داروی ضد کنه

داروی ضد کنه ارگانیک بی سرویوال

محلول ترکیبی ارگانیک حاوی اسید های آلی خوراکی استخراج شده از سرکه سیب، سرکه انگور، لیمو ترش و غوره

شامل: اسیدکلروژنیک، اسید سیتریک، اسیدمالیک، اسیدفرمیک، اسیدسوکسینیک، اسید اگزالیک، اسیدگلوکولیک، اسید لاکتیک و عصاره های گیاهی و Essential استخراج شده از گیاهان آویشن، افسنطین، کاکوتیف اسطوخودوس و ژرانیوم

استفاده از کنه کش های ارگانیک موجب سلامتی جامعه و همچنین عدم مقاومت کنه واروا به دارو ها می شود.

این دارو علاوه بر کنه واروا بر روی کنه های تنفسی و بیماری نوزما نیز موثر است.

بدون شک بزرگترین چالش صنعت زنبورداری در ايران و دنیا، كنه ویرانگر واروا می باشد كه ساليانه با صرف ميليون ها دلار هزينه و به طور معمول توسط داروهای شيميایی متفاوت، کنترل عليه اين آفت انجام می گيرد. داروهای شيميایی از طرفی باعث مقاومت كنه واروا گرديده و هم اکنون مبارزه با اين كنه بسيار مشكل شده است. همچنين هزينه های بسيار زيادی برای زنبورداران در پی داشته و محصول عسل توليدی نيز مسموم و باعث بروز انواع بيماری ها خواهد بود.

داروی اپی بال بعنوان یک محصول بومی و اختراع شده توسط محققین ایرانی، به خاطر استفاده از مواد ارگانيکی همچون اسیدفرمیک و اسیداگزالیک، با محيط زيست سازگار بوده و هيچ گونه باقی مانده دارويی بر روی عسل و كلنی نخواهد داشت.
شیرین کننده طبیعی موجود در دارو، باعث جذب زنبورهای عسل برای خوردن دارو و انتقال مواد موثره به جریان خون آنها می شود.

اسیدفرمیک موجود در دارو، به صورت تبخیری باعث مسمومیت کنه ها و ضد عفونی شدن محتوای داخلی کندو می شود. همچنین بخشی از آن وارد جریان خون زنبور و سپس کنه واروا شده و کنه ها مسموم خواهند شد.

اسیداگزالیک موجود در دارو، بعد از ورود به چرخه خون زنبور، به دلیل چربی دوست بودن و ایجاد خاصیت سینرژی، در زیر حلقه های کتینی زنبورهای عسل تجمع کرده و به محض تغذیه کنه از این بخش که به چربی های کبدی معروف است، مسموم خواهد شد.

نقاط قوت دارو:

۱. کاملا ارگانیک
۲. قابل استفاده از ۰ تا ۳۳ درجه سانتیگراد
۳. حاوی اسید فرمیک, اسید اگزالیک و…
۴. قابل استفاده در فصل عسل آوری
۵. کنه کشی بسیار قوی
۶. قابل استفاده در زمان وجود تخم و لارو در کندو
۷. ضدعفونی شدن کل کندو به دلیل تبخیر دارو
۸. مقاوم نشدن کنه ها به دارو
۹. کنترل همزمان واروا، کلارا، آکاراپیس وودی و شپشک
۱۰. عدم تلفات ملکه یا تخم ها و لاروها
۱۱. فاقد باقیمانده سمی در محصولات زنبورعسل
۱۲. پیشگیری نسبی از بیماری نوزما
۱۳. عدم نیاز به رقیق کردن و آماده سازی
۱۴. درمان همزمان به صورت تماسی و سیستمیک
۱۵. کنترل نسبی کنه های داخل سلول های سربسته
۱۶. سرعت بالا در استفاده و تاثیرگذاری
۱۷. افزایش جمعیت زنبورها و محصولات کندو
۱۸. ساخت محققین ایرانی
۱۹. قیمت بسیار مناسب
۲۰. جلوگیری از خروج ارز
۲۱. جلوگیری از قاچاق دارو های تقلبی به کشور
۲۲. ایجاد بازار کار داخلی
۲۳. تولید عسل ارگانیک

 

نکات بسیار مهم در مصرف دارو :

۱. بعد از مصرف دارو، از بستن سوراخ تهویه کندو در بالا و سوراخ پرواز کندو در پایین جدا خودداری فرمایید, چون باعث خفگی زنبورها خواهد شد.
۲. از بیرون کشیدن تک تک قاب ها و اسپری کردن دارو روی سلول های مومی جدا خودداری فرمایید, چون باعث مرگ لاروها و تخم ها خواهد شد.
۳. در زمان جریان باد از مصرف دارو خودداری فرمایید, چون تاثیر آن کاهش پیدا خواهد کرد. حداقل تا ۲۴ ساعت نباید جریان باد شدید وجود داشته باشد.
۴. در فصل کمبود شهد، در کندوهای با جمعیت ۱ و ۲ قاب، مریض و ضعیف, مصرف دارو ممکن است باعث غارت شود.
۵. اپی بال یک داروی بسیار قوی می باشد, به همین خاطر حداقل تا یک ماه بعد از مصرف هر دارویی, از اپی بال استفاده ننمایید, چون باعث تجمع مواد سمی در بدن زنبور شده و این موضوع عامل تلفات خواهد بود.
۶. از پوشاندن روی قاب ها توسط گونی یا پارچه یا پلاستیک جدا خودداری فرمایید, چون باعث خفگی زنبورها خواهد شد.
۷. در روزهای بسیار گرم و مرطوب از اپی بال استفاده ننمایید, چون باعث تلفات خواهد شد.
۸. از باز کردن درب کندو در ۲۴ ساعت اول خودداری نمایید, چون تاثیر آن کاهش پیدا خواهد کرد.
۹. حداقل یک روز قبل و یک روز بعد از مصرف دارو, از تغذیه زنبورها با شربت خودداری فرمایید. تغذیه با کیک مشکلی ندارد.
۱۰. در آلودگی های کم به کنه، دارو نیاز به تکرار ندارد. اما در آلودگی های زیاد می توان به فاصله یک هفته, آن را تا ۳ بار تکرار نمود.
۱۱. در روز اول مصرف دارو, در هر کندو از ۵ تا ۱۰۰ عدد زنبور تلفات مشاهده می شود و در روز دوم تمام می شود. اینها زنبورهای زخمی از نیش کنه یا مریض و یا سالخورده ای هستند که در اثر شوک دارو تلف شده اند و اصلا جای نگرانی نمی باشد. اگر تعداد تلفات بعضی از کندوها بیشتر از حد معمول باشد, یا نکته ای از طرف شما رعایت نشده و یا زنبورهای شما درگیر یک بیماری بوده اند و تحمل فشار دارو را نداشته اند. به همین دلیل شما باید روز اول دارو را فقط برای یک کندو تست نمایید و اگر مشکلی مشاهده نکردید, روز دوم مجاز به استفاده برای تمام کندو ها هستید.
۱۲. در روز اول و دوم از مصرف دارو, زنبورها به شدت آرام و بدون فعالیت خواهند بود و فقط مشغول تمیزکاری خودشان هستند. در روز سوم به بعد, زنبورها به رفتار بهداشتی می پردازند که طی آن، خودشان و کف کندو را تمیز می کنند و اگر داخل شفیره های دربسته, کنه ای وجود داشته باشد, زنبورها آن شفیره ها را از کندو بیرون می اندازند.
۱۳. در کندوهای کف باز, حداقل باید ۲۴ ساعت اول, کف کندو بسته باشد و پلاستیک بالای قاب ها برداشته شود.
۱۴. قبل از استفاده از اپی بال, حتما از سیر بودن کلنی های خود اطمینان حاصل فرمایید, زیرا زنبورهایی که فاقد ذخیره عسل بوده و گرسنه باشند, به دلیل هجوم به دارو و خوردن مقدار زیادی اپی بال, دچار تلفات خواهند شد. این وضعیت در زمان وفور گرده گل حساسیت بیشتری خواهد داشت.
۱۵. قبل از مصرف, بطری را خوب تکان دهید و بعد از مصرف حتما درب بطری را ببندید.