کیک گرده کرده

شاید ترکیب های گوناگونی, با مواد و درصد های مختلف, برای تهیه کیک گرده جهت تغذیه زنبورعسل در کتب و حتی سایت ما دیده باشید. در طول زمان و با تحقیقات گوناگونی که روی نتایج این ترکیب ها انجام شده, ما به مشکلات ایجاد شده توسط هر یک از این ترکیبات پی برده ایم.

 

بسیاری از دوستان زنبوردار اسرار بر مصرف موادی غیر از ترکیب زیر در داخل کیک می نمایند که باید به این عزیزان تذکر داده شود که نتایج آزمایشات گروه های مختلف تحقیقاتی نشان دهنده ضررهای موادی مثل سویا, شیرخشک, تخم مرغ, مخمر و… در طول زمان برای زنبورعسل می باشد.

همچنین گروهی با بیان اینکه این ترکیبات گران قیمت بوده و نتیجه ای در بر ندارد, از استفاده آن غافل هستند که بدون شک با یک سال آزمودن آن, از طرفداران آن خواهند بود.

امروز قصد داریم برای شما یک فرمول علمی و بدون نقص بیان کنیم که نتایج مفید و موثر آن اثبات شده است و هرگونه تغییر در مقدار و نوع ترکیبات آن, باعث کاهش کیفیت این کیک خواهد شد. البته فرمول های سری هم وجود دارد که می توانید در اینجا یک نمونه را مشاهده فرمایید.

 

کیک گرده در سال, دو بار ( در نیمه شمالی کشور ) مورد استفاده قرار می گیرد:

  1. حدود نیمه بهمن ماه و با شروع تخمریزی ملکه, حداقل ۱ کیلوگرم کیک گرده برای هر کلنی.
  2. حدود نیمه مرداد ماه و با پایان برداشت عسل, حداقل ۱ کیلوگرم کیک گرده برای هر کلنی.

 

در بهمن ماه و برای آغاز تخمریزی, ترکیب زیر توصیه می شود:

  1. آب ولرم, ۷ لیتر
  2. عسل طبیعی و فاقد عوامل بیماری زا, ۳ کیلوگرم
  3. آنتی بیوتیک, ۱۰ گرم
  4. مولتی ویتامین, ۱۰۰ گرم
  5. سرکه سیب طبیعی, ۱ لیتر
  6. آبلیموی طبیعی, ۱ لیتر
  7. گرده گل خشک شده و فاقد عوامل بیماری زا, ۱۰ کیلوگرم
  8. پودر شکر, ۸۰ کیلوگرم

 

در مرداد ماه و بعد از پایان برداشت, ترکیب زیر توصیه می شود:

برای مرداد ماه نیز همان فرمول بالا صدق می کند, اما برای دستیابی به نتیجه بهتر می توان مقدار گرده گل را دو برابر یعنی ۲۰ کیلوگرم داخل ۱۰۰ گیلوگرم کیک گرده در نظر گرفت.

 

روش تهیه کیک گرده:

ابتدا آب را داخل ظرف پلاستیکی ریخته, عسل, آنتی بیوتیک و مولتی ویتامین را داخل آن کاملا حل می کنیم. سپس سرکه و آبلیمو را به آن اضافه کرده و بعد از هم زدن کامل, گرده گل را نیز اضافه کرده و خوب به هم می زنیم. این ترکیب تا ۲۴ ساعت به همین حالت خواهد ماند. البته بهتر است در طول این ۲۴ ساعت, حداقل ۳ بار کاملا به هم زده شود تا یکدست شود.

بعد از ۲۴ ساعت, آن را داخل دستگاه خمیرزن یا ظرف پلاستیکی بزرگ ریخته و با اضافه کردن پودر شکر, اقدام به هم زدن کیک می نماییم. این مخلوط باید آنقدر به هم زده شود تا یکدست شود.

توجه نمایید که کیک زمانی آماده می شود که اگر مقداری از آن برداشته و داخل دست چند بار فشار دهیم, به هیچ وجه به دست نمی چسبد. در صورد چسبناک بودن باید مقدار بیشتری پودر شکر به آن اضافه نماییم. در این حالت به دلیل ریزش نکردن کیک از روی قاب ها, دیگر نیازی به کاغذ یا ظرف برای گذاشتن کیک در کندو نخواهد شد. همچنین به دلیل باقی نماندن رطوبت داخل کیک, دیگر شاهد فساد آن نخواهیم بود.