گچبری نور مخفی سقف

گچبری نور مخفی سقف، شاخه ای از نورپردازی و یا به نوعی روشی اجرایی در نورپردازی است که در ان منشا نور و یا لامپ، دیده نمیشود اما بازتاب نور ان برروی سطح (دیوار و یا سقف) مشاهده می گردد. عموما اجرای نور مخفی را به کمک انواع لامپ های شلنگی و ریسه های ال ای دی (LED) و یا اس ام دی (SMD) انجام میدهند.

موارد استفاده نور مخفی عموما در داخل سقف های کاذب، گچبری های داخل سقف و دیوار، کناف و سازه های سقفی و دیواری ساختمانی است. همچنین از کاربرد های دیگر نور مخفی، اجرای سازه های دکوراتیو و ویترینی است.

ریسه ال ای دی در واقع نام بازاری و مرسوم شده این محصول است. این محصول ویزگی هایی دارد که از مهمترین آنها می توانیم به شفافیت نور آنها و تنوع رنگ های آنها اشاره کنیم. همچنین ریسه های ال ای دی که در اجرای نور مخفی مورد استفاده قرار میگیرند، مصرف انرزی بسیار پایینی دارند. ضد اب هستند و در متراز تا ۱۰۰ متر نیز به فروش می رسند.

نکته: این ریسه ها را در ابعاد متری باید مورد استفاده قرار داد، به همین منظور اگر حدود ۴٫۵ متر ریسه ال ای دی نیاز دارید، باید ۵ متر ان را خریداری کنید و و الباقی ان را با چسب برق بپوشانید.

کاربرد های ریسه های ال ای دی:

  • پذیرایی: از ریسه های ال ای دی یا اس ام دی که تراکم نوری پایین تر و اتفقا قیمت مقرون به صرفه تری هم دارند به خوبی می توان در سالن پذیرایی استفاده کرد. همچنین اگر از دستگاه تنظیم شدت نور در این ریسه ها استفاده کنیم، میتوان از نوع تراکم بالای ان نیز استفاده کرد تا در جشن ها و میهمانی های شما نیز بسیار جذاب جلوه کند.
  • آشپزخانه: یکی از کاربردهای جذاب ریسه های ال ای دی که در نورپردازی مخفی مورد استفاده قرار میگیرد در نور پردازی مخفی اشپزخانه است. این رشته های نورانی در صورتی که به خوبی نصب شوند و بدون دید باشند، جلوه بی نظیری در سطح سقف و یا دیوارهای اشپزخانه می توانند ایجاد کنند از طرقی استفاده از این لامپ ها در زیر کابینت ها نمای ویژه ای به آشپزخانه شما می دهد.

حدود قیمت این ریسه ال ای دی در بازار، حدود متری ۶ هزار تومان است. البته بسته به نوع متریال و میزان کیفیت انها می تواند کمتر و یا بیشتر آن را یافت.

انواع دیگر متریال های موجود در طراحی نور مخفی نیز عبارت ان از:

ریسه اس ام دی (SMD)

این نوع ریسه های نوری را میتوان در ابعاد مختلف برش زد و مورد استفاده قرار داد. البته هر ۳ لامپ اس ام دی ان به یکدیگر متصل اند و بنا براین اگر قصد تکه تکه کردن آنرا دارید در کوچک ترین قسمت، باید هر ۳ تا ۳ تا آن را جدا سازی کنید.

اجرای نور پردازی نور مخفی با کمک این نوع ریسه ها به خوبی انجام میشود. چرا که ریسه های اس ام دی، قابلیت انعطاف بالایی دارند و قدرت مانور بالایی در اجرای نور پردازی مخفی در سقف و گوشه ها می دهد.

توان مصرفی این ریسه ها ۱۴ وات است و با قیمت کمتر از ۷ هزار تومان به ازای هر متر آن به فروش می رسد.

نور مخفی در ساختمان چطور اجرا می شود؟ آیا نیاز به تخریب دارد؟

عموم روش های نورپردازی در سقف نیاز به اجرایی سازه ای به صورت تاقچه در سطح سقف و یا در اطراف ان دارد. اما اینکار با کمک اجرای سقف کاذب در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون نیاز به تخریب، قابل انجام است.