دفتر روزنامه چیست؟

دفتر روزنامه و کاربرد ان

دفتر روزنامه دفتری برای ثبت اولیه معامله ها میباشد در واقع دفتری است که معاملات یک شرکت بر اساس تاریخ وقوع در ان ثبت میشوند دفتر روزنامه شکل های گوناگونی دارد رایج ترین انها رفتر روزنامه عمومی نامیده میشود.

در دفتر حسابداری دفتر روزنامه عمومی و دفترکل با یکدیگر دفاتر رسمی  قانونی را تشکیل می دهند.

به دفاتر تامین و سایر دفاتر مورد نیاز حسابداران دفاتر غیر رسمی یا دفاتر کمکی گفته میشود

دفتر‌روزنامه، دفتری است که یک مجموعه عملیات روزانه خود را در آن ثبت میکند. بعضی از مجموعه ها  گروهی از عملیات را در دفاتر دیگری ثبت میکنند.به طور مثال عملیات مربوط به فروش کالای خاص که شرکت ها به کمک بهترین نرم افزار حسابداری آنلاین ، آن را در دفتر روزنامه ثبت میکنند.

دفتر روزنامه  دفتری است که در آن حسابدار تراکنش ها را در  ان به همراه تاریخ ثبت می کند. این اطلاعات بعدا به یک دفترکل منتقل می شوند، که اطلاعات از آن به مجموعه ای از صورت های مالی خلاصه می شود. کتاب های روز تنها در یک محیط حسابداری دستی استفاده می شوند، و بنابراین معمولا در یک سیستم حسابداری مدرن یافت نمی شوند شرکت ها گاهی اوقات از یک یا چند کتاب روز (یا کتاب های ورودی اصلی)به جای مجله به عنوان اولین نقطه ورود داده برای معاملات استفاده می کنند. ورودی ها در کتاب های روزانه به ترتیب زمانی درست مانند مجلات ساخته می شوند. ورودی های کتاب های روزانه مختلف شرکت اغلب به "مجله" شرکت و سپس در نهایت به دفترکل منتقل می شوند. به عبارت دیگر، با کتاب های روزانه، دفتر کار به مرحله دوم در چرخه حسابداری تبدیل می شود، در حالی که دفترکل به مرحله سوم تبدیل می شود.

Image for post
Image for post

تعریف دفتر روزنامه در ماده 7 قانون تجارت

دفتر روزنامه دفتری است که فرد مورد نظر باید همه روزه همه اطلاعات مربوط به تجارت و همه ی داد و ستد هایی که در طول روز انجام داده به همراه زمان ان در این دفتر یادداشت کند رویداد های مالی پس از ثبت در دفتر روزنامه به دفتر کل انتقال داده میشوند  در دفتر کل اطلاعات هر کدام از حساب ها به صورت جداگانه ثبت می شودمانند حساب موجودی نقد و بانک، حسابهای دریافتنی تجاری، حسابهای پرداختنی تجاری

همه ی فعالیت های مالی به ترتیت تاریخ در دفتر روزنامه ثبت میشوند

این دفاتر دارای ستون های تاریخ هستند که این ستون ها متشکل از روز و ماه است همه ی امور مالی در این دفاتر به ترتیب تاریخ وقوعشان ثبت و بررسی میشوند.

شرایط ظاهری دفاتر قانونی کل و روزنامه

بطور کلی پس از ثبت درخواست پلمپ دفاتر، یک دفتر کل و روزنامه پس از دو هفته برای شرکت از طریق اداره پست ارسال میشود که اغلب برای این دفاتر طبق تصویر بالا از جلد رنگ قرمز، آبی، سبز، قهوه ای ، طلایی ، و طوسی استفاده می شود. پس از تحویل دفاتر حتما دقت گردد که این دفاتر دارای یک برچسب پلمپ در صفحه اول و آخر همراه با مهر و امضا داشته باشد

ورود مجله در حسابداری چیست؟

هر مدخل مجله شامل داده های مهم برای یک تراکنش تجاری، از جمله تاریخ، میزان اعتبار و بدهی، شرح مختصری از تراکنش و حساب های تحت تاثیر است. بسته به شرکت، ممکن است شرکت های تابعه تحت تاثیر، جزئیات مالیاتی و سایر اطلاعات را فهرست کند.

بسیار مهم است که اطلاعات کامل دفترکل را به درستی وارد کنید تا دفترکل و گزارش های مالی مبتنی بر این اطلاعات نیز دقیق و کامل باشند. با نرم افزارهای حسابداری مدرن، ورودی های تکراری مجله ممکن است به صورت ضربدری و خودکار اجرا شوند و احتمال خطا را به حداقل برسانند.

ورودی های مجله به ترتیب زمانی ساخته می شوند و از سیستم حسابداری دوطرفه پیروی می کنند، به این معنی که هر کدام یک ستون اعتباری و یک بدهی خواهند داشت. حتی زمانی که بدهی ها و اعتبارات به چندین حساب مرتبط هستند، مقادیر در هر دو ستون باید برابر باشند. برای مثال می توان به هزینه ۲۷۷.۵۰ دلاری یک شرکت برای صرف ناهار کارمندان اشاره کرد. حساب هزینه ها با این مقدار افزایش می یابد، در حالی که حساب نقدی، که یک دارایی است، تا ۲۷۷.۵۰ دلار کاهش می یابد زیرا آن پول اکنون خرج می شود.

Image for post
Image for post

نکات کلیدی

·        یک مجله ثبت مختصری از تمام تراکنش هایی است که یک کسب وکار انجام می دهد؛ مجله جزئیات چگونگی تاثیر تراکنش ها بر حساب ها و ترازنامه ها را شرح می دهد.

·        تمام گزارش های مالی براساس داده های موجود در مدخل های مجله است و انواع مختلفی برای رفع نیازهای کسب وکار وجود دارد.

·        به عنوان مثال، تنظیم ورودی های مجله برای افزایش یا به تعویق انداختن درآمد و هزینه ها، تغییر یا اصلاح ورودی های قبلی یا برآورد معاملات غیر نقدی، مانند کمک هزینه برای بدهی که نوشته شده است، استفاده می شود.