گچبری سقف

هنر بریدن، کاویدن و کندن روی گچ به گچ بری ساختمان معروف است. ویژگی اصلی گچ برای دکوراسیون شکل پذیری، رنگ پذیری و قدرت چسبندگی آن است. انواع گچ بری را می توان در نقاط مختلف فضای داخلی ساختمان به کار گرفت مانند گچ بری دور لوستر گچ بری نور مخفی سقف کاذب، گچ بری ستون ها، گچ بری نماهای رومی، گچ بری اپن و… .

ایجاد نقوش ضعیف و طرح های هنری کنده کاری ساده روی گچ و گچ بری نقش برجسته، خانه را از فضای تکراری و کسل کننده به فضایی با نشاط و صمیمی تبدیل می کند.

انواع گچ بری ساختمان و گچبری سقف

انواع گچ بری و گچ کاری در دوران مختلف تاریخی رایج شده که برجسته ترین آنها عبارت اند از:

  • نقش برجسته با گچ
  • گچبری زبره
  • گچ بری برهشته
  • کلوخی یا لکه ای
  • مشبک
  • لایه ای
  • گچبری پته
  • کشته بری
  • تخمه بری
  • شیر و شکری

ابزار اولیه گچ بری ساختمان چیست؟

برای ایجاد یک گچ بری زیبا نیازمند به ابزار گران قیمت و پیچیده ای نیست بلکه گران ترین ابزار دست های هنرمند یک گچ کار است و فکری خلاق که با آن بتوان زیباترین طرح را ایجاد کرد اما از ضروری ترین ابزار یک گچ کار می توان به ماله اشاره کرد که برای پوشاندن دیوار  و سقف سفیدکاری و هر نوع گچ بری نیاز به آن دارد.

ماله بهترین وسیله برای پخش کردن، صاف کردن و پرداخت گچ می باشد.

بومخوار یکی دیگر از ابزارهای ضروری برای ایجاد گچ بری است که به منظور تمیز کردن بوم و زمینه کار به کار گرفته می شود.

دمبر ابزار چاقو مانند است که در نوک آن تیزی و برندگی وجود دارد و می توان با استفاده از آن گچ را از هرجا به هر میزانی برید. زیبایی نهایی طرح گچ بری ارتباط به نحوه استفاده از دمبر دارد.

وردنگی نوعی قلم گچ بری است که برای انداختن خط روی گچ استفاده می شود که پس از انداختن خط می توان عمل برش را به سادگی انجام داد.

قلم بومگرد که یک نوع وسیله طراحی روی گچ است که به وسیله آن لبه های گرد و قاشقی روی سقف یا دیوار ایجاد می کند که این لبه های گرد برای طراحی برگ ها و اشکال کاربرد فراوان دارد.

 

گچبری ساده و شیک برای سقف پذیرایی

جدیدترین نوع گچبری سقف پذیرایی همراه با نورپردازی انجام میشود که این امر موجب می شود زیبایی شکیلی به منزل شما بدهد. آنچه بایستی درباره‌ی گچبری ها بدانید این است که بعضی از گچبری ها می توانند به صورت ثابت باشند یا اینکه از قبل آماده شده باشند و به آسانی در زیر سقف نصب شود. یکی از از مهمترین مواردی که قابل توجه می باشد این است که اندازه و طرح های گچبری در مدل های متنوعی تولید شوند.

نکته بسیار مهم برای گچبری سقف پذیرایی و آشپزخانه

چنانچه قصد دارید که جدیدترین مدل های گچبری های سقف های پذیرایی و آشپزخانه را برای منزل خود پیاده کنید به شما توصیه می کنم حتماً از نورپردازی برای زیباتر شدن سقف پذیرایی و آشپزخانه استفاده کنید. چون که نور در گچبری بسیار حائز اهمیت است.

زیرسازی کاسه های سقفی گچکاری

 

یکی از مهمترین مواردی که باید به آن اهمیت دهید زیرسازی کاسه های  گچبری سقفی می باشد. به وسیله روش های گوناگون میتوان کاسه های سقفی را به بهترین شکل انجام داد.

 

نکات بسیار مهم برای طراحی در زمان اجرای گچبری

 

به منظور اینکه بتوانید گچبری بهتر و زیباتری را برای خانه خود داشته باشید بایستی نکاتی را در نظر داشته باشید. این نکات عبارتند از:

 

نکات بسیار مهم برای طراحی در زمان اجرای گچبری

روش های اجرای گچبری برای سقف پذیرایی

ارتفاع سقف منزل در به وجود آوردن گچبری

 

بایستی حتماً قبل از گچبری ارتفاع سقف را در نظر بگیرید. اگر سقف شما دارای ارتفاع استاندارد یا کوتاه تر می باشد به شما توصیه می‌کنیم که از طرح های بسیار شلوغ و حجیم به هیچ عنوان استفاده نکنید.

 

دکوراسیون کلی پذیرایی و اتاق های خواب

 

طراحی گچبری سقف  باید به گونه ای انتخاب شود که با وسایل داخل خانه هماهنگی های لازم را داشته باشد به گونه‌ای که محیط خانه را بسیار زیبا تر جلوه دهد.