بازی برای کاهش اضطراب در کودکان

Image for post
Image for post

اضطراب را می توان بزرگترین بیماری زندگی مدرن امروزی نامید. اختلالی که بزرگ و کوچک را نمی شناسد و به سرعت به یکی از دغدغه های والدین امروزی تبدیل شده است. والدینی که می خواهند هر کاری که ممکن است انجام دهند تا کودک خود را آرام نگه دارند. از آنجایی که بازی بخش مهمی از فعالیت های روزانه کودک است، در این مقاله قصد داریم شما را با بازی هایی برای کاهش اضطراب کودکان آشنا کنیم تا با انجام آن ها در خانه به شما کمک کنیم تا استرس و اضطراب کودک خود را برطرف کنید.

علائم اضطراب در کودکان
خوب است ابتدا علائم اضطراب در کودکان را بررسی کنیم:

آنها نمی توانند تمرکز کنند.
آنها نمی توانند بخوابند و کابوس می بینند.
آنها بدخلق هستند و بهانه می گیرند.
تغذیه مناسبی ندارند.
آنها خیلی زود عصبانی می شوند، به سرعت رنج می برند و وقتی منفجر می شوند کنترل خود را از دست می دهند.
از رفتن به مدرسه امتناع می کنند.
آنها دائماً نگران هستند یا افکار منفی دارند.
آنها احساس ناراحتی و بی قراری می کنند.
خیلی گریه می کنند.
وابستگی زیادی دارند.
آنها از دردهای جسمانی مانند سردرد و درد شکم شکایت دارند و احساس بیماری و ناخوشی می کنند.
آنها انتظارات زیادی از خود دارند که ممکن است شامل نمرات تحصیلی یا فعالیت های ورزشی و سایر وظایف روزانه باشد.
اکنون که با علائم اضطراب در کودکان آشنا شدیم، در ادامه به معرفی بازی هایی برای کاهش اضطراب در کودکان می پردازیم.

بازی برای کاهش اضطراب در کودکان
استفاده از اسباب بازی های ضد استرس:

خمیر لجن
کیک اسلایم یکی از محبوب ترین بازی ها در بین کودکان و بزرگسالان است. این بازی در بین گروه های سنی مختلف از نظر کاهش استرس و اضطراب بسیار محبوب است.

ویژگی منحصر به فرد این خمیرها این است که به دلیل خاصیت کشسانی و لطافت آن; بچه ها می توانند آن را بچرخانند یا به اشکال مختلف تبدیل کنند.خاصیت ارتجاعی و شکل پذیری این خمیر علاوه بر کاهش استرس در کودکان باعث افزایش خلاقیت آنها می شود. وقتی کودکان یا بزرگسالان با خمیر اسلایم بازی می کنند، در یک لحظه آرام می شود و ذهن آنها از افکار منفی و استرس دور می شود.

Image for post
Image for post


تکان دادن
فیجت ها نیز از جمله اسباب بازی هایی هستند که خاصیت ضد استرس دارند. آنها در شکل ها و رنگ های مختلف موجود هستند و در کاهش اضطراب کودکان و بزرگسالان موثر هستند.

خاک رس
خمیر بازی و افزایش تمرکز کودک می تواند به کاهش اضطراب او کمک کند.

مکعب روبیک را حل کنید
از کودک بخواهید مکعب روبیک بازی کند. وقتی سعی می کند رنگ های مختلف را با هم هماهنگ کند، به راحتی دنیای اطراف خود را نادیده می گیرد و روی بازی تمرکز می کند. این باعث کاهش اضطراب کودک می شود. اگرچه حل کردن کل مکعب روبیک ممکن است نگران کننده به نظر برسد، اما به محض اینکه کودک حل آن را یاد می گیرد، رنگ های هر طرف مکعب را یکی پس از دیگری مطابقت می دهد و احساس خوبی پیدا می کند.

مجموعه لگو
اگر به دنبال بازی هایی برای آرزوی اضطراب کودکان هستید، لگو را فراموش نکنید. این اسباب بازی سرگرم کننده که اغلب مورد توجه کودکان است نیز با افزایش تمرکز و توجه، نقش مهمی در کاهش استرس کودک دارد. از دیگر مزایای لگو می توان به تقویت قوه تخیل، تقویت عضلات و انگشتان دست، بهبود مهارت های بدنی، قدرت داستان گویی و افزایش اعتماد به نفس اشاره کرد.
فعالیت بدنی
فعالیت بدنی، به ویژه در بیرون و در زمین بازی، با کاهش هورمون هایی که سطح اضطراب کودکان را افزایش می دهد، اضطراب دوران کودکی را کاهش می دهد. هافبک، فوتبال، والیبال و گزینه های خوبی هستند.
رنگ آمیزی
نقاشی و حتی خط کشیدن روی کاغذ و کتاب های رنگ آمیزی یکی دیگر از بازی هایی که باعث کاهش اضطراب کودکان می شود می تواند استرس کودک را کاهش دهد.شن بازی
شن و ماسه بازی نیز یکی از بازی هایی است که خاصیت کاهش استرس دارد و می تواند تنش های کودک را کاهش دهد. امروزه در پارک ها زمین بازی های شنی برای کودکان مهیا شده است، اما می توانید از شن های جادویی خانگی نیز در این منطقه استفاده کنید.

آب بازی
به عنوان یک بزرگسال، تصور کنید وقتی با آب بازی می کنید و شنا می کنید چه احساسی دارید تا بفهمید این بازی چقدر می تواند برای کودک شما آرامش بخش باشد. البته بهتر است از این بازی در فصول گرم سال استفاده کنید.

منبع