از عبارات مختلف یا کالوکیشن‌ها به جای کلمات تکی صحبت کنید. (شما احتمالاً همیشه این کار را به زبان مادری خود انجام می‌دهید.) به جای اینکه به طور خودکار بپرسید «Hello, how are you today?»، آن را با انتخاب عبارات دیگری مانند «What’s up, man?» مخلوط کنید. "Hey dude!" یا "How ya going, mate?" (هرچند مراقب باشید: برخی از عبارات بسیار غیر رسمی خواهند بود و برای برخی موقعیت‌ها ایده آل نیستند!)

 

8. تفریح کنید

بیایید این را قبول کنیم که وقتی در حال تفریح هستید، یادگیری چیزهای جدید بسیار آسان‌تر است. با صحبت کردن با خود در هنگام تنهایی، خواندن همراه با آهنگ‌های معروف به زبان انگلیسی، انجام حرکات چرخشی زبان یا انجام یک دقیقه «سخنرانی بداهه» در مورد موضوعاتی که به‌طور تصادفی انتخاب شده‌اند، خوش‌گذرانی را به تمرین تقویت اسپیکینگ خود تزریق کنید. مانند مارها، قهوه، هند یا موضوعاتی مانند «اگر من بر جهان حکومت می‌کردم، فلانکار را می‌کردم»، «سه واقعیت شگفت‌انگیز درباره من»، یا «کدام اول شد، مرغ یا تخم‌مرغ؟». این روش یک تمرین سرگرم‌کننده و عالی برای بهبود وضعیت اسپیکینگتان می‌باشد.

 

اما در نهایت، با وجود اشاره به تمام راه هایی که برای تقویت مهارت اسپیکینگ گفته شد، استمرار و داشتن نظم در تمرین‌ها مهم‌ترین فاکتور برای رشد این مهارت است.