در مانیتور  srgb

sRGB مخفف Standard Red Green Blue است و یک فضای رنگی یا مجموعه ای از رنگهای خاص است که توسط HP و Microsoft در سال 1996 با هدف استاندارد سازی رنگهای که توسط تجهیزات الکترونیکی   دیده می شود ایجاد شده است. در مانیتورsrgb  چیست را از ما بخواهید. 

sRGB محبوب ترین فضای رنگی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد و فضایی است که برای ویندوز، بیشتر مرورگرهای وب و بازی های کنسول و رایانه استفاده می شود، مگر اینکه HDR باشند.

وقتی به دنبال بهترین مانیتور بازی، تلویزیون یا سایر وسایل الکترونیکی هستید، ممکن است محصولی را مشاهده کنید که ادعا می کند درصد مشخصی از فضای رنگی sRGB را پوشش می دهد.

این به شما می گوید که قرار است مانیتور چه مقدار از فضای رنگی sRGB را قادر به تولید مجدد آن باشد (اینکه چقدر دقیق این کار را می کند داستان دیگری است که فقط از طریق آزمایش قابل تأیید است).

علاوه بر sRGB، سایر فضاهای رنگی رایج شامل Adobe RGB و DCI P3 است که هر دو بزرگتر هستند یا رنگ های بیشتری از sRGB را در بر می گیرند.

استاندارد sRGB

کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک sRGB (IEC) The International Electrotechnical را در سال 1999 استاندارد کرد.

یک فضای رنگی با مثلث آن در نمودار رنگی CIE 1931 XY که توسط کمیسیون بین المللی روشنایی (CIE) ایجاد شده است قابل تعریف است.

نمودار رنگی CIE 1931 XY در بالا به اشتراک گذاشته شده از طریق BenQ نشان دهنده طیف کاملی از رنگهایی است که چشم انسان می تواند ببیند. در این محدوده رنگ، یک مثلث سفید وجود دارد، که رنگ های استاندارد sRGB را به تصویر می کشد. به عنوان مثال، اگر سعی کنید به یک تصویر با رنگهای خارج از این مثلث روی مانیتور sRGB نگاه کنید، سایر رنگهای اضافی نادرست و اشباع نشده به نظر می رسند. سایر فضاهای رنگی محبوب نیز در نمودار بالا تعریف شده اند.

آشنایی با فضاهای رنگی یکی از موضوعات مهم برای عکاسان، گرافیست‌ها و همچنین افرادی‌ست که در دنیای دیجیتال از فضای گیمینگ استفاده می‌کنند. و با توجه به اینکه برای کارهای روزمره مانند فیلم و وبگردی و .. نیز این مساله می‌تواند برای کاربران مهم باشد به بررسی اصلی‌ترین و متداول‌ترین فضاهای رنگی یعنی sRGB و Adobe RGB می‌پردازیم. اگر به این نکته برخوردید که تصاویر چاپ شده شما در مقایسه با صفحه نمایش از نظر رنگ متفاوت است. احتمالاً مشکل فضای رنگ دارید. خوشبختانه حل مسائل مربوط به فضای رنگ بسیار آسان است. برای آشنایی بیشتر در ابتدا قصد داریم با مبحث RGB آشنا شویم. پس با ادامه مقاله همراه ما باشید.

“فضای رنگی” اصطلاح عجیب و گیج کننده‌ای نیست. فقط به معنی ظرفی از رنگ‌هاست. اگر دو رنگ (مثلاً قرمز و آبی) به علاوه یک بوم سفید دارید، کل فضای رنگ شما فقط رنگ‌هایی است که می‌توانید با مخلوط کردن این دو رنگ ایجاد کنید. یک راه خوب برای تشخیص و تفکیک فضاهای رنگی، دیدن مجموعه‌ای از همه رنگ‌هایی است که انسان قادر به دیدن آن است. شاید قبلاً تصویر زیر  را دیده باشید:

نمودار بالا هر رنگی را که قادر به دیدنش هستیم نمایش می‌دهد، توجه داشته باشید که این یک شکل دو بعدی است (فقط محور x و y)، بنابراین رنگ‌های تیره‌تر یا درخشندگی در نظر گرفته نشده است!

چگونه sRGB ،Adobe RGB و ProPhoto RGB در این نمودار جای می‌گیرند؟

کاملاً ساده است، آن‌ها با نمودار فوق فضای مشترک دارند ( فضای رنگی ProPhoto، در بعضی از نقاط حتی فراتر از نمودار قرار می‌گیرد!). در ذیل فضاهای رنگی sRGB ، Adobe RGB و ProPhoto RGB به صورت یکجا نمایش داده شده است